Vrátka do Evropy

01. září 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRU KA
01. září 2014, 00:00

Česko pohostilo čínské prominenty, přínos z toho ale mít nebude Silnice, železnice, bohatí turisté, licence na tatrovky, filmaři, a dokonce i nový Temelín. Jeden by se až divil, co všechno si u nás Číňané koupí nebo nám tu postaví. Však také jejich sliby pronesené minulý týden na Čínském investičním fóru měly tu nejnoblesnější kulisu, jakou si čínská delegace mohla přát. Sešlost se konala na Pražském hradě a se zdravicí přispěchal prezident, premiér, předseda parlamentu a hned pět ministrů. Připomeňme, že Číňané recipročně do Prahy vypravili prvního vicepremiéra, nejvyšší honoraci, kterou byli ochotni nabídnout.

Akce je bezesporu životním úspěchem Jaroslava Tvrdíka. Zatímco jeho angažmá v aerolinkách jemně řečeno ztroskotalo, jako čínský lobbista uspěl na výbornou. Nejprve v dubnu naprogramoval restart diplomatických vztahů s Čínou včetně úklonu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v podobě proklamace nedotknutelnosti Tibetu, teď zase Hrad zaplnil čínskými byznysmeny, kteří tu slíbili pustit nějaký ten jüan. Tvrdíkovi se také povedlo propašovat do oficiálního komuniké Černínského paláce těch několik větiček, o něž Čína tolik stojí. „Bez aktivního přispění ČLR svět jen těžko nalezne řešení globálních problémů dneška,“ praví se v něm. Přeloženo do češtiny – nemíchejte se do lidských práv, nekritizujte a my možná přestaneme krást západní technologie a nabourávat se vám do počítačů.

V jednom bodě má ovšem Tvrdíkova parta pravdu – Čína Evropu potřebuje. Ano, potřebuje atakovat se svými výrobky trhy, kam se dosud kvůli bezpečnostním a certifikačním pravidlům nedostala. Třeba zdravotnictví nebo komplexní hi­tech stavby, jako je jaderná elektrárna. Česko v tom čínským plánovačům pomůže. Nejen poplácáváním po ramenou, ale i přímluvami a dobrými radami, na koho se v unijních strukturách obrátit. Za takový mentoring se obvykle tvrdě platí. Česko alespoň může doufat, že čínští stavaři od rozestavěného díla neutečou jako z dálnic v sousedním Polsku. A že se čínské kumulativní zahraniční investice u nás dostanou ze záporných čísel alespoň na nulu. Prozatím zůstalo jen u významotvorných gest.

A když už jsme u symboliky – když minulý pátek na Pražském hradě investiční fórum končilo, o pár set metrů dál hráli v rámci Letních shakespearovských slavností hru Mnoho povyku pro nic. Jak trefné.

Zatímco angažmá Jaroslava Tvrdíka, řečeného Luftjarda, v aerolinkách mírně řečeno ztroskotalo, jako čínský lobbista uspěl na výbornou.

O autorovi| BLAHOSLAV HRU KA, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít