Volný pád rublu

20. října 2014, 00:00 - Vladan Gallistl
20. října 2014, 00:00

Prudké oslabení ruské měny škodí řadě českých firem od exportérů přes investory až po hotely a obchodníky

Do obchodu přijde Ruska. Je to dobrá zákaznice, v obchodě byla už několikrát. Tentokrát se ale jenom rozhlíží a vyptává se na cenu. „Když ji vyčíslíme v eurech, rychle si ji přepočítá na rubly. A řekne nám, že si nákup ještě musí rozmyslet,“ líčila týdeníku Euro čerstvou zkušenost pracovnice karlovarského obchodu s luxusním zbožím. Podobné chování zákazníků popisují i další obchodníci v Česku. Rusy přešla chuť utrácet.

Může za to strmý pád rublu. Od ledna posílil americký dolar vůči rublu zhruba o čtvrtinu. Minulý týden se jeden dolar prodával za 41 rublů, a jedno euro dokonce za 51,9 rublu.

Hlavně proto se za prvních devět měsíců letošního roku objem nákupů ruských zákazníků v Česku podle údajů firmy Global Blue (zprostředkovává turistům vrácení daně z přidané hodnoty) meziročně propadl o dvanáct procent. „Pocítili jsme to velmi rapidně. V nejhorších měsících se tržby snížily až o šedesát procent,“ uvádí výše zmíněná pracovnice luxusního obchodu.

Slabý rubl za stamiliony Slabý rubl komplikuje život i českým podnikům v samotném Rusku. Největším investorem v Rusku je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která na místním trhu vlastní splátkovou společnost Home Credit & Finance Bank, řetězec s elektronikou Eldorado či investuje do řady realitních projektů.

Klíčovou ruskou investicí PPF je přitom Home Credit & Finance Bank (HCFB), která poskytuje spotřebitelské úvěry. Oslabení ruské měny se jí dotkne v řadě oblastí. Potápějící se rubl totiž zvyšuje inflaci v Rusku, což srazí reálné příjmy spotřebitelů. To by se mohlo promítnout i do schopnosti zákazníků HCFB splácet své půjčky. „Slábnoucí rubl snižuje kupní sílu obyvatel. Prvotní příčinou jejich potíží se splácením závazků je však makroekonomický pokles v zemi, který pozorujeme od loňska, provázený také následným poklesem kurzu domácí měny,“ říká mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek. Další příčinou je podle něj kreditní bublina, která vznikla v důsledku úvěrového boomu. Kvůli pádu ruské ekonomiky se však mohou spotřebitelé dostat do potíží se splácením svých půjček.

Oslabení rublu by zároveň ovlivnilo výsledky celé skupiny Home Credit, která účtuje v eurech. „Protože rubl devalvoval k euru, efekt se nepochybně promítne do hospodaření skupiny Home Credit,“ uvádí Tománek. Ve výroční zprávě skupiny za loňský rok bylo uvedeno, že pětiprocentní propad rublu by představoval ztrátu ve výši 52 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy korun).

Skupina PPF proto může v Rusku přijít o miliardy. Ostatně jen za první pololetí prodělala HCFB 4,6 miliardy rublů, což v korunách představuje částku 2,4 miliardy korun. Z této ztráty jde na vrub operacím se zahraničními měnami 818 milionů rublů (434,5 milionu korun).

Oslabení rublu na druhé straně neprodraží ruskému HCFB splácení jeho úvěrů v dolarech. „Závazky v dolarech jsou zahedgovány na rubly,“ upozorňuje Tománek. Jinými slovy: pohyb kurzu rublu vůči dolaru je neovlivňuje. Zájem o zajištění Společnosti mohou využít finančních nástrojů, kterými si dopředu zafixují směnný kurz. O tuto finanční službu je letos mezi klienty bank mimořádný zájem. „Zaznamenali jsme nové kontrakty mimo oblast pod sankcemi, které klienti i na aktuálních úrovních průběžně zajišťují,“ uvádí mluvčí Československé obchodní banky Pavla Hávová, „zároveň ruské státní firmy využívají slabého rublu pro exportní kontrakty na trhu strategických surovin.“

Zajištění kurzu ovšem není zadarmo. „Pokud klient kupuje euro proti rublu s dodáním za jeden rok, zaplatí o pět rublů navíc k aktuálnímu spotovému kurzu,“ uvádí Branko Sušič, vedoucí divize Global Markets z tuzemské Sberbank.

Ale zpět k investicím v Rusku. Skupina PPF tam ještě vlastní zmíněný řetězec s elektronikou Eldorado, kde oslabení rublu může zdražit dovážené spotřebiče, což by odradilo kupující. Irina Ceplinskaja z Eldorada pro list Vedomosti uvedla, že kontrakty jsou sjednané v rublech. Ovšem konkurenční M. Video připustilo, že pokračující oslabování měny by je přimělo upravit ceny zboží. Kromě finančních skupin jako PPF a J&T investovala přímo v Rusku i potravinářská firma Hamé. „Oslabování rublu pro nás není úplně pozitivní, protože se například zdražují suroviny jako maso pro výrobu v našem ruském závodě. Nepomáhá to ani našim celkovým tržbám na ruském trhu,“ připouští generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Automobilový masakr Kromě investorů se budou muset se slabým rublem popasovat rovněž exportéři. Těm se v přepočtu na rubly jejich zboží zdražuje, což zhoršuje jejich konkurenceschopnost. Mohou tedy zboží zdražit – a tím přijít o podíl na trhu –, nebo ceny zmrazit na úkor zisku s tím, že si zachovají nebo zvýší tržní podíl.

Největší problémy budou mít automobilky, protože Rusové kvůli ekonomické a politické nejistotě odkládají nákupy aut a ostatní velké položky. „Obecně se počítalo s celkovým ročním objemem čtyř milionů prodaných vozů, ale momentálně to vypadá spíše na dva miliony,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Euro šéf Škody Auto Winfried Vahland. Škoda Auto loni v Rusku prodala necelých 90 tisíc aut a letos to bude o pár procent horší. Mělo být mnohem lépe; podle původních optimistických předpokladů mohla mladoboleslavská automobilka letos prodat až o 100 tisíc vozů víc. Naopak Plzeňský Prazdroj tvrdí, že zatím nepocítil žádný výkyv zájmu o své značky kvůli oslabení ruské měny. Podobně se vyjadřuje stavební společnost PSJ, která pracuje na ruských projektech. Ta považuje dopad oslabení rublu na skupinu PSJ za minimální.

„V poslední době jsme ale u některých dodávek ruských firem řešili navýšení ceny, které bylo způsobeno oslabením rublu,“ připouští člen představenstva PSJ Jaroslav Jirkovský. l

Rublový sešup

Dolar od ledna posílil vůči rublu o zhruba čtvrtinu

Zdroj: X-Trade Brokers

Pokud klient kupuje euro proti rublu s dodáním za jeden rok, zaplatí o pět rublů navíc k aktuálnímu spotovému kurzu. -12 procent činí meziroční propad objemu nákupů Rusů v České republice za prvních devět měsíců. Obchody s luxusním zbožím na pražské Pařížské ulici zaznamenaly naopak čtyřprocentní růst.

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít