Volný pád buddhisty Koláčka

22. září 2014, 00:00 - VLADAN GALLISTL
22. září 2014, 00:00

Většina českých a slovenských miliardářů svůj majetek v uplynulém roce zachovala, nejvíc ztratil bývalý vládce mosteckých dolů Antonín Koláček

Zatímco v minulých letech ničila české a slovenské miliardáře ? nanční krize, evropská dluhová krize a následné recese tuzemské ekonomiky, nyní se o změnu na miliardářské mapě postarala justice. Paradoxně švýcarská, která si posvítila na divoké privatizátory Mostecké uhelné společnosti (nyní Czech Coal).

Odnesl to zejména bývalý uhlobaron Antonín Koláček, který se v současnosti údajně věnuje buddhismu, šamanismu, meditacím a obecně duchovnímu rozvoji. Švýcarský soud ho poslal na čtyři a půl roku do vězení za podvod a praní špinavých peněz, kterých se podle soudce dopustil při divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Zároveň zmrazil 650 milionů švýcarských franků (nyní 14,87 miliardy korun), které měli manažeři mostecké hnědouhelné ? rmy uloženy v místních bankách. Z toho zhruba šest miliard patří Koláčkovi. Uhlobaron zároveň pálí peníze na provoz svého duchovního centra Maitrea.

Za uplynulých dvanáct měsíců tak přišel o téměř osmdesát procent svého majetku, což představuje 6,5 miliardy korun. Do žebříčku stovky nejbohatších Čechů a Slováků, který 29. září přinese exkluzivní vydání týdeníku Euro Top miliardáři 2014, se proto bývalý uhlo baron ani nevešel.

Švýcarská justice potrestala rovněž byznysové duo fatale Marka Čmejlu a Jiřího Diviše, kteří se rovněž podíleli na maskování skutečných vlastníků hnědouhelných dolů. Společně získali podle Švýcarů po prodeji svých podílů v Appianu 2,8 miliardy korun. I jim patřila část peněz ve švýcarských bankách, které budou zkon? skovány. Jejich majetek se tak ztenčil o téměř dvě pětiny na dvě až 3,2 miliardy korun, čímž se propadli na chvost žebříčku miliardářů sestaveného týdeníkem Euro.

Proti rozsudku se Koláček, Čmejla a Diviš odvolali stejně jako další odsouzení Petr Kraus a Oldřich Klimecký, kteří se na kriminálním vyrvání mosteckých dolů z rukou státu podíleli. Švýcarský odvolací tribunál nicméně bude zkoumat pouze možná porušení zákonů Švýcarské konfederace, na rozsudky to tedy zřejmě nebude mít velký vliv. RUSKO DÁVÁ, RUSKO BERE O největší absolutní sumu nicméně nepřišel Koláček, ale vládce PPF Petr Kellner. Jeho majetek se podle výpočtů týdeníku Euro snížil o 12,5 miliardy korun. Na jeho bohatství se nepříznivě odrazilo loňské zpomalení ruské ekonomiky, což srazilo zisky jeho skupiny Home Credit, pro niž je ruský trh klíčový. K tomu se kvůli ukrajinské krizi a ruské anexi Krymu snižuje v očích investorů rovněž ocenění společností, které podnikají na ruském trhu.

Odliv kapitálu z Ruska navíc s největší pravděpodobností srazí ruskou ekonomiku v letošním roce do recese, což opět zhorší výsledky celé skupiny Home Credit. Vzhledem k obrovskému majetku Petra Kellnera jde však zatím o relativně malé ztráty. Kellner přitom na ruském trhu dokázal v minulosti vydělat obrovské peníze. První velké sumy si připsal již v 90. letech během ruské obdoby kuponové privatizace.

Nedaří se však ani dalšímu magnátovi Andreji Babišovi, kterého táhnou dolů horší výsledky chemiček z impéria Agrofert. Babiš tak přišel o pět miliard korun. Platí ovšem pro něj totéž co pro Kellnera: přišel jen o nepatrný díl svého bohatství.

V posledních letech se nevede ani uskupení Vítkovice Holding Jana Světlíka. Klíčové části holdingu – skupině Vítkovice – se jen loni dramaticky propadl zisk o téměř padesát procent na 223 milionů korun. Světlíkův ma­ jetek se tak meziročně ztenčil o více než čtyřicet procent na tři až 4,3 miliardy korun. Projekty ? rmy totiž nenesou takové výnosy, jak by si sběratel umění a mecenáš představoval.

Mezi další poražené miliardáře patří slovenský lobbista a bývalý exponent harvardských fondů na Slovensku Juraj Široký. Je považován za jednoho ze sponzorů nejsilnější slovenské politické strany Smer premiéra Roberta Fica. TECHNOLOGIE VPŘED Naproti tomu se daří technologickým ? rmám, což však není žádná česká zvláštnost. Technologie zažívají boom na celém světě, což se odrazilo i na hlavním žebříčku miliardářů, který přináší týdeník Euro. Do první miliardářské desítky se dostal Ivo Lukačovič, většinový akcionář Seznamu.cz, borci ze slovenské antivirové společnosti Eset, ale vzhůru vystoupali rovněž zakladatelé antivirové ? rmy Avast Software – Pavel Baudiš a Eduard Kučera –, kteří letos prodali část ? rmy investičnímu kolosu CVC Capital Partners.

Mezi vítěze pak patří majitel realitní společnosti CPI Property Group Radovan Vítek, který vydělal na násilném převzetí developerské skupiny Orco Property Group. Polepšil si o 3,5 miliardy korun zejména díky získání nejcennější části Orka, kterou je Orco Germany. Převálcoval i dravé hedgeové fondy Kings town a Alchemy. Výrazně si polepšil rovněž vládce skupiny KKCG Karel Komárek, jehož jmění narostlo o tři miliardy. Radost Komárkovi dělá zejména jeho investice do řecké loterijní společnosti OPAP. Akcie řecké ? rmy totiž od října 2013, kdy podíl získal, výrazně posilují. O třetinu na 5,5 až 6,5 miliardy se pak rozrostl majetek textilnímu výrobci Juta Jiřího Hlavatého. Firma jen za první čtyři měsíce letošního roku vydělala zhruba čtvrt miliardy.

O autorovi| VLADAN GALLISTL • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít