Vodafone nakupuje, Telefónica prodává

01. července 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
01. července 2013, 00:00

Evropský telekomunikační trh se snaží o konsolidaci. Další změny přijdou z jihu

Operátoři jako by se do konce školního roku snažili stihnout, co se dá. V posledním červnovém týdnu se postarali, aby v Evropě bylo rušno. Zvláště dva z nich, kteří mají své dcery i v Česku. Britský gigant Vodafone nakupoval za miliardy eur v Německu. Původem španělská Telefónica podstatně levněji prodávala v Irsku. Zdá se, jako by se operátoři pokoušeli vcelku skomírající evropský trh alespoň částečně konsolidovat. Jestliže v Německu Vodafone za 7,7 miliardy eur (takřka 199 miliard korun) koupil kabelového operátora Kabel Deutschland, šlo především o rozšíření nabídky tak, aby nestála jen na mobilních službách. Zajímavé to je především výší transakce (spolu s převzetím dluhu firmy celková hodnota obchodu činí 10,7 miliardy eur). Ta by mohla napovídat, že operátoři přestávají mít obavy z utrácení.

To prodej irského O2 konkurenčnímu operátorovi Three má podstatně barvitější souvislosti, i když se obchod s cenovkou 850 milionů eur (necelých 22 miliard korun) oproti předchozí transakci může zdát jako slabá káva. Ukazuje totiž snahu zadlužené španělské Telefóniky vylepšit svou finanční situaci. Prodej jedné evropské dcery může znovu rozdmýchat spekulace o osudu dalších národních poboček. Ostatně o prodeji české Telefóniky O2 se mluví už několik let, ale stejně dlouho to Telefónica popírá.

Test regulátorů Irským obchodem se ale hlavně sníží počet tamních operátorů ze čtyř na tři. Podobná situace se odehrála loni v Rakousku, kde majitel značky Three, nadnárodní společnost Hutchison Whampoa, pod svá křídla zahrnul konkurenta Orange Austria. Musel ale splnit podmínky evropských regulátorů – nabídnout licence virtuálním operátorům a poskytnout prostor ve svých sítích pro nového aktéra, kterého by měla přilákat na letošek plánovaná aukce kmitočtů.

Podobně zkoušel omezit počet poskytovatelů telekomunikačních služeb loni i Vodafone v Řecku, ale Evropská komise mu plány překazila. Teď se bude moci Komise z pozice regulátora zřejmě ukázat i u posledních obchodů Hutchisonu v Irsku a Vodafonu v Německu. „Protlačováním obchodů, které snižují počet konkurentů, se operátoři snaží nastavit precedens pro další konsolidaci. Bude zajímavé sledovat, jak se regulátoři postaví k irskému případu,“ uvedl Guy Peddy, telekomunikační analytik banky Macquarie pro agenturu Bloomberg. Dodal, že ochota projít si dalším antimonopolním šetřením, které se v Rakousku Hutchisonu dost protahovalo, dokazuje, jak málo tyto komplikace nadnárodní firmy odrazují.

Regulátoři se většinou snaží o přesný opak. Jedou podle rovnice: „více operátorů znamená vyšší konkurenci“. To je ostatně i pozice Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který se v posledním červnovém týdnu vypořádal s připomínkami k pravidlům druhého pokusu o aukci kmitočtů.

Co je konkurence?

„Mezi hlavní cíle připravovaného výběrového řízení patří především podpora hospodářské soutěže, rozvoj nových služeb mobilního vysokorychlostního broadbandu a zajištění efektivního využívání přidělených kmitočtů,“ uvedl předseda úřadu Jaromír Novák k vypořádání. V něm ČTÚ neustoupil tlaku Vodafonu, T-Mobilu a Telefóniky a nechal vyčleněnou třetinu nejlukrativnějšího pásma 800 MHz pro nového operátora. V některých bodech sice úřad své podmínky upravil, ale dá se očekávat, že stávajícím hráčům na českém trhu se výsledky líbit nebudou.

Už dříve ostatně čeští operátoři uváděli, že jsou ochotní bránit se soudní cestou. To by plánované spuštění procesu aukce v červenci a start samotného dražení v září zdrželo.

S konkrétními vyjádřeními ale místní operátoři nechvátají a dávají si čas na prostudování 200 stránek dokumentu ČTÚ. Telekomunikační firmy totiž chápou konkurenci jinak než regulátoři. V Česku například tvrdí, že pro čtvrtého hráče na trhu už není místo, jak mimo jiné uvedl šéf české pobočky Telefóniky Luis Malvido v nedávném rozhovoru pro týdeník Euro. Pokud se zároveň nebudou muset přetahovat o frekvence se soupeřem navíc, zbude jim více prostředků na zostření konkurence ve stávajícím počtu hráčů. To se ostatně Telefónica pokusila dokázat se svou nedávnou tarifní revolucí.

Podobně to vidí i zástupci operátora Three v Irsku. Dohoda o převzetí tamního O2 podle šéfa Three Roberta Finnegana dodá subjektu „finanční sílu na agresivnější konkurenční boj na irském trhu“. Pokud by se sečetly tržby spojovaných operátorů za loňský rok, činily by dohromady 803 milionů eur. A podle dat v Dublinu sídlícího regulátora ComReg jejich spojený podíl na trhu mobilních tržeb představuje 43,6 procenta. Tím se zařadí na druhé místo za nejvýkonnějším Vodafonem, který má v Irsku podíl 45,3 procenta. Počet zákazníků „Trojky“ se zčtyřnásobí na dva miliony a vedoucí Vodafone bude mít navrch „jen“ o 200 tisíc klientů.

Na řadě je Itálie Ostrovní obchod Telefóniky a skupiny Hutchison Whampoa, patřící hongkongskému miliardáři Li Kcha-šingovi, ale nemusí být poslední. Zdá se, že po Rakousku a Irsku by mohla na řadu přijít také Itálie. Tam má Hutchison podle deníku Wall Street Journal v merku bývalého monopolního hráče Telecom Italia, kde má většinu opět Telefónica.

Dosud hongkongskému namlouvání odolávala, ale irská dohoda ukazuje, že naděje existuje. Pokud přijde ta správná nabídka.

Ono španělské Telefónice nic moc jiného nezbývá. Je sice podle tržní kapitalizace druhým největším operátorem v Evropě za firmou Vodafone, ale těch 44,6 miliardy eur (1,15 bilionu korun) převyšují její dluhy. Ty po dekádě utrácení v akvizicích narostly loni na 56,3 miliardy eur. Nyní se dluh skupiny Telefónica pohybuje okolo 51 miliard eur a do konce roku ho chce snížit na 47 miliard.

Samozřejmě za to nemůže jen utrácení, negativně se na síle španělského giganta projevil i propad tamní ekonomiky a situace v Evropě. V neposlední řadě Telefónice, stejně jako ostatním operátorům, nepomohly zásahy Evropské komise, která nařídila snížit poplatky za roaming a propojování sítí různých provozovatelů.

Že by se ale Španělé zbavili i české dcery, to se našim analytikům nezdá příliš pravděpodobné. Stejně tak nečekají podobně velké změny.

„V Česku by cílem mohla být potenciálně snad jen Telefónica, ale ta to popírá již dlouhodobě. Cílem akvizice by mohl být i ten operátor, který neuspěje v aukci kmitočtů, ale zase kdo by kupoval operátora bez důležitých frekvencí? V Evropě podle mého názoru bude akvizic přibývat zejména v nejpostiženějších zemích, v jižní Evropě,“ komentuje situaci analytik Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus.

Podle Menčíka celkově kondice evropského telekomunikačního byznysu zůstává stále špatná, světlou výjimkou je kromě britského Vodafonu také Deutsche Telekom. Další akvizice v Evropě by měly probíhat právě kvůli slabé síle sektoru a v příštích měsících by jich mělo být více než dříve.

„Celkově v Evropě záleží na konkrétním operátorovi. Například španělská Telefónica stále bojuje se zadlužením a plní plán restrukturalizace právě s úkolem toto zadlužení snížit. Ale jsou i mimoevropští investoři, kteří mohou mít zájem i prostor,“ dodává Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Posilování pozic Vodafone, který si, jak vidno, může dovolit utrácet, německým nákupem ukázal, kam až je schopen zajít pro rozšíření služeb. Rozhodl se nespoléhat na především mobilní byznys a koupí Kabel Deutschland významně rozšiřuje nabídku o připojení k TV a broadbandu a posiluje svou síť o infrastrukturu pevných linek. Pokud akvizice získá potřebná schválení, bude mít Vodafone 32,4 milionu mobilních zákazníků, pět milionů uživatelů širokopásmového připojení a 7,6 milionu diváků placené televize – a potenciál dosáhnout tržeb okolo 11,5 miliardy eur.

Za možnost nabízet populární kombinované balíčky služeb dává Vodafone celkem 7,7 miliardy eur – to je 87 eur na akcii společnosti Kabel Deutschland, včetně dividendy 2,5 eura, kterou svým akcionářům kabelový operátor slíbil v únoru. Cena představuje lehkou prémii k výkonům akcií firmy Kabel Deutschland v době oznámení obchodu a také 37procentní nárůst oproti hodnotě cenných papírů kabelové společnosti v únoru, kdy se o ni začal přetahovat Vodafone s firmou Liberty Global.

Podle odborníků na německý trh se představenstvo firmy Kabel Deutschland odhodlalo k doporučení ve prospěch Vodafonu proto, že „platí na dřevo“, zatímco nabídka kabelového operátora Liberty Global je komplikovanější. „Stále je možné, že Liberty Global podá protinabídku, ale myslíme si, že její apetit může snížit vysoké riziko přístupu regulátorů k takové transakci,“ komentovali vývoj analytici společnosti JPMorgan s odkazem na to, že spojení dvou významných kabelových operátorů by se nemuselo líbit antimonopolním úřadům.

Zdá se tedy, že posílení pozice skupiny Vodafone na německém trhu nic moc nehrozí.

Díky novému obchodu se bude moci více vymezit proti Deutsche Telekom (matce českého T-Mobilu), který je u našich západních sousedů tahounem na trhu pevných linek. S ním také britský operátor spolupracuje v nabízení placené televize a vysokorychlostního a širokopásmového internetu.

Že by se podobná změna odehrála i v české kotlině, s tím se asi počítat nedá. Tady se operátoři soustředí na připravovanou druhou aukci kmitočtů, která by trhem mohla zamíchat i tak. Velkým obchodům analytici moc nevěří.

„Domnívám se, že v Česku by šlo spíše o menší transakce. Nemyslím si, že by někdo z velkých telekomunikačních hráčů změnil majitele. U kabelových společností se to vyloučit nedá, ale žádné indikace na trhu prozatím nevnímám,“ tvrdí analytik Vaníček.

Obchody v telekomunikacích

Největší obchody v oboru týkající se evropských společností od roku 2007 (v mld. Kč)

Cíl akvizice Hodnota Nakupující Prodávající Měsíc; rok

obchodu

T-Mobile USA Inc 575,7 T-Mobile US Inc Deutsche Telekom Říjen 2012

Alltel Corp 557,9 Více společností Více společností Červen 2008

Alltel Corp 540,0 Více společností - Květen 2007

Wind Telecom SpA 436,8 VimpelCom Ltd - Říjen 2010

Virgin Media Inc/Old 363,0 Liberty Global - Únor 2013

Reuters Group PLC/OLD 361,3 Thomson Reuters Corp - Květen 2007

Intelsat Investments 325,6 Více společností Více společností Červen 2007

Kabel Deutschland 272,0 Vodafone Group - Červen 2013

SFR 224,3 Vivendi SA Vodafone Group Duben 2011

Bharti Airtel Africa BV 212,4 Bharti Airtel Ltd Zain Group Březen 2010

Zdroj: Cyrrus

Protlačováním obchodů, které snižují počet konkurentů na trzích, se operátoři snaží nastavit precedens pro regulátory.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít