Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Vlk v exekuci

19. února 2018, 00:00 - David Tramba
19. února 2018, 00:00

Jeden z pěti členů vedení ERÚ neplatil své dluhy. Za poškození věřitele dostal od soudu podmíněný trest

Energetický regulační úřad (ERÚ) má přitahovat pozornost hlavně tím, jak určí regulovanou část plateb za elektřinu a zemní plyn, případně stanovením podmínek pro teplárny a obnovitelné zdroje. Nejvíce pozornosti však na sebe strhávají šéfové regulačního úřadu - bývalí i ti současní.

Připomeňme, že bývalá předsedkyně úřadu Alena Vitásková skončila před soudem kvůli sporné záchraně licencí dvou solárních elektráren na Chomutovsku.

Krajský soud v Brně ji nejprve odsoudil na 8,5 roku do vězení, ale Vrchní soud v Olomouci měl jiný názor a před měsícem ji zprostil obžaloby. Zřejmě ji zachránil fakt, že vinu na sebe vzala její tehdejší podřízená Michaela Schneiderová.

Kdo si myslel, že problémy skončí okamžikem, kdy Vitáskovou loni v srpnu ve funkci nahradila pětičlenná Rada Energetického regulačního úřadu, byl příliš velkým optimistou. Jeden z členů rady Vladimír Vlk totiž podle zjištění týdeníku Euro čelí exekuci kvůli nesplacenému dluhu z podnikání. A nejen to. Okresní soud v Litoměřicích jej v říjnu 2014 kvůli poškozování věřitele odsoudil k odnětí svobody na deset měsíců s roční podmínkou.

Deset měsíců podmíněně

Celý příběh začal ve chvíli, kdy Vlkova firma EM Consult vstoupila do energetického byznysu nákupem kogenerační jednotky. Úvěr na její pořízení ve výši 3,27 milionu korun poskytla v dubnu roku 2007 pražská firma Viva leasing. Jak bývá u společností s ručením omezeným obvyklé, vlastník se musel za splacení závazku osobně zaručit.

Jenže krátce poté Vlk nastoupil na ministerstvo životního prostředí do funkce vedoucího odboru udržitelné energetiky a dopravy. Vedení firmy přenechal svému zástupci, který ji poměrně rychle přivedl do platební neschopnosti. Od poloviny roku 2010 se firma EM Consult nachází v likvidaci.

Věřitel Viva leasing se tudíž obrátil na majitele firmy, aby splácel on. Jak na to reagoval? Vladimír Vlk v červenci 2009 převedl svou část domu v Roudnici nad Labem v hodnotě více než dva miliony korun darem na svou dceru. Jako záruku nabídl šestinový podíl v ovocném sadu a zahradě u obce Kňovice na Příbramsku.

Jenže, jak se později ukázalo, tento podíl se exekutorovi nepodařilo prodat ani za 67 tisíc korun.

Podle tři roky starého verdiktu Okresního soudu v Litoměřicích se jedná o poškození práv věřitele. „Je zcela nesporné, že obžalovaný podstatnou část svého majetku zcizil, konkrétně daroval své dceři.

Ke zmaření pohledávky došlo nejméně v rozsahu zcizeného majetku, ten byl znaleckým posudkem stanoven na 2 261 976 korun“ uvedla soudkyně Alexandra Šetková v rozsudku, který má redakce týdeníku Euro k dispozici. Vzhledem k tomu, že Vlk nebyl do té doby soudně trestán, dostal trest blízko spodní hranice.

V minulých letech byl Vladimír Vlk poradcem ministra průmyslu a obchodu i členem dozorčí rady společnosti ČEZ. V polovině loňského roku jej Sobotkova vláda na pět let jmenovala členem Rady Energetického regulačního úřadu. Jmenování Vlka podle informací týdeníku Euro prosadil tým poradců premiéra Sobotky vedený Vladimírem Špidlou.

Nikomu přitom nevadilo, že Vlk byl vté době stále v exekuci. Loni v září se uskutečnil zatím poslední pokus vydražit jeho podíl v pozemcích na Příbramsku; skončil neúspěšně. Příslušnou dražební vyhlášku, vydanou Exekutorským úřadem v Přerově, lze přitom snadno „vygooglovat“ na internetu.

Firma nevalné pověsti

Jak lze zjistit z výpisu z rejstříku exekucí, jméno Vladimíra Vlka je zde stále uvedeno. Radní Vlk prostřednictvím mluvčího ERÚ Michala Keborta vzkázal, že exekuce jeho majetku byla nedávno zastavena. A je tedy otázkou času, kdy jeho jména z rejstříku zmizí. Konkrétněji se však nechce ke svému případu vyjadřovat.

Pro úplnost dodejme, že společnost Viva leasing (od června 2014 působící pod názvem KCP Invest) se také netěší dobré pověsti. V internetových diskusích lze najít řadu příspěvků bývalých klientů, kteří se cítí jednáním této firmy poškozeni a kteří hovoří o lichvářských praktikách. Je s podivem, že si právě od někoho takového Vlk před více než deseti lety půjčil peníze.

Může člověk s podobnými prohřešky vykonávat vysokou funkci ve veřejné správě? „Informace, které uvádíte, nebyly vládě při rozhodování o jmenování členů Rady známy. Jedná se o závažné obvinění, které ministerstvo prověřuje“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Kryštof Čeřovský. 9

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Co je příležitostný příjem a jak se daní?
Intel prozradil 45W procesory 9. generace pro notebooky: osmijádra mají až 5,0GHz turbo
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Hry pro příležitostné hráče