Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny…

Podnikání s s.r.o. s sebou přináší mnohé výhody

Jestliže už nějaký ten pátek podnikáte jako osoba samostatně výdělečná činná, možná je…

Vlk v exekuci

19. února, 00:00 - David Tramba
19. února, 00:00

Jeden z pěti členů vedení ERÚ neplatil své dluhy. Za poškození věřitele dostal od soudu podmíněný trest

Energetický regulační úřad (ERÚ) má přitahovat pozornost hlavně tím, jak určí regulovanou část plateb za elektřinu a zemní plyn, případně stanovením podmínek pro teplárny a obnovitelné zdroje. Nejvíce pozornosti však na sebe strhávají šéfové regulačního úřadu - bývalí i ti současní.

Připomeňme, že bývalá předsedkyně úřadu Alena Vitásková skončila před soudem kvůli sporné záchraně licencí dvou solárních elektráren na Chomutovsku.

Krajský soud v Brně ji nejprve odsoudil na 8,5 roku do vězení, ale Vrchní soud v Olomouci měl jiný názor a před měsícem ji zprostil obžaloby. Zřejmě ji zachránil fakt, že vinu na sebe vzala její tehdejší podřízená Michaela Schneiderová.

Kdo si myslel, že problémy skončí okamžikem, kdy Vitáskovou loni v srpnu ve funkci nahradila pětičlenná Rada Energetického regulačního úřadu, byl příliš velkým optimistou. Jeden z členů rady Vladimír Vlk totiž podle zjištění týdeníku Euro čelí exekuci kvůli nesplacenému dluhu z podnikání. A nejen to. Okresní soud v Litoměřicích jej v říjnu 2014 kvůli poškozování věřitele odsoudil k odnětí svobody na deset měsíců s roční podmínkou.

Deset měsíců podmíněně

Celý příběh začal ve chvíli, kdy Vlkova firma EM Consult vstoupila do energetického byznysu nákupem kogenerační jednotky. Úvěr na její pořízení ve výši 3,27 milionu korun poskytla v dubnu roku 2007 pražská firma Viva leasing. Jak bývá u společností s ručením omezeným obvyklé, vlastník se musel za splacení závazku osobně zaručit.

Jenže krátce poté Vlk nastoupil na ministerstvo životního prostředí do funkce vedoucího odboru udržitelné energetiky a dopravy. Vedení firmy přenechal svému zástupci, který ji poměrně rychle přivedl do platební neschopnosti. Od poloviny roku 2010 se firma EM Consult nachází v likvidaci.

Věřitel Viva leasing se tudíž obrátil na majitele firmy, aby splácel on. Jak na to reagoval? Vladimír Vlk v červenci 2009 převedl svou část domu v Roudnici nad Labem v hodnotě více než dva miliony korun darem na svou dceru. Jako záruku nabídl šestinový podíl v ovocném sadu a zahradě u obce Kňovice na Příbramsku.

Jenže, jak se později ukázalo, tento podíl se exekutorovi nepodařilo prodat ani za 67 tisíc korun.

Podle tři roky starého verdiktu Okresního soudu v Litoměřicích se jedná o poškození práv věřitele. „Je zcela nesporné, že obžalovaný podstatnou část svého majetku zcizil, konkrétně daroval své dceři.

Ke zmaření pohledávky došlo nejméně v rozsahu zcizeného majetku, ten byl znaleckým posudkem stanoven na 2 261 976 korun“ uvedla soudkyně Alexandra Šetková v rozsudku, který má redakce týdeníku Euro k dispozici. Vzhledem k tomu, že Vlk nebyl do té doby soudně trestán, dostal trest blízko spodní hranice.

V minulých letech byl Vladimír Vlk poradcem ministra průmyslu a obchodu i členem dozorčí rady společnosti ČEZ. V polovině loňského roku jej Sobotkova vláda na pět let jmenovala členem Rady Energetického regulačního úřadu. Jmenování Vlka podle informací týdeníku Euro prosadil tým poradců premiéra Sobotky vedený Vladimírem Špidlou.

Nikomu přitom nevadilo, že Vlk byl vté době stále v exekuci. Loni v září se uskutečnil zatím poslední pokus vydražit jeho podíl v pozemcích na Příbramsku; skončil neúspěšně. Příslušnou dražební vyhlášku, vydanou Exekutorským úřadem v Přerově, lze přitom snadno „vygooglovat“ na internetu.

Firma nevalné pověsti

Jak lze zjistit z výpisu z rejstříku exekucí, jméno Vladimíra Vlka je zde stále uvedeno. Radní Vlk prostřednictvím mluvčího ERÚ Michala Keborta vzkázal, že exekuce jeho majetku byla nedávno zastavena. A je tedy otázkou času, kdy jeho jména z rejstříku zmizí. Konkrétněji se však nechce ke svému případu vyjadřovat.

Pro úplnost dodejme, že společnost Viva leasing (od června 2014 působící pod názvem KCP Invest) se také netěší dobré pověsti. V internetových diskusích lze najít řadu příspěvků bývalých klientů, kteří se cítí jednáním této firmy poškozeni a kteří hovoří o lichvářských praktikách. Je s podivem, že si právě od někoho takového Vlk před více než deseti lety půjčil peníze.

Může člověk s podobnými prohřešky vykonávat vysokou funkci ve veřejné správě? „Informace, které uvádíte, nebyly vládě při rozhodování o jmenování členů Rady známy. Jedná se o závažné obvinění, které ministerstvo prověřuje“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Kryštof Čeřovský. 9

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
8 nejčastějších chyb při vytápění, které zvyšují účet za teplo
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
Auta
Jawa Made in India: z východu se vrací kývačka i pérák
Test Mercedes-Benz eSprinter: Vysoké napětí
Octavia Cup trochu jinak. Lamborghini připravuje seriál pro závodní verzi modelu Urus
Jak řídit na sněhu: Představujte si, že vám vůbec nefungují brzdy
Jak funguje pohon všech kol? Existuje 6 různých koncepcí
Technologie
Kilogram už nebude jako dřív. Vědci změnili jeho definici
Unikl Ryzen 7 3700U. APU Picasso je refresh Raven Ridge, nebude mít architekturu Zen 2
Office 2019 a Office 365 pro domácnosti za nejnižší ceny [Black Friday]
Lepší kontrola nad aktualizacemi a snímání oken [Windows Insider]
Velký přehled slev na Černý pátek 2018 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče