Vlivná tchyně a nešťastný ogar

19. května 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
19. května 2014, 00:00

Ostravský lobbista Martin Dědic zaměstnával předsedu ostravské ČSSD a poslance Adama Rykalu a pomáhal jeho matce zajišťovat důchod

Ostravský politický podnikatel Martin Dědic, nyní stíhaný za korupci, si podle Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality podmanil podstatnou část sociálních demokratů v severomoravské metropoli. Ostravský problém začíná socialistům přerůstat přes hlavu a musel jej osobně řešit premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dopadneš špatně!

Předminulý víkend se v restauraci Moravská chalupa poblíž Stodolní ulice u jednoho stolu sešli Sobotka, krajský předseda ČSSD a hejtman Miroslav Novák, poslanec Adam Rykala a starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza. O vazbách Nováka a Palyzy na Martina Dědice informoval týdeník Euro už v minulých číslech a tato zjištění vyvolala mezi severomoravskými sociálními demokraty poprask a Sobotka přijel uklidňovat situaci. Podle Rykaly přesto nešlo o nic vážného. „Schůzka byla o tom, že bychom chtěli spolupracovat jako vedení města, vedení kraje i s vládou. Pan předseda si přeje, aby sociální demokracie uspěla na podzim v komunálních volbách. Nelíbí se mu ale, že někteří členové ČSSD, kteří neuspěli v primárkách a nejsou na kandidátkách, se vyjadřují hanlivě do médií proti sociální demokracii,“ tvrdil Rykala deníku Právo. Mířil tím především na ostravského primátora Petra Kajnara, který se s tamními špičkami ČSSD před časem rozkmotřil. O svých vztazích s vazebně stíhaným lobbistou Dědicem ale Rykala takticky pomlčel.

Rykala pro Dědice po několik měsíců dokonce pracoval v jeho společnosti Business Advisor. Od ledna do května 2010 mu společnost zaplatila 40 tisíc korun. S Dědicem si Rykala velmi často telefonoval. Od května roku 2012 do srpna 2013 si volali 508krát. Například 24. října 2012 Rykala poslal Dědicovi několik esemesek, ve kterých mu vyčítá jeho přístup. „Není ale přesně zřejmé kvůli čemu,“ konstatují detektivové. Nicméně na závěr komunikace Rykala prohlašuje, že je Dědic „nemocný člověk a že dopadne špatně“.

Hned vzápětí, dva dny nato, ale požaduje od lobbisty pomoc. Potřebuje vyřídit invalidní důchod pro zastupitelku Ostravy-Jih a tchyni Evu Petráškovou. Ve zprávě Dědicovi píše, „že kdyby jí ten důchod vzali, tak se ona vykašle na politiku a rozpadne se mu organizace v Ostravě“. Dědic vzápětí telefonuje řediteli Městské nemocnice v Ostravě Tomáši Nykelovi. Dědic se táže, „jestli nemá známého na posudkovém, na sociálce, že Karel (zřejmě Sibinský, starosta Ostravy-Hrabůvky – pozn. red.) dělá bordel“ Petráškové, tedy odejmutím invalidního důchodu.

Adam Rykala na otázky týdeníku Euro nezareagoval ani přes opakované urgence. „Pan Dědic se znal s mnoha politiky a setkávali se oficiálně na různých akcích. Nicméně on nikdy politik nebyl a ani o vstupu do žádné politické strany neuvažoval. Co se týká Adama Rykaly, tak nemám k jeho osobě žádné informace,“ uvedl Dědicův mediální zástupce Tomáš Zdechovský. Mluvčí musí pryč Policie zmapovala i komunikaci s bývalým mluvčím ostravské nemocnice Jiřím Maléřem.

Dědic si nechával poslat interní materiály nemocnice. V hovoru ze srpna 2012 se Dědic rozčiluje, že ředitel nemocnice Nykel a jeho ekonomický náměstek Petr Šmíd neposlouchají jeho pokyny ohledně společnosti e-Centre, která zajišťovala elektronické aukce. Dědic posléze Maléře plísní za nekvalitně zpracovaný propagační materiál k jedné z investičních akcí. A přikazuje mu, ať podá žádost o ukončení pracovního poměru. Následně náměstkyně primátora Simona Piperková za Maléře u Dědice oroduje s tím, že ředitel Nykel i náměstek Šmíd jsou v šoku a nechápou, proč má v nemocnici skončit. Dědic pak v následných telefonátech tlak na Maléřovu výpověď zlehčuje s tím, že by měl spíš podat žádost o novou smlouvu s nižším platem. Spor o Maléře se táhne dva měsíce. V jednom z telefonátů Piperkové se na adresu šéfa nemocnice Nykela lobbista rozohní: „My tam potřebujem ředitele, a né lobbistu ku*va tam.“ Jiří Maléř v nemocnici skončil a dnes je mluvčím Ostravských komunikací. „Něco takového proběhlo, blíž to po dohodě s policií komentovat nemůžu,“ sdělil týdeníku Euro Maléř, kterého už detektivové protikorupční policie vyslechli. Martin Dědic, který se bezúspěšně pokouší dostat z vazby, trestní stíhání odmítá jako absolutně smyšlené a nepodložené. „To vyšetřování trvá téměř dva roky. Celou dobu tady byl pan Dědic připraven cokoli vysvětlit a spolupracovat s policií. Ta ho však nikdy nevyslechla.

A najednou pro něj přijdou, sdělí mu obvinění a zavřou ho do vazby. To nám přijde absolutně nepřípustné a nelogické,“ prohlašuje Dědicův mediální zástupce Tomáš Zdechovský. Policisté tvrdí, že Dědic svá „obchodní jednání“ s městem skrýval a snažil se bránit možnému odposlechu. Za tím účelem měl několik anonymních SIM karet. V hovoru se svou manželkou Petrou se například rozčílil, že mu poslala SMS na tajné číslo a „tím napáchala hodně škody“. „V dalších SMS zprávách se strhla hádka, kde Dědic používá velmi vulgární výrazy na adresu své ženy,“ tvrdí ve sdělení obvinění detektiv Arnošt Pivovarčík. Dědic se následně o svou zkušenost podělil se severomoravským hejtmanem Miroslavem Novákem. S tím, že kvůli manželce musel všechny SIM karty vyměnit.

Znalec a chuďas Detektivové Dědice a dalších šest lidí viní z korupce. Tvrdí, že smlouvy za poradenství při různých akvizicích města a jeho společností byly jen zastíracím manévrem pro předávání nezákonných provizí. „Společnost Business Advisor nikdy nemohla poskytnout plnění, k nimž se podle jednotlivých smluv zavázala,“ stojí v textu obvinění. „Pan Dědic pracoval jako soudní znalec v oblasti ekonomie. Živil se ekonomickými analýzami, restrukturalizacemi společností a poradenstvím,“ namítá proti konstrukci policie Dědicův mluvčí Tomáš Zdechovský.

Za posledních deset let vykázal Dědic příjmy necelý milion a půl a na dani odvedl 30 tisíc korun. S přiznanými příjmy ostře kontrastuje skutečnost, že Dědic měl k dispozici částku přesahující 40 milionů korun. Policie zajistila hotovost necelých deset milionů korun, v bezpečnostní schránce pak čtyři brilianty, policejním odhadem v hodnotě 3,6 milionu korun. Martin Dědic také v Nizozemsku koupil 1250 kusů akcií za deset milionů korun.

Za částku přesahující sedm milionů si s manželkou pořídili byt v komplexu Golf Gardens na Mallorce. Svému bratru Radimovi pak podle zjištění policie půjčil devět milionů korun. Důvody, proč se policie o Dědice zajímá, jsou tedy víc než zřejmé.

To vyšetřování trvá téměř dva roky. Celou dobu byl Martin Dědic připraven cokoli vysvětlit a spolupracovat s policií. Ta ho však nikdy nevyslechla. Za posledních deset let vykázal Dědic příjmy necelý milion a půl a na dani odvedl 30 tisíc korun. S přiznanými příjmy ostře kontrastuje skutečnost, že Dědic měl k dispozici částku přesahující 40 milionů korun.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít