Vítr nezná hranice - Euro.cz

Přihlášení

Vítr nezná hranice

, Petr Matějček,
Vítr nezná hranice
Zdroj: Euro.cz

WEB Windenergie AG

PRAHA (mat) – Rakouská společnost WEB Windenergie AG dostane do měsíce povolení k výstavbě pěti větrných elektráren v obci Břežany ležící mezi Mikulovem a Znojmem. „Zhruba 50 metrů vysoké zařízení Vestas pochází z Dánska. Celkové náklady na vybudování větrného parku se budou pohybovat kolem čtyř milionů eur,“ řekl týdeníku EURO mluvčí WEB Winfried Dimmel.
„Se zahájením stavby čekáme. V současné době se v Česku prodává kilowatthodina za 2,6 centu, což se sice v porovnání pohybuje mezi cenami za kilowatthodinu v Rakousku a Německu, ale tam je tato cena garantována na minimálně třináct let. V České republice se tarif stanovuje nově každý rok, což je pro možné investory a finanční instituce v současné chvíli příliš riskantní,“ dodal Dimmel. „Jedná se o dlouhodobou investici. Abychom se vyhnuli riziku ztráty, musíme mít možnost vytvořit alespoň střednědobou kalkulaci,“ upřesnil Andreas Dangl, předseda představenstva společnosti.
V současnosti firma WEB Windenergie AG provozuje 30 větrných elektráren v Rakousku a 44 v Německu. Akciová společnost nekótuje na burze a vlastní ji 2200 provozovatelů, tři z nich mají české občanství. „Počítáme, že se tento počet rapidně změní, jakmile v Česku zprovozníme první větrnou turbínu a začneme propagovat ekologickou produkci elektrického proudu,“ plánuje Dangl. V roce 2002 se společnost rozhodla vstoupit na český trh. Založila v Brně stoprocentní dceřinou společnost Větrná energie a připravuje projekty šesti různých větrných stanovišť. Instalovaný jmenovitý výkon těchto stanovišť by dosáhl 90 MW. Spolupracuje tady s českou společností Ventureal. „Vítr nezná hranice,“ řekl Dangl. „Soustředili jsem se na jižní Moravu, protože právě tam jsme našli ideální povětrnostní podmínky k výrobě elektrické energie,“ dodal.