Vítek táhne prodeje a nákupy rem k rekordu

15. září 2014, 00:00 -
15. září 2014, 00:00

Za první polovinu roku dosáhly transakce hodnoty více než 3,5 miliardy eur

Vývoj prodejů a nákupů českých rem v letoním roce potvrdil, že skutečně došlo k trvalejšímu oživení transakčního trhu. Trh loni skončil po několika slabých letech historickým rekordem, když hodnota transakcí se vyšplhala na 6,1 miliardy eur. Letošní pololetí v trendu pokračuje: firem se prodalo za 3,54 miliardy eur, vyplývá z dat mergermarketu, které mají deník E15 a týdeník Euro k dispozici. Tím už je o dvě stě milionů eur překonána loňská pololetní úroveň. Hvězdou žebříčku transakcí druhého čtvrtletí se stal realitní žralok Radovan Vítek. Ten ovládl firmu Orco Germany spojením se svou CPI. V té době byla Orco Germany přejmenována na GSG. Nyní už se firma jmenuje zpět CPI Property Group. Vítek bude v přehledu transakcí figurovat i dál, protože výkup drobných akcionářů německého Orka ještě neskončil.

Do aktuálního přehledu obchodů z prvního čtvrtletí přetekla také transakce mezi PPF a O2. Také PPF po koupi podílu od španělské Telefóniky dokončovala výkup drobných akcionářů. Druhým nejvýznamnějším obchodem kvartálu se stalo vypořádání mezi akcionáři Energetického a průmyslového holdingu. PPF za 40procentní podíl dostala 1,1 miliardy eur. Zajímavé transakce se udály i na mediálním trhu. Skrze firmu Redbloom koupil od CME distribuční firmu Bontonfilm její dlouholetý šéf Martin Palán.

Cena nebyla zveřejněna. Před Palánem je úkol zastavit propad tržního podílu kdysi největšího tuzemského distributora. Bontonfilm má podíl na trhu 16 procent, předběhly ho Falcon, Cinemart a Warner Bros.

Ve výstavbě knižní sekce svého byznysu úspěšně pokračuje finanční skupina J&T. Ta po ovládnutí vydavatelství Euromedia a sítě Neoluxoru koupila skrze firmu Eurofaktor řetězec Levné knihy od jeho zakladatelů. Ani u této transakce není známa cena.

Jedničkou v oblasti právního poradenství se letos stala advokátní kancelář BBH, která radila PPF při prodeji podílu v EPH. Do první pětky se z českých kanceláří dostaly tradičně také Havel, Holásek & Partners a Weinhold Legal.

Nejúspěšnějším finančním poradcem se stala UniCredit Group. PETR KřÍž“

Přijde akviziční bublina

šéfem fúzí a akvizic pražské pobočky EY (dříve Ernst & Young) se od začátku července stal Petr Kříž. V průběhu své kariéry se podílel na několika stovkách transakcí v řadě zemí Evropy i Asie.

* Jací klienti se na vás jako na poradce nejčastěji obracejí?

V minulosti to byly téměř výhradně zahraniční korporace a investiční fondy, které tady chtěly investovat, ale dnes jsou to ve stále větší míře čeští podnikatelé, kterým se podařilo vybudovat úspěšnou firmu. Z různých důvodů zvažují její prodej nebo třeba hledají investora pro další rozvoj.

* Proč by si vůbec podnikatelé měli na prodej či koupi rmy najímat externí poradce?

I když se to nezdá, je nejčastějším důvodem neúspěchu transakce to, že se prodávající a kupující nepochopili. Tak jako každý sport má svoje pravidla, i prodej firmy má svoje zvyky, jejichž nedodržování kupujícího přinejmenším vyplaší. A každá taková nejistota znamená pro kupujícího riziko, které zohlední v kupní ceně. Koupě firmy je tak komplexní záležitostí, že kupujícímu na konci stejně nezbývá než prodávajícímu do jisté míry prostě uvěřit. Moje role je tedy především společnost na prodej v rámci možností připravit, přiblížit prodávajícímu pravidla hry a pomoci nastolit vzájemnou důvěru. To vše samozřejmě až poté, co jsme kupce už našli.

* Radíte i menším firmám? Mohou si vaše služby dovolit?

Nejmenší firma, kterou jsem pomáhal prodat, měla obrat 15 milionů korun. Svým způsobem to bylo velmi jednoduché, protože jako globální firma operující asi ve 150 státech světa máme přímý přístup k celé řadě globálních korporací, fondů i individuálních investorů. Neustále mapujeme poptávky ve všech zemích, kde působíme, takže někdy příležitosti pouze spárujeme. Tak tomu bylo i v tomto případě. Razím zásadu, že dobrý poradce si na sebe musí vydělat, takže moje odměna je především závislá na úspěchu transakce. Na druhé straně ale bývám naprosto otevřený, a pokud mi věc nedává smysl, tak do ní prostě nejdu a vysvětlím proč. Můžeme s majitelem dojít k závěru, že společnost zatím není na prodej připravená, a domluvit se na dalších krocích.

NEJVěTšÍ TRANSAKCE ZA DRUHÉ ČTVRTLETÍ

Firma Kupec Prodávající Hodnota

transakce

Czech Property Investments GSG Group Radovan Vítek 2 904

Energetický a průmyslový Energetický a prmyslový Holding PPF Group NV 1 100

holding (40 % podíl)

O2 Czech Republic PPF Group NV 931

(27,93ž% podíl)

GSG Group (11,61ž% podíl) Radovan Vitek 408

Evraz Vítkovice Steel Martinley Holdings Limited; Vitect EVRAZ Plc 209

Services Limited; Nabara Holdings Limited;

Dawnaly Investments Limited; Hayston

and Investments Limited

ASTRID T.M. Sarantis SA 7

Visual Unity (49ž% podíl) 3TS Capital Partners Ltd IBEXUS GmbH 5

Bonton film Redbloom Central European Media -

Enterprises Ltd

GW Train Regio ČSAD JIHOTRANS IDS building corporation -

Zdroj: mergermarket

O autorovi| TEREZA ZAVADILOVÁ * zavadilova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít