Vítejte v Babišstánu

07. dubna 2014, 00:00 - (red)
07. dubna 2014, 00:00

Kdysi zlé jazyky označovaly Českou republiku za ČEZko kvůli údajnému silnému vlivu vedení největší firmy v zemi na vládní politiku. Nyní má být všechno jinak. Jak se asi bude naší zemi říkat, pokud se uskuteční plány rýsované potají nejmocnějším mužem vlády?

Pokud se naplní informace Palubního deníku a po řádné valné hromadě v červnu letošního roku usedne do křesla předsedy dozorčí rady ČEZ současný nejvyšší šéf Agrofertu a bývalý ředitel chemičky Deza Zbyněk Průša, parťák z nejloajálnějších současného ministra financí, mohlo by se tomu zde říkat Babišstán. Orientální podoba názvu země by poněkud lépe odpovídala charakteru jejího klanového zřízení.

Potvrzuje se tak přesvědčení, že Andrej Babiš v rozporu s vnitrokoaliční dohodou o zachování současného vedení nejhodnotnější polostátní firmy, chystá zásadnější změny. Podle některých zdrojů to totiž nemá skončit jen u dozorčí rady. Na ministerstvo obrany do funkce náměstka nastoupil před pár dny exšéf státní společnosti Čepro Jiří Borovec, který má s ČEZ zkušeností dost, neboš tam působil jako místopředseda představenstva za šéfování Martina Romana mezi lety 2004 a 2007. Nyní to trochu vypadá, že je v pozici stand-by.

ŘSD, DALŠÍ AKVIZICE AGROFERTU Když v závěru týdne uváděl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) do funkce nového šéfa Ředitelství silnic a dálnic Jana Kubiše, nezapomněl říci, že má plnou svobodu ve vybírání svých spolupracovníků. Pár hodin poté Kubiš zveřejnil, koho že si na ŘSD vezme. Jeho svobodná volba padla mimo jiné na ředitelku komunikace Agrofertu Soňu Křítkovou. Generálnímu řediteli Kubišovi povede kancelář a bude mu tak nějak k ruce, kdyby něco potřeboval zařídit. Třeba na ministerstvu nebo v Agrofertu. Na ŘSD tím pokračuje trend, který nastavil kdysi ministr dopravy Vít Bárta, který tam také posílal své lidi blízké agentuře ABL. A taky to tehdy byla svobodná volba ředitele. Palubní deník novému řediteli gratuluje, člověk s tak silným postojem se v dopravním byznysu neztratí.

TRAFIKY JEŠTĚ NEDOŠLY Paní Dana se dočkala. Milovaný byt v londýnské snobské čtvrti Canary Wharf v roce 2012 opouštěla s tím, že se se svým mužem Janem Fischerem záhy přestěhuje na Pražský hrad. A když to nevyšlo, byla prý vzteky bez sebe. Teď se jí konečně vydařil vysněný comeback do britské metropole, kde expremiér dostal trafiku v podobě stálého zástupce při Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Sice už to nebude stačit na „Kanáry“, jak Fischerovi Canary Wharf familiárně přezdívali, Palubní deník má pro paní Danu ale hned několik hezkých tipů na bydlení v Londýně. Co třeba Královice (Kingston) nebo Bohatov (Richmond)?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít