Víte, do jaké kategorie patří váš vůz?

30. října 2017, 00:00 - Václav Herz
30. října 2017, 00:00

Přinášíme stručný přehled pro základní orientaci Střední třída, nižší střední třída nebo snad SUV? Oficiálně žádné škatulky ne existují. Vždyť i Evropská komise před časem uvedla, že „hranice mezi segmenty jsou neostré“. Jednou z možností je rozdělení podle objemu motoru, délky vozu či jiných kritérií, ale definitivní slovo ještě nepadlo.

Většina modelů totiž s každou modernizací

postupně naroste. Například VW Golf v první generaci měřil na délku 3705 milimetrů, zatímco současná řada má délku 4255 milimetrů, narostla tedy o více než půl metru. „Podle mého názoru by se mělo při umisťování do jednotlivých segmentů vycházet z velikosti rozvoru (vzdálenost mezi oběma nápravami – pozn. red.), každé jiné měřítko je zavádějící,“ říká Tomáš Vaněk, PR manažer společnosti Auto Palace Group. „Karosérie rostou, výbavy se mění, s nimi i ceny.

Nicméně stále platí to, že kam automobilka svůj model zařadí, tam také je,“ dodává.

Společnost Médea Research, která sleduje registrace nových vozidel v České republice, přišla s rozdělením osobních vozů na sedm základních segmentů, kde nejdůležitější roli hraje velikost. Dělení převzala od společnosti JATO Dynamics, která slučuje statistiky prodejů z jednotlivých evropských států. V kategorizaci chybějí v současnosti módní vozy SUV. Ty jsme proto zařadili jako samostatnou kategorii číslo osm.

Minivozy

Ideální auto do velkého města, protože jejich délka kolem 3,5 metru umožňuje snadnější parkování. Typickým příkladem je Fiat 500 (délka 3546 milimetrů), dalšími zástupci jsou Toyota Aygo, Citroën C1 či Peugeot 108. Konstruktéři některých značek dokážou s vnitřním prostorem překvapivě kouzlit, jako je tomu například u modelu Hyundai i10 (délka 3665 mili metrů, rozvor 2385 milimetrů).

Malé vozy

Délka už překračuje hranici čtyř metrů, a proto si tyto modely dělají nárok na status rodinných vozů. Zastupují je například Škoda Fabia, Hyundai i20 či Renault Clio.

Nižší střední třída

Nejžádanější kategorie vozů na českém trhu. Vozy zde zařazené se mohou značně lišit ve výbavě a rozdíly mohou být doslova propastné. Kupříkladu Hyundai i30 má již v základní ceně celou řadu asistenčních systémů. Nabízí prostorný interiér (délka 4340 milimetrů, rozvor 2650 milimetrů) a kvalitní jízdní vlastnosti. Oproti tomu Škoda Rapid je konstruována na základě malých vozů (délka 4304 milimetrů, rozvor 2602 milimetrů), takže logicky nemůže nabídnout tolik vnitřního prostoru jako „ítřicítka“. Rapid navíc nenabízí pokročilé asistenční technologie v základu, ale za příplatek. Například tempomat vyjde na 12 tisíc korun.

Střední třída

Někdy nazývána „manažérská třída“. Sem patří vozy přesahující délku 4700 milimetrů, což umožňuje pohodlné cestování na velmi dlouhé vzdálenosti. Mezi reprezentanty této kategorie náleží třeba VW Passat (délka 4767 milimetrů), Ford Mondeo (4871 milimetrů) nebo Toyota Avensis (4750 milimetrů). Už v základu mají tyto vozy nejmodernější bezpečnostní prvky a asistenční systémy.

Vyšší střední třída

Jen kousíček pod luxusní třídou co do výbavy a velikosti vnitřního prostoru. Jejich cena překračuje milionovou hranici. Jako typické představitele můžeme uvést například BMW řady 5, Audi A6 nebo Mercedes-Benz E.

Luxusní třída

Zřetelným znakem této třídy jsou top materiály v interiéru stejně jako velkorysý prostor a pohodlí. Této třídě v Evropě dominují německé značky (Audi A8, BMW řady 7, Mercedes-Benz S).

Sportovní vozy

Tady je to jasné. Důraz je kladený na dynamiku jízdy a důležité jsou řidičské zážitky majitele. Najdeme zde ikony třídy, jako je Porsche, Ferrari, Lamborghini a Maserati.

SUV a crossovery

Velmi oblíbená kategorie vozů, která se stala trendem doby. Oblibu si získávají tzv. crossovery, tedy městská provedení, která převzala od SUV některé karosářské prvky, jako třeba vyšší stavbu. Ve výrobě jsou všechny velikosti od malého Suzuki Ignis přes Hyundai Tucson až po Bentley Bentayga.

O autorovi| Václav Herz herz@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Auta
Jeep Grand Commander je velké sedmimístné SUV. Ale zatím…
Nejlepší dieselová ojetina? Škoda Yeti a Škoda Superb Combi, myslí si Britové
Kolik stojí nezávislé topení do auta? 24 tisíc, ale i dvojnásobek
Lada 2107 křížená s buldozerem uklízí v Rusku ulice
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Technologie
Samsung brzo vydá náhradu svých evergreenů: SATA disky Samsung SSD 860 Evo a 860 Pro
Bitchcoin? Nevěstince v Nevadě budou přijímat platby v kryptoměně
MediaTek má nový SoC pro prémiové televizory Sony a Philips, bude o 50 % rychlejší
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Google bude na mobilech od léta dávat přednost rychlejším webům
Hry pro příležitostné hráče