Vinit bar

26. června, 00:00 - Petr Holec
26. června, 00:00

Původní vinný bar Vinit se přejmenoval a změnil majitele, vína tu ale pořád mají výborná

Vinotéku Vinit, sídlící ve dvoře paláce Savarin, původně zakládali kolegové ze Zátiší Group Jiří Beer a Tomáš Melich. To už je teď minulost: z Vinitu je nově Vinit bar a jeho majiteli jsou Honza Rytíř a Patrik Nikitinský, jenž se vínu věnoval v pankrácké restauraci Aureole. S Vinitem však spolupracují dál, od firmy kupují víno. Další si pak dovážejí sami, případně odebírají od jiných obchodníků.

„Do 1200 korun otevřeme jakoukoli lahev a cenu za skleničku vydělíme pěti. U dražších lahví lidem říkáme, že by měli vypít aspoň tři skleničky,“ vysvětluje mi Rytíř vinnou politiku podniku, zatímco mi nalévá voňavý a řízný ryzlink z Falce. Vinit bar je ur čitě unikátní krásným interiérem. Sídlí v historickém pražském paláci a svými mohutnými klenbami, mezi nimiž najdete lahve vína, spíš připomíná vinnou kapli. Rozmístění lahví dává logický smysl: u baru najdete šampaňská a další šumivá vína, dál pak Česko, pokračujete přes Itálii a v klenbě naproti baru nepřehlédnete Francii, hlavně Burgundsko. Tento výčet vám zhruba i napoví, jaká vína ve Vinit baru čekat. Česko, stále bohužel ráj předražených patoků, se doslova koupe v laciném chianti, které se v Itálii prodává za tři eura kus a jímž Italové málem zničili slavnou značku, Vinit ale dováží například výborné Ormanni Chianti Classico z menšího vinařství. Jde o mocné, nicméně elegantní víno s hlubokou komplexní chutí, které jsem si v podniku samozřejmě nemohl nechat ujít. Načež Rytíř ještě otevřel Verrazzano Chianti Classico Riserva. To Ormanni konkuruje, byť pochází z větší produkce.

„Míváme silné středy, čtvrtky a pátky, soboty jsme chtěli zrušit. Ale teď jsme měli dobrou i sobotu, tak uvidíme,“ prozrazuje mi Nikitinský zkušenosti s podnikem a nalévá mi opulentní sicilský Syrah Cristo di Campobello.

Právě podobná vína jsou důvodem, proč chodit do vinoték: chcete poznat něco neobvyklého, co nenajdete jinde. A podle takových vín poznáte i dobrou vinotéku: nepřeprodávají vám tady jen lahve, které velcí dovozci nabízejí mnohem levněji na webu, ale vidíte za výběrem vína znalosti a práci. Což také vysvětluje, proč mě Nikitinský nenechal odejít domů, aniž bych ještě ochutnal jeho oblíbenou Valpolicellu a rovněž piemontské Langhe Nebbiolo.

Vinit bar ? Na Příkopě 10, Praha 1

? t: 775 873 101 ? e: info@vinit.cz ? www.vinit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít