VÍCE PROSTORU PRO NOVÉ SLUŽBY - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

VÍCE PROSTORU PRO NOVÉ SLUŽBY

, Jiří Pšenička,
VÍCE PROSTORU PRO NOVÉ SLUŽBY
Zdroj: Euro.cz

Třetí síť

Česká republika bude mít již zanedlouho vedle dvou digitálních sítí GSM 900 (EuroTel, Paegas) také síť GSM 1800, nazývanou také DCS 1800. V čem se vlastně bude od těch stávajících odlišovat?

Používaná technologie a způsob výstavby se příliš nezmění. Jak již číslice napovídají, hlavní rozdíl spočívá v tom, že bude pracovat na dvojnásobku nyní používaného frekvenčního pásma – místo 900 MHz bude mít k dispozici pásmo 1800 MHz. To provozovateli umožní využívat podstatně více kanálů. Zatímco nyní mají sítě k dispozici jen 175 kanálů a to ještě část z nich není zatím využitelných, nová jich bude mít 375. Větší počet kanálů podstatně zvýší kapacitu a to se odrazí v možnosti zavedení nových služeb. Daní za vyšší kapacitu je však skutečnost, že síť potřebuje asi dva až třikrát více základnových stanic než současná, vzdálenost mezi nimi musí být menší. Celkem dodavatelé infrastruktury uvádějí, že pro základní pokrytí bude třeba po území celé republiky rozmístit mezi 1500 až 2000 základnových stanic.

Hustší výstavba stanic se samozřejmě odrazí i ve výši investic. Většina zájemců předpokládá, že v příštích letech proinvestuje kolem půl miliardy dolarů (více než 17 miliard korun). Pro srovnání – RadioMobil minulý týden uvedl, že za tři roky svého působení v ČR proinvestoval patnáct miliard korun: jeho mluvčí Tereza Kakosová uvedla, že po ČR má nyní RadioMobil více než dva tisíce základnových stanic, bližší číslo však uvést odmítla.

Třetí síť ale nebude čistá „osmnáctistovka . V odlehlejších oblastech bude provozovatel rovněž moci využívat pásmo 900 MHz. Proto bude nezbytně nutné, aby jeho klienti byli již vybaveni mobilními telefony, které umí mezi oběma pásmy pružně přecházet, takzvanými duálními telefony. Tyto přístroje už nabízejí i oba operátoři EuroTel a Radio-Mobil. Počítá se s tím, že i oni po uplynutí devítiměsíční ochranné lhůty začnou ve velkých městských aglomeracích a na dálnicích využívat pásmo 1800 MHz. Je tedy rozumné, aby všichni ti, kdo právě nyní přemýšlejí o novém mobilu, s tímto dopředu počítali a koupili si již telefon duální. Budoucí mobilní telekomunikační trh bude každopádně směsicí obou frekvenčních systémů. Méně vytížený venkov, kde nehrozí, že by síť spadla kvůli náporu klientů, velmi pravděpodobně zůstane i v budoucnu na „devítistovce .

Téměř čtyřnásobně vyšší kapacita sítě GSM 1800 umožňuje zavádět některé nové služby. Jelikož se provozovatel nemusí obávat přetížení, bude moci například nabídnout levnější hovory zahraničním roamingovým partnerům. Relativně nižší tržby z roamingu mohou pak být v absolutních číslech podstatně převýšeny intenzivnějším využíváním sítě. Vyšší kapacita by měla umožnit operátorovi nabídnout atraktivnější služby v oblasti vysokorychlostního přenosu dat.

Výhodou nové sítě je i přesnější lokalizace polohy zákazníka, což lze rovněž komerčně využít. Operátoři, kteří se tendru zúčastňují, například hovoří o zavedení „home“ či „office zón“ s levnějším tarifem. Klient si sám navolí polohu svého domova a technologie mu umožní, aby kdykoliv bude volat z bytu či z jeho bezprostřední blízkosti, platil za hovory stejně levně jako lidé využívající pevnou linku. Totéž platí pro kancelář (zóna office). Pokud by nový mobilní provozovatel po liberalizaci telekomunikací v roce 2001 vybudoval i pevnou síť, mohli by jeho klienti mobil klidně využívat i jako bezdrátový telefon na pevné síti.

Někteří účastníci výběrového řízení uvažují o zavedení „putujícího místního tarifu , kdy by zákazník v oblasti, v níž se právě nachází, platil zvýhodněné hovorné. V neposlední řadě by se nový systém měl odrazit i v kvalitě. Zvuk přenášený frekvenčním pásmem 1800 MHz má být čistší.

Všechny výhody by však přišly vniveč, kdyby nový operátor nedokázal území republiky včas pokrýt kvalitním signálem. Třetí síť by měla odstartovat nejpozději v červnu příštího roku. V té době by měl signál pokrývat šedesát procent české populace. Zázraky sice čekat nelze, ale další rozhýbání již dnes bouřlivých telekomunikačních vod ano.