Více peněz z méně plynu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Více peněz z méně plynu

, Vadim Fojtík,
Více peněz z méně plynu
Zdroj: Euro.cz

RWE Transgas

Společnost RWE Transgas loni vydělala po zdanění 8,189 miliardy korun. To je v meziročním srovnání 58procentní nárůst a o dvaadvacet procent stouply i firemní tržby – zhruba na 85 miliard korun.
Růst těchto ukazatelů není pro ekonomy velkým překvapením. Zjednodušeně řečeno za něj může hlavně Energetický regulační úřad (ERÚ), který v posledním čtvrtletí roku 2005 stanovil příliš nízké ceny zemního plynu, jež neodpovídaly vývoji na světových trzích. Předloni tudíž firmě meziročně klesl zisk o třetinu; ERÚ svůj nízký odhad cen loni kompenzoval, a růst i obrat firmě razantně vzrostly.
Prostřednictvím firmy RWE Transgas řídí její vlastník – německý koncern RWE – své aktivity v ČR. Čistý zisk celé skupiny RWE loni v Česku dosáhl 11,372 miliardy korun (při tržbách 149,569 miliardy korun), když předloni činil čistý zisk 7,778 miliardy korun a tržby 123,752 miliardy.
Součástí skupiny RWE jsou mimo jiné síťová RWE Transgas Net, šest regionálních plynáren a stejný počet distributorů. Skupina RWE má na tuzemském trhu s plynem 80procentní podíl. Firemní prodej plynu loni v ČR klesl na 96,8 terawatthodiny ze 100 terawatthodin v roce 2005, naopak společnost prodala více zemního plynu v zahraničí: loni 18,1 terawatthodiny proti předloňským 14,8 terawatthodiny.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze