Více fanoušků, více peněz

25. května 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
25. května 2015, 00:00

Fotbalová Sparta chce přilákat další fanoušky kvalitnějšími službami a profi zázemím

Českému fotbalu, alespoň tomu ligovému, se začíná dařit. Zkvalitňuje se servis pro fanoušky, zvýšil se příjem z vysílacích práv a zájem sponzorů. Vyplývá to z údajů, které týdeník Euro získal od Ligové fotbalové asociace. Zatímco v roce 2011 byla průměrná ligová návštěvnost zápasu na stadionech necelé čtyři tisíce diváků, o dva roky později již 4798. Za loňský rok návštěvnost dokonce přesáhla pět tisíc. A jak to vypadá, k této metě se přiblíží i v sezoně letošní. Jen za prvních deset ligových kol zavítalo na stadiony průměrně 5062 lidí. Raketově roste i sledovanost Synot ligy v televizi. Zatímco v sezoně 2012/2013 zhlédlo jeden televizní přenos v průměru lehce přes 139 tisíc diváků, v právě probíhající sezoně přesahuje dosavadní průměr přes 187 tisíc diváků.

Ochotnější sponzoři „V kombinaci s větším zájmem diváků a oživující ekonomikou roste nyní i zájem některých sponzorů finančně přispívat na fotbal,“ tvrdí zástupce středně velkého tuzemského prvoligového klubu. Jméno si s ohledem na citlivost tématu nepřál zveřejnit. „Nerad bych to zakřikl,“ uvedl.

Více financí proudí do ligy rovněž z prodeje televizních práv. V roce 2012 z nich získal český fotbal dle údajů společnosti Deloitte tři miliony eur, podle tehdejšího kurzu tedy zhruba 75 milionů korun. Český fotbal tak v porovnání se srovnatelnými zeměmi měl jeden z nejnižších příjmů. Třeba rakouská liga inkasovala z prodeje televizních práv 20,2 milionu eur, belgická dokonce 60,1 milionu eur.

I tohle se ale změnilo. Od sezony 2014/2015 drží televizní práva společnost Pragosport, která platí ročně dle informací týdeníku Euro fotbalovým klubům zhruba sto milionů korun.

Pragosportu vyprší kontrakt v červnu roku 2018.

„Už delší dobu tvrdím, že ve srovnání s okolními zeměmi byla hodnota televizních práv v české lize podhodnocena. Napravení tohoto stavu bude trvat ještě dlouho, ovšem toto můžeme považovat za první úspěšný krok,“ tvrdí předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Právě lidé z asociace upozorňují, že v posledních letech český ligový fotbal podcenil marketing. To se snaží změnit. Mimo jiné spustila asociace nový web Synotliga.cz, zvýšila aktivitu na sociálních sítích, fotbalová liga má vlastní mobilní aplikaci, kterou si jen v loňském roce stáhlo takřka 18 tisíc fanoušků. Roste i návštěvnost na oficiálním webu fotbalové ligy, počet fanoušků na sociálních sítích a kromě již zmíněných televizních přenosů i sledovanost zápasů vysílaných online na internetu. Prvních deset kol aktuální sezony zhlédlo na webu přes 596 tisíc lidí. S velkým ohlasem se u fanoušků setkala i akce s názvem Souboj plejerů, Duel rivalů či Víkend otců, tedy ligové kolo věnované otcům s dětmi. „Marketingové aktivity byly dlouhá léta podceňovány, teď se to snažíme změnit. Je to ale náročná a dlouhodobá práce,“ říká ředitel komunikace profesionálních soutěží ve společnosti STES Daniel Hajný.

Jak ale tvrdí odborníci oslovení týdeníkem Euro, marketingové aktivity STES, respektive Ligové fotbalové asociace, sice mohou zvýšit atraktivnost ligového fotbalu v Česku, na jeho popularizaci a lákání diváků do ochozů stadionů se však musejí aktivně podílet i jednotlivé prvoligové kluby.

Zatraktivnit prostředí Patrně nejlepších výsledků v této oblasti dosahuje

fotbalová Sparta Praha, historicky nejúspěšnější český klub s největší fanouškovskou základnou. „Stále hledáme nové možnosti, jak nalákat více lidí na stadion nebo získat více financí od sponzorů,“ tvrdí marketingový ředitel AC Sparta Praha Tomáš Křivda. Sportovní marketing a sponzoring dnes již nejsou jen o umístění loga na zábradlí a neaktivitě v průběhu roku, přestože je klasická vizibilita stále důležitou součástí včetně té následné v televizi. Aktivace partnerství se sponzory je nedílnou součástí balíčku plnění. Bez ní není využíván jeho plný potenciál. Partner navíc přínáší nové služby pro fanoušky, jako mimo jiné Wi-Fi sítě společností Huawei.

Kromě sportovních úspěchů, které jsou zásadním motivem k návštěvě stadionu jak pro fanoušky, tak obchodní partnery, významně ovlivňují rozhodnutí přijít na fotbal také komfort a kvalita služeb. Sparta investuje v obou těchto úrovních, vybudovala nové VIP sekce, kde některé doplňky a vybavení vybíral osobně majitel klubu Daniel Křetínský.

Právě VIP hospitality (proto Sparta postavila nové skyboxy a zrekonstruovala VIP restauraci) je nezbytnou součástí sportovního marketingu a sponzoringu, především slouží pro B2B komunikaci, rozvíjející se obchodní příležitosti. Skyboxy lze jako prémiové prostory využít po celý rok pro běžnou firemní agendu nebo netradiční akce, restauraci a tiskové centrum například pro pořádání školení nebo oslav. Využít lze i speciální služby, jako je prohlídka stadionu a podobně.

Klub nabízí lepší servis i svým fanouškům. Zkvalitnit fotbalové prostředí má také nová Wi-Fi síť, která funguje na celém stadionu.

Právě „sparťanský“ internet by se mohl v brzké budoucnosti stát významným marketingovým nástrojem. Jeho prostřednictvím lze tisícům fanoušků, kteří přijdou na fotbal, rozesílat reklamy, informace o klubu a podobně. „Rozšířili jsme také stánky s občerstvením, zrychlili obsluhu. Díky tomu máme o dvacet procent více obsloužených lidí než v minulosti,“ upozornil Křivda.

Dalším opatřením, které zvyšuje divácký komfort, je zjednodušení distribuce vstupenek. Fanoušci nemusejí stát ve frontě u pokladen, lístek jednoduše objednají přes internet a v klidu doma vytisknou.

I díky tomu měla Sparta v sezoně 2013/2014 nejvyšší průměrnou návštěvnost od sezony 1993/1994. Samozřejmě to bylo dané rovněž tím, že se Spartě velmi dařilo v ligové soutěži, kdy po letech získala ligový titul, vyhrála domácí pohár. „Existuje komodita, které říkáme sportovní úspěch. Loňská sezona byla pro diváky velmi lákavá, protože se klubu extrémně dařilo. Již několik let po sobě je ale standardem, že máme vyprodané domácí zápasy s Plzní a se Slavií,“ říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Tradičně je vyprodáno na významné zápasy, které hraje letenský klub v evropských pohárech, i na zápasy, které hraje na Letné česká reprezentace, což se třeba ve vzdálenějším Edenu tak úplně nedaří.

Sparta je již několik let po sobě nejvysílanějším ligovým klubem v televizi nebo na internetu. Z třiceti sparťanských zápasů v domácí soutěži lze na neplaceném kanále ČT Sport zhlédnout průměrně osmadvacet.

Líheň fanoušků Velmi úspěšný je projekt rodinné tribuny. Na dvě třetiny zápasů je tribuna zcela vyprodaná, na zbytek takřka. Z 500 míst mají 350 „permanentkáři“. Tribuna je velmi důležitá i proto, že zde začíná výchova „nových“ sparťanů.

Průměrná návštěvnost se v loňské sezoně na Letné pohybovala kolem jedenácti tisíc fanoušků. „V dlouhodobém horizontu bychom se rádi dostali k ještě výrazně vyšší průměrné návštěvnosti. Důležité je přivést člověka na fotbal, abychom vyvrátili některé mýty. Máme zkušenost, že pokud nám fanoušek přijde do Generali Areny jednou, bude se vracet,“ nastínil další strategii Křivda.

Stále totiž existuje velká skupina fanoušků, kteří z nějakého subjektivního důvodu nejdou na ligové utkání. „Na ně se chceme zaměřit,“ dodal Křivda. Ke zvýšení návštěvnosti fotbalových utkání na Letné by mělo přispět i otevření tunelu Blanka, který zlepší dopravní obslužnost stadionu.

Právě větší počty diváků by měly pomoci navýšit příjmy klubové kasy. Vedení klubu ale počítá i s dalšími zdroji. Jak již bylo uvedeno, i se zkvalitněním VIP prostor, využitím Wi-Fi pokrytí a získáváním nových reklamních partnerů. Dalším významným zdrojem příjmů je prodej reklamních předmětů, v této oblasti nemá Sparta mezi fotbalovými kluby konkurenci. „Registrujeme pozitivní trend, růst tržeb je intenzivní,“ řekl Křivda.

Sparta se snaží vyhovět kupujícím reklamních předmětů. Více se v nabídce objevují věci denní spotřeby, jako jsou hrnky nebo hit v podobě povlečení, klub rychleji reaguje na poptávku, třeba i pomocí e-shopu, vyrábějí se speciální limitované kolekce dresů. Určitě budou další novinky. „Nejen v případě merchandisingu, ale celkově se v marketingu inspirujeme všemi sporty, přičemž nejdál je v této oblasti americký fotbal,“ vysvětlil Křivda.

Zatím se navyšování příjmů daří, za poslední účetní období (od 1. 7. 2013 do 30. 6. 2014) tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb přesáhly 387 milionů korun, v předchozím účetním období to bylo zhruba 295 milionů korun.

Co s pozemky Vedení Sparty rovněž řeší, jak využít pozemky v okolí stadionu. V minulosti se hovořilo o výstavbě hotelu a obchodního centra.

„Úvahy o případném developerském projektu nejsou momentálně v takovém stadiu, že bychom je chtěli komentovat. Každopádně určitě budeme postupovat v součinnosti s Prahou 6 a Prahou 7,“ popsal aktuální stav Křivda.

A dodal: „Jisté ale je, že stadion zůstane na svém místě.“ l

fotbal v evropě Sparta je sice dlouhodobě nejbohatším českým fotbalovým klubem, na světové velkokluby ale nemá. Dle studie společnosti Deloitte v ročníku 2013/2014 vydělal nejvíce Real Madrid, a to 549,5 milionu eur (15,3 miliardy korun), což je o třicet víc než v předchozí sezoně. Ještě lépe na tom byl Manchester, který sice v Premier League skončil až sedmý, ale díky novým sponzorským smlouvám a zvýšenému zisku za prodej televizních práv si přišel na 518 milionů. Za anglickým klubem se umístil Bayern (487,5 milionu eur), na čtvrtou příčku klesla z druhé pozice Barcelona (484,6) a páté místo obsadil Paris St. Germain (474,2).

Sparta mohutně investuje, vybudovala nové VIP sekce, kde některé doplňky a vybavení vybíral osobně majitel klubu Daniel Křetínský.

O autorovi| Vadim Fojtík * fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít