Velrybáři, bijci a mistr světa

19. listopadu 2012, 00:00 - Jan Hrbáček
19. listopadu 2012, 00:00

Středočeská ODS čelí podezření z účelového náboru členů. Strana už rozjela prověrky, které se mají týkat všech členů oblasti

Je 29. října odpoledne a v salonku restaurace U Přístavu na Zbraslavi začíná oblastní sněm ODS Praha-západ. K jednacím stolům usedají také zbrusu noví delegáti. Nakrátko ostříhaní mladí muži, kterým se pod oblečením vzdouvají svaly, budí respekt.

Asi po dvou hodinách jednání opouští sál necelá padesátka delegátů. Důvod? Účelové nabírání nových členů, kteří mají do stranických struktur prosadit lidi, již nábory organizovali. A výsledek? Oblast zvolila zcela nové vedení, přičemž uspěl i náhradník do vrcholného stranického orgánu – výkonné rady.

Střet na oblastním sněmu o pár dní později eskaloval dopisem předsedovi ODS Petru Nečasovi, který popisuje účelové nabírání nových členů, takzvané velrybaření. Straníci ze zhruba desítky místních sdružení Prahy-západ, kteří sněm opustili, požádali svého šéfa, aby odebral několika organizacím licenci.

Tak zní jedna z verzí příběhu, který zaneprázdňuje šéfa středočeské ODS Petra Bendla a nově zvoleného prvního místopředsedu strany Martina Kubu. Vnitřní orgány už zahájily vyšetřování, v jehož rámci by měli být prověřeni všichni členové oblasti.

Místní odjinud Další z odpůrců nového vedení Prahy-západ, Karolina Stonjeková ze Všenor, poukazuje na zjevnou disproporci. Členů ODS obecně nějaký čas ubývá, leč v organizacích, které oblast ovládly, podle ní přibyla více než stovka lidí. „Pokud výkonná rada zruší jedno z místních sdružení kvůli účelovým náborům a ti lidé přejdou do dalších sdružení, tak je tím popíráno samo rozhodnutí výkonné rady. Pokud některá sdružení nepřibývají po jednotkách, ale desítkách členů, tak to vybočuje z trendu. A je třeba se ptát proč,“ prohlašuje Stonjeková.

V dopise Petru Nečasovi je vyčíslen poměr straníků vůči obyvatelům měst a obcí následovně: Čísovice (25 členů na 900 obyvatel), Zlatníky (29 členů na 1200 obyvatel) a Průhonice (34 členů na 2800 obyvatel). „Poslední dvě sdružení vznikla teprve v první polovině tohoto roku. U Čísovic je situace o to zajímavější, že jim letos v březnu hrozilo odnětí licence pro pokles členů pod tři osoby. Nyní se toto sdružení dostalo se členskou základnou na 25 lidí. Z nich má pouze jeden člen trvalé bydliště v Čísovicích,“ vypočítávají autoři dopisu.

„Došlo k nezvyklé situaci, kdy prakticky jednu čtvrtinu veškeré členské základny naší oblasti tvoří čtyři místní sdružení, z toho tři, která fungují v obcích do 1200 obyvatel. Do tohoto součtu zahrnujeme i sdružení Ohrobec, kterému byla udělena licence v roce 2010 a které se dostalo na 34 členů,“ dodávají.

Ve sdružení vesnice Ohrobec působí podle informací týdeníku Euro také jen hrstka místních lidí. Dominuje širší rodina nově zvoleného předsedy oblasti Petra Makovského, bydlící převážně na pražském Břevnově. Jak ale říká Makovský, stanovy ODS nebrání tomu, aby se do místního sdružení přihlásil kdokoli odjinud.

Podle něj stojí 16 sdružení preferujících nové vedení proti 10 „zapšklým a neúspěšným“. Stará garda prý v politice nedokázala nic světoborného, proto přišli noví lidé, kteří doufají v to, že v ODS vykřešou zárodky nových, mladých, důvěryhodných a úspěšných politiků. „Buďme rádi, že máme nové členy,“ uvádí Makovský, který vstoupil do ODS zhruba před dvěma roky.

Bližší zkoumání členské základny odhalí členství několika bojovníků thaiboxu, respektive muay thai. Ohrobeckou organizaci zastupoval na oblastním sněmu mistr světa v thaiboxu kategorie IFMA z roku 2010 Luboš Raušer. Členy této buňky byli i fighteři Jakub Malich (nyní místní organizace ODS Zlatníky) a Patrik Junger, přezdívaný Bestie, jemuž před pár lety doručoval exekutor zásilky do vazební věznice v pražské Ruzyni.

Nový předseda oblasti Petr Makovský nevidí na aktivních sportovcích v řadách ODS nic špatného. „Je jich u nás asi deset. Thaibox má jasně daná pravidla a ti lidé mají díky tomu šanci něco přinést,“ podotýká fanda thajského boxu a náruživý golfista Makovský. „Žádných 120 nových členů, o kterých mluví, nevidím. Část lidí je z rozpuštěných Černolic a přibylo několik nových členů, kteří chtějí něco dělat,“ dodává Makovský.

Čekání do dubna Vedení občanských demokratů dává najevo, že mu půtky na dostřel od hlavního města nejsou lhostejné. Zda zvítězí činy nad slovy, se dozvíme nejdříve v dubnu, po plánované revizi členské základny. „O situaci v Praze-západ vím, určitě ji budeme řešit v rámci středočeské ODS.

Odebrání licence místnímu sdružení ODS výkonnou radou je krajním řešením,“ sdělil týdeníku Euro šéf středočechů Petr Bendl. Situaci monitoruje také první místopředseda Martin Kuba. „Budeme se touto situací určitě zabývat, ale v tuto chvíli nechci předjímat, jaké řešení nakonec zvolíme,“ prohlásil.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít