Velký návrat padlého analytika

05. října 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
05. října 2015, 00:00

Před dvanácti lety dostal Henry Blodget doživotní zákaz práce ve financích. Tak o nich začal psát a teď svůj Business Insider prodal za stovky milionů dolarů

Bývalý zaměstnanec společnosti Merrill Lynch Henry Blodget byl po splasknutí internetové bubliny nejproklínanějším analytikem na Wall Street. Veřejně totiž velebil internetové firmy, které v soukromí bez obalu označoval za „sračky“. Dnes devětačtyřicetiletý Blodget to předvedl například na GoTo, ale nebyl v tom sám. Analytici tehdy houfně dávali přehnaně kladná hodnocení internetovým firmám. Mimo jiné proto, aby je jejich banky získaly za klienty, až budou upisovat akcie či dluhopisy. Blodget za úmyslné klamání trhu vyfasoval doživotní zákaz činnosti ve finančním sektoru a pokutu ve výši čtyř milionů dolarů.

Padlá hvězda

Blodget byl do té doby analytickou hvězdou společnosti Merrill Lynch, která inkasovala na bonusech miliony dolarů. Ještě v roce 2001 dostal za svou „příkladnou práci“ dvanáct milionů. Třikrát za sebou byl zvolen magazínem Institutional Investor do analytického „all star“ týmu. Pád na zem byl brutální a zdálo se, že se z něj už nemůže vzpamatovat.

Teď je však Blodget zpět. Minulý týden německý mediální kolos Axel Springer koupil za 343 milionů dolarů 88procentní podíl v serveru Business Insider, který Blodget spoluzakládal a je zároveň jeho šéfredaktorem.

Blodget díky transakci výrazně zbohatne.

Podle zdrojů britského deníku The Guardian vlastnil před transakcí deset až patnáct procent, což znamená, že na jeho konto připluje 44 až 66 milionů dolarů.

Business Insider (BI) založil Blodget společně s investorem Kevinem Ryanem v roce 2007, což vyvolalo ostrou kritiku. Na investičním serveru Motley Fool se objevil k Blodgetovu jmenování šéfredaktorem BI drsný komentář: „V jiných zemích by on a jemu podobní už dávno měli useknuté prsty, nebo by stále seděli ve vězení.“

S jeho vstupem do médií nesouhlasil ani děkan Graduate School of Journalism a bývalý šéfredaktor magazínu BusinessWeek Steve Shepard. „Nemůžu mu věřit ani odpustit ten podvod,“ řekl před dvěma lety časopisu New Yorker v narážce na Blodgetovo chování během internetové bubliny. A pokračoval: „Řada lidí trpěla – přišli o práci, příjem, penzi. Blodget nebyl jediný zlosyn, nebo dokonce hlavní příčina bubliny a krachu, ale představoval ty nejhorší výstřelky Wall Street. Byl nečestný a velmi cynický. Novináři by měli být pravý opak.“

Obrovské nasazení

I přes kritiku ale dokázal Blodget vybudovat internetovou mediální společnost, která má měsíčně 76 milionů unikátních návštěvníků. Business Insider má nyní sedm edicí – mimo USA ještě třeba pro Británii, Austrálii, Indii či Singapur. Pro BI pracuje dohromady přes 325 lidí.

Blodget prodal BI víc než slušně; Axel Springer zaplatil šestinásobek tržeb, které server očekává v roce 2016. Podobné společnosti se přitom podle agentury Bloomberg prodávaly v posledních dvou letech za 2,5násobek tržeb. Za přemrštěnou kupní cenou stojí snaha Němců dostat se do digitálních médií v anglicky mluvících zemích.

A také možná to, že Axel Springer tímto Business Insider zcela ovládne, protože svůj podíl navýší na 97 procent. Zbylá tři procenta vlastní fond šéfa Amazonu Jeffa Bezose. Mimochodem, jak vysokou cenu německý vydavatelský dům zaplatil, ilustruje předchozí Bezosova akvizice – v roce 2013 zaplatil za prestižní list The Washington Post jen 250 milionů dolarů.

Axel Springer před dvěma měsíci prohrál souboj o list Financial Times s japonským vydavatelstvím Nikkei, takže měl peníze k dispozici. „Blodgetův prodej startupu za obrovské peníze má v sobě snad jistou poetickou spravedlnost,“ komentoval prodej Matthew Campbell, šéf ekonomických reportérů Bloombergu.

„Ale vážně, gratuluji Blodgetovi.

Vybudovat mediální značku v této době není snadná záležitost,“ dodal.

Blodgetovi se totiž – i přes jeho minulé hříchy – nedá upřít, že rozvoji Business Insideru věnoval ohromné množství času a energie. Každý den vstává absolvent Yalu o půl šesté a do práce chodí v obleku stejně jako v dobách, kdy pracoval na Wall Street. Denně zveřejní přes třicet tweetů a téměř každé ráno provází pořadem Daily Ticker na Yahoo.com.

Německá skupina chce společně s Business Insiderem rozvíjet jeho odnož BI Intelligence, která předplatitelům nabízí vlastní studie. Business Insider by měl rovněž představit německou verzi a expandovat do dalších zemí.

Součástí dohody je také to, že Blodget společně s provozní ředitelkou Julií Hansenovou budou pro BI pracovat v následujících deseti letech výměnou za akciové opce.

Velmi slušný výkon od někdejšího zkrachovalého analytika.

Axel Springer před dvěma měsíci prohrál souboj o list Financial Times s japonským vydavatelstvím Nikkei, takže měl peníze k dispozici.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít