Velká hradní porucha

03. listopadu 2014, 00:00 - PETR HOLEC
03. listopadu 2014, 00:00

Zemanovo bizarní chování vychází z frustrace z bezzubého prezidentství

Málokdo trumfne tři říjnové dny prezidenta Miloše Zemana. Během své oficiální státní návštěvy nejdřív servilně ujistil Čínu, že si v Tibetu i na Tchaj­wanu může dělat, co chce. Načež se domů místo státním letounem vrátil na palubě tryskáče pronajatého skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera, jemuž v Číně otvíral ty správné politické dveře. A sotva se pak vrátil na Hrad, vyznamenal zde 28. října státním vyznamenáním i režiséry Roberta Sedláčka a Filipa Renče.

Prvně jmenovaný natočil o Zemanovi milý dokument, když ještě hrál „důchodce z Vysočiny“, co se určitě nechce vrátit do politiky.

Renč, dlouholetý dvorní reklamní režisér i stoupenec ODS, mu pro změnu za honorář natočil volební videoklip a podporoval ho v médiích. Sedláček se prezidentovi za medaili aspoň revanšoval tím, že vyznamenání za státní zásluhy přebíral ve fieecové bundě. Nejlépe tak bizarní státní večer nechtěně vystihla Česká televize, jíž vypadl přímý přenos, takže místo vláčné hlavy státu poslala na obrazovku velký vzkaz: Porucha. Porucha to byla, a velká!

Bohužel, určitě ne poslední. Zemanovo bizarní chování totiž vychází z frustrace z bezzubého prezidentství. Když vyhrál vyhrocené prezidentské volby, jež rozdělily zemi, sliboval velké tažení: přímo zvolená hlava státu si podle něj zaslouží více vstupovat do politiky, přestože jí ústavně pravomoci ubyly.

Záhy po inauguraci tak vyrazil na vládu Petra Nečase, které brzy pomohl od vládnutí jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka, svého kamaráda. Do loňských sněmovních voleb osobně zasáhl předvolební agitací za svou stranu zemanovců, kterou volby poslaly do zapomnění. Posledních pět minut slávy si Zeman užil odkládáním jmenování vlády Bohuslava Sobotky, jehož si přál nahradit Michalem Haškem. Když ten místo toho veřejně znemožnil sebe i jeho, začal prezident upadat do bezvýznamné obskurnosti. Co mu z velkého tažení zbývá dnes? Zemanovci už nejsou zemanovci, Sobotka je premiérem i šéfem ČSSD a místo spoluvládnutí se Zeman utápí v prohraném boji o služební zákon. Případně občas vyšle naše gripeny do cizího vzdušného prostoru, zavelí k zabíjení teroristů nebo Česko znemožní na summitu NATO.

Takhle to kdysi Miroslav Šlouf určitě neplánoval! Zemanovi zbyly smuteční věnce, Země živitelka a státní svátky. Utěšovat se nicméně může tím, že není první ani poslední.

O autorovi| PETR HOLEC holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít