Velká daňová reinvestiční revoluce

16. dubna 2018, 16:00 - Miroslav Zámečník
16. dubna 2018, 16:00

Ekonomicky gramotnou odpověď na volání po daňové brzdě odlivu dividend do zahraničí má smysl hledat v Estonsku.

Můj známý razí myšlenku, že jediná věc, která vždy spolehlivě Čechy rozčílí, je podezření, že je někdo chce okrást nebo jinak poškodit. Averze ke ztrátě je sama o sobě dost vysoká, ale co teprve, když původcem ztráty je nějaký mocný vnější nepřítel?

Nejsme ani zdaleka jedinou kulturou, kde tomu tak je, podobné pocity sdílejí lidé velmi odlišného etnického pozadí z nejrůznějších částí světa.

Pozoruhodné historky jsem zaznamenal na Balkáně, včetně poškozování zprivatizovaného majetku v rámci přesvědčení, že „svojego nedamo“, nebo pobouření, že někdo chce, aby se za elektřinu platilo. Rovněž ruská bajka o jistém Vladimirovi, kterému pánbůh nabídl splnění jakéhokoli přání pod podmínkou, že soused dostane totéž ve dvojnásobném množství, je velmi poučná. Vladimir si vybral, že chce vypíchnout oko…

Po kom tohle máme? Podívejte se na Jane, dokument o životě legendární primatoložky Jane Goodallové. Ta úplně na začátku svých výzkumů v Gombe u jezera Tanganika před skoro šedesáti lety poněkud neprozíravě naučila šimpanze chodit na banány do svého tábora. Archivní záběry, jak vyváděli, když jim pak banány odmítla dávat, by měly být součástí základů výuky společenských věd. Jednou přiznané je politicky neuvěřitelně nákladné odnímat a je lhostejno, zda jde o banán, slevy na jízdném či hry s daňovými sazbami a odpočty.

Zahraničním investorům jsme dali od začátku 90. let „národní zacházení“, tedy příslib, že až na malé výjimky je nebudeme v investicích diskriminovat, což je mimochodem jeden ze základních principů investičních dohod všude ve světě. V EU je volný pohyb kapitálu součástí čtyř svobod, na nichž Evropa právem lpí. Sazbu korporátní daně si může každá země stanovit sama, otázkou je, kdo to dělá chytře, tedy aby daněním co nejméně ovlivňoval chování. Já vím, že existují daně, kde naopak změnit chování spotřebitele chcete (tabák, alkohol, další hříchy), ale to je výjimka z pravidla.

Pro budoucnost jsou důležité dvě věci: míra investic a míra jejich rentability. A to nás posouvá do Estonska, které je zdaleka nejen v intenzitě použití IT ve veřejné správě zářným příkladem v celosvětovém měřítku. Ze všech postkomunistických zemí stanovili Estonci jako první rovnou daň (při docela vysokých sazbách), mají zdaleka nejnižší zadluženost veřejného sektoru, míru korupce o pětadvacet příček nižší než v Česku. Zároveň od začátku tisíciletí zavedli nulové zdanění nerozděleného zisku u právnických osob. Daní se dividendy, odkupy vlastních akcií a další formy snížení kapitálu, jakož i plnění typu darů či nepřiměřených odměn. Hlídají se samozřejmě i transferové ceny a další formy „zisku v nákladech“.

Vyšší daň z rozdělení zisku (jeho vyplácení tou či onou formou „ven z firmy“) je kompenzována nulovým zdaněním zisku, který je reinvestován. Člověk by logicky očekával, že se to projeví i na tom, kolik firmy registrované v Estonsku oproti těm českým vydělávají, jakou mají rentabilitu kapitálu a koneckonců jak jsou na tom i domácnosti. V grafech samozřejmě najdete srovnání s Německem, bez nějž se zkrátka žádné porovnání neobejde, často k naší vlastní frustraci.

Asi nejpozoruhodnějším zjištěním je, že nulové zdanění zisku historicky míru investic v Estonsku nijak nezvedlo a ta je navíc vcelku setrvale nižší než v Česku.

Druhým podstatným parametrem pro akumulaci kapitálu je rentabilita investic -nestačí investovat hodně, pokud investujete s mizernou návratností je to totéž jako trhat si peníze od úst a házet je do stoupy.

Z toho jeden nezbohatne, natož aby Německo doháněl.


Čtěte také

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 3 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 3 hodinami

 Samsung Galaxy Fold

Samsung představil skládací telefon. Model Galaxy Fold bude stát přes 50 tisíc korun

Co Samsung slíbil, to i plní. Na podzim nás navnadil skládacím telefonem, které měl začít…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Twitter chce nový začátek. K testování „Twttru“ se můžete přihlásit i vy
Hry pro příležitostné hráče