veletrh

25. května 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
25. května 2015, 00:00

Počet vystavovatelů na brněnském veletrhu zbrojní techniky rok od roku klesá. Pár inspirací pro armádu ale nabídl i letos

V olbřímí hale brněnského výstaviště se otáčí mohutný radar, poletuje malé letadlo a stranou stojí zbrusu nové opancéřované vozy. Tuny dalších pancéřů jsou zaparkovány v bojových pozicích za halou, kde armáda vystavuje své skvosty: transportéry Pandur, mohutný vrtulník či samohybné houfnice. Halou proudí davy otců s dětmi s vytřeštěnýma očima, bizarní návštěvníci s igelitkami, zbrojařští obchodníci z celého světa, vyšňoření vojáci. Halas a šum doplňují palby ze cvičné střelnice. Ve stánku České zbrojovky je nával, Asiaté si právě zkoušejí pistole. Návštěvníci nenechávají mimo pozornost ani stánek, kde potetovaný muž s culíkem prodává sluneční brýle za stovku.

Zatímco pozornost návštěvníků budí veletrh zbrojního průmyslu IDET nepochybně, obchodníci se zbraněmi už tak nadšení nejsou.

„Firmy šetří každou korunou, mají malé stánky. Je to spíše o setkávání, už to není o tom formátu, pojďte se podívat na všechno najednou,“ říká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Podle něj ale s úpadkem vystavovatelů začíná nový trend -konference s doprovodným vystavovatelským programem. „Jen letos v Praze proběhnou tři významné konference, simulační technologie, vrtulníkáři, bojová vozidla pěchoty,“ pokračuje. Ta na téma vrtulníky proběhne v hotelu Marriott a prezentace na letišti ve Kbelích.

Zbrojaři, kteří jsou si poklesu významu veletrhu vědomi, na sobě nedávají nic znát. Stýkají se ve svých expozicích, tu popíjejí kávu, tu pivo a vesele diskutují. A nešetří entuziasmem. Hned u vchodu přísně střeženého areálu uvedla svou expozici obrněných vozidel, radiolokátorů a radiotechnických systémů britská zbrojovka BAE Systems, která usiluje hned o několik velkých zakázek v české armádě. „Komunikujeme s řadou průmyslových firem z Česka o spolupráci při nabídce pro českou armádu v jejích programech na modernizaci radarů protivzdušné obrany. Musím říct, že jsme s kompetentností českého průmyslu velmi spokojeni,“ nechává se slyšet viceprezident BAE Systems pro střední a východní Evropu Chris Nunn.

Ministr obrany Martin Stropnický se mezitím projede na polygonu v armádním speciálu. České vojáky ale tahle exhibice příliš netáhla. Oni i návštěvníci veletrhu se mohli pokochat či inspirovat - vyjma produktů exotických vystavovatelů z Číny, Hongkongu, Kuvajtu, Kypru - řadou renomovaných evropských společností, ale i polskou a slovenVystřílený skou proveniencí. Například konkurentem pandurů - polským obrněným transportérem Rosomak, který je vybaven česko-slovenskou věží. „Kdybychom nespěchali do Afghánistánu, nemuseli jsme si nakupovat pandury a mohli si je postavit jako Poláci,“ povzdechne si plukovník, který se kochá Rosomakem.

Zájem vzbudila i monstrózní samohybná kanonová houfnice Eva na tatrováckém podvozku od firmy Konštrukta - Defence z Dubnice nad Váhom. Dostřelí přes 40 kilometrů, k obsluze nepotřebuje mnoho vojáků a má ambici stát se lídrem ve své kategorii. Výhledy na to, že by se příští rok mohl veletrh rozrůst, nabýt na atraktivitě a přinést vystavovatelům velké kontrakty v zahraničí, ale moc velké nejsou. l

Titus versus Vega Jako nesmiřitelní soupeři proti sobě v brněnském pavilonu P stála víceúčelová obrněná vozidla. Jedno ryze české provenience - z přeloučské firmy SVOS, která je renomovanou firmou v pancéřování vozů - nesoucí jméno Vega. Jeho rivalem je Titus francouzské firmy Nexter, který vznikl ve spolupráci s kopřivnickou Tatrou. Armáda poptává pětačtyřicet těchto vozů s pohonem 6×6. Oba vozy jsou osazené na tatrováckých podvozcích, Titus má ale oproti Veze řiditelnou zadní nápravu a uveze jednoho vojáka navíc. Vozy jsou určeny především pro mírové operace, konvenční boj, protipovstalecké operace s ochranou proti výbušným systémům a dokážou jet rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Základní cena Tita startuje na jednom milionu eur.

Mobilní i na vodě Česká zbrojovka MPI Group představila bojový člun pro prostějovskou 601. brigádu výsadkářů. Člun má dvě lafety na kulomety ráže 7,62 a 5,56, uveze až dvacet vojáků a dokáže vyvinout rychlost až 65 kilometrů v hodině. Člun je italské provenience, lafety slovenské a finální montáž probíhá v České republice, MPI je jeho kompletátorem, plavidlo už prošlo vojskovými zkouškami. Člun by měl být využíván při říčních misích, zvažuje se jeho nasazení v Africe v mírových kontingentech. Armáda by měla zatím odebrat pět kusů a společnost doufá v odbyt i v jiných zemích. Cena se pohybuje okolo tří milionů korun za kus.

Jak přelstít nepřítele V době nových válečných systémů a taktik roste potřeba hybridní komunikace. Ta umožňuje přesně odhalit přípravu a taktiku nepřítele. Výrobky toho typu představily v Brně například společnosti Rohde & Schwarz, Dicom nebo Pramacom. Technický ředitel Dicomu Ondřej Šohajek týdeníku Euro předvedl přenos obrazu z několika různých kamer pomocí rádiové komunikace na jeden přijímač. „Žádný dodavatel dnes nedodá technologii od A až do Z. Kombinujeme, propojujeme. Na jednom stánku je noktovizní kamera, jinde IP kamera, další kamera pak jede v síti VKV, UKV,“ popisuje Šohajek. Voják tak získává najednou přehled hned o několika místech, kam by za standardní situace nedohlédl. Chceme dodávat víc Tradičně velký zájem budila expozice České zbrojovky Uherský Brod, která figuruje mezi pěti největšími světovými výrobci ručních palných zbraní. Návštěvníci měli možnost si všechny vystavěné zbraně „osahat“ a vyzkoušet. Zbrojovka armádě dodává pistole CZ 75 Fantom, samopal Škorpion, útočnou pušku CZ Bren a granátomet CZ 805G1. „Chtěli bychom dodávat víc armádě. Jsme ve fázi druhé etapy přezbrojování, která má běžet až do roku 2020. Snažíme se to urychlit, možná pak přijde i třetí etapa přezbrojování,“ doufá technický ředitel zbrojovky Radek Hauerland.

Zbrojaři, kteří jsou si poklesu významu veletrhu vědomi, na sobě nedávají nic znát. Stýkají se ve svých expozicích, tu popíjejí kávu, tu pivo a vesele diskutují.

O autorovi| Jan Hrbáček * hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít