VE STOPÁCH FEZKA - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

VE STOPÁCH FEZKA

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
VE STOPÁCH FEZKA
Zdroj: Euro.cz

Tonak

NOVÝ JIČÍN – Výrobce klobouků Tonak Nový Jičín zřejmě začne řídit skupina, která již více než dva roky působí ve Fezku Strakonice. Zhruba osmdesát procent akcií Tonaku nyní převádějí dřívější majitelé, investiční společnosti SIS a IKS KB, přímo na strakonickou společnost Fezko. V pozadí transakce však stojí venture kapitál nizozemské skupiny Stark, kterou v Česku zastupuje správcovská a investiční společnost PCTC Management.
Skupina Stark, zastupující evropské a americké investory, koupila většinový podíl Fezka v dubnu roku 1998 (EURO 20/1999). O perspektivě podniku je přesvědčil bývalý ministr průmyslu Jan Vrba, který se v textilním odvětví pohybuje už desítky let. Původní záměr zahraničních investorů provést restrukturalizaci, a tím zhodnotit vložený kapitál se Fezku daří naplňovat. Firma, která se potýkala s klesajícím odbytem, změnila strukturu výroby a začala opět zvyšovat tržby. Za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhla při téměř sedmisetmilionovém obratu provozního zisku ve výši 77,5 milionu korun.
Novojičínský Tonak, který se specializuje na výrobu plstěných klobouků, vloni vykázal necelé tři miliony korun čistého zisku a tržby ve výši 531 milionů korun.