Ve španělském rytmu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ve španělském rytmu

, Tomáš Skřivánek,
Ve španělském rytmu
Zdroj: Euro.cz

Český Telecom

PRAHA (tos) – Týden po doplacení zbývajících 90 procent z kupní ceny 82,6 miliardy korun se španělská Telefónica razantně ujala vlastnických práv v Českém Telecomu. Na valné hromadě 23. června vyměnila devět z patnácti členů dozorčí rady Českého Telecomu. Všichni nově zvolení členové jsou zaměstnanci španělského operátora, z Čechů zůstali jen zástupci volení zaměstnanci a Petr Zatloukal, který bude ve firmě tři roky zastupovat stát. Obměněná dozorčí rada, jejímž předsedou byl zvolen Julio Linares, předseda představenstva Telefóniky de España, následně na svém prvním zasedání odvolala generálního ředitele Gabriela Berdára. Novým ředitelem se stal Jaime Smith, který byl donedávna ředitelem pro finance a zdroje španělské Telefóniky a v uplynulých dvou měsících působil jako pozorovatel dozorčí rady Českého Telecomu.
Nového šéfa má i Eurotel, namísto odvolaného Michala Heřmana byl jmenován Salvador Anglada, který se stal zároveň členem představenstva Českého Telecomu. Anglada dříve pracoval jako ředitel pro prodej a marketing ve společnosti Telefónica Empresas España, organizační jednotky Telefóniky de España se zodpovědností za služby korporátním zákazníkům. Zbývající členy představenstva Českého Telecomu – finančního ředitele Juraje Šedivého, provozního ředitele Petra Slováčka a finanční ředitelku Eurotelu Marcelu Malivánkovou – ponechal nový vlastník ve funkcích.
Jaime Smith stačil záhy po jmenování oznámit zřízení tří jemu přímo zodpovědných úrovní řízení. První je obchodní divize, vedená Fernandem Astiasem, jenž bude odpovídat za marketing, prodej a mezinárodní obchod. Druhou je provozní divize pod vedením Petra Slováčka, zodpovědného za sítě, provoz a informační technologie. Třetí oblast, dohlížející na finance a zdroje a zahrnující oblast financí, lidských zdrojů a bezpečnosti, povede Juraj Šedivý.
Valná hromada také smetla ze stolu návrh menšinových akcionářů na výplatu dividendy. Španělé rozhodli, že Český Telecom zatím nebude z loňského čistého zisku 5,6 miliardy korun (17,3 Kč na akcii) dividendy vyplácet, jejich výplata by mohla být před chystaným odkupem akcií od drobných akcionářů nevýhodná. „Domníváme se, že společnost vyplatí dividendy až po ukončení povinné nabídky odkupu minoritním akcionářům,“ očekává analytik Michal Vaníček z Atlantiku FT. Španělé, kteří musí odkup akcií minoritním akcionářů nabídnout do poloviny srpna, potvrdili, že nemají zájem stahovat akcie podniku z pražské burzy. Tomu, že netouží podíly minoritních akcionářů vykoupit, zřejmě bude odpovídat nabídnutá cena odkupu. Vážený průměr ceny, který musí majoritní vlastník minoritářům nabídnout, vychází na 443 korun za akcii a Telefónica zřejmě o mnoho více nenabídne. Stanovení odkupní ceny ale bude ještě záležet na ocenění nezávislým expertem a odhadu budoucích výnosů firmy. „V podstatě každá cena mezi 440 a 500 korunami je spravedlivá a odůvodnitelná,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký transakci.

Nové vedení

PŘEDSTAVENSTVO
Jaime Smith Basterra, předseda
Juraj Šedivý, první místopředseda
Petr Slováček, druhý místopředseda
Salvador Anglada, člen
Marcela Malivánková, člen

DOZORČÍ RADA
Julio Linares, předseda Telefóniky de España
José María Álvarez Pallete, předseda Telefónky Latinoamericana
Santiago Fernández Valbuena, CFO a generální manažer pro sdílené zdroje Telefóniky
Luis Lada, generální manažer pro rozvoj, plánování a regulaci Telefóniky
Antonio Viana-Baptista, předseda Telefóniky Móviles
Angel Vilá, generální ředitel pro korporátní rozvoj Telefóniky
Alfonso Alonso, generální manažer pro plánování a manažerskou kontrolu Telefóniky
Guillermo Fernández-Vidal, generální manažer pro obchodní rozvoj a dceřiné společnosti Telefónica
Javier Aguilera, předseda TPI
Petr Zatloukal, zástupce vlády
Lubomír Vinduška, zástupce zaměstnanců
Vlastimil Barbořák, zástupce zaměstnanců
Pavel Herštík, zástupce zaměstnanců
Miloslav Krch, zástupce zaměstnanců
Dušan Stareček, zástupce zaměstnanců