Vdechl nový život Fordu i Stanfordu

20. listopadu 2017, 00:00 - Klára Donathová
20. listopadu 2017, 00:00

Dařilo se mu, na co sáhl. Měl skvělé nápady a nebál se měnit zavedené pořádky. Arjay Miller uspěl jako manažer i jako děkan

Narodil se do farmářské rodiny v malé vesnici v Nebrasce. S vymýšlením jména si rodiče nedali zrovna práci. Pojmenovali ho iniciálami křestních jmen jeho otce, a tak syn Rawlyho Johna Millera dostal netypické jméno Arjay. Vystudoval finance a bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Když vypukla druhá světová válka, přihlásil se do armády. Nevzali ho kvůli vadě zraku, a předurčili tak jeho budoucnost.

Nakonec ho válka zavedla až na Harvard do oddělení statistiky a analýzy, které chrlilo výpočty pro americkou armádu.

Tam Arjay Miller (4. března 1916 - 3. listopadu 2017) potkal dalších devět vzdělaných a odhodlaných mladých mužů, kteří se po válce rozhodli hledat práci společně. Měli v plánu pozvednout americký průmysl, ale ten o ně příliš nestál. Až Henry Ford II. se chytil. Zisky jeho automobilky klesaly patnáct let v řadě, armádním dodávkám byl konec a bylo třeba přizpůsobit výrobu období míru. Ford Millera a jeho kolegy přijal a dobře udělal. Změnili způsob řízení společnosti, využili své analytické schopnosti k zefektivnění výroby, snížení nákladů a zvýšení zisků. Miller vytvořil první výroční zprávu společnosti, aby pomocí tabulek a čísel ukázal Fordovi, co se vjeho společnosti během roku stalo.

V roce 1956 se stal viceprezidentem Ford Motors a v roce 1963 pak sedmým prezidentem společnosti. Už tehdy chápal, že úspěch podniku stojí na jeho zaměstnancích.

„Nebyli jsme jen partička účetních. Věděli jsme, jak jsou lidé důležití,“ řekl v roce 2003 pro Automotive News. Během jeho působení ve funkci měl Ford rekordní prodeje i zisky. Do prodeje se dostaly kultovní modely jako Mustang a Maverick a značce se začalo zase dařit.

Přestože v roce 1968 vedoucí pozici v automobilce opustil, v představenstvu zůstal dalších osmnáct let. Odešel na Stanfordskou univerzitu a stal se děkanem na Graduate School of Business v Palo Altu. Zatímco ve Fordu se snažil změnit způsob řízení, na Stanfordu měnil způsob myšlení a výuky. Zdůrazňoval význam etiky, morálky a sociální odpovědnosti. V čele fakulty stál více než deset let a během této doby t am začaly vyučovat také ženy. Zvýšil stipendia pro sociálně slabé a přijímal studenty z menšinových etnik. Stanford se stal jednou z nejprestižnějších amerických univerzit a jeho obchodní fakulta zdatným konkurentem Harvardu.

Společenská odpovědnost byla jeho velkým tématem. Prosazoval ji ve všech pozicích, které zastával. Bojoval za bezpečnější automobily, čisté životní prostředí, sociální podporu slabých a prosazoval spolupráci veřejného a soukromého sektoru ve prospěch společnosti. Rozuměl řeči čísel, ale srdce měl na správném místě. Zemřel na následky mozkové mrtvice. Bylo mu sto jedna let. #

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Tumblr vyhnal porno. Uspokojil Apple, nepotěšil minoritní skupiny
Hry pro příležitostné hráče