Vdechl nový život Fordu i Stanfordu

20. listopadu 2017, 00:00 - Klára Donathová
20. listopadu 2017, 00:00

Dařilo se mu, na co sáhl. Měl skvělé nápady a nebál se měnit zavedené pořádky. Arjay Miller uspěl jako manažer i jako děkan

Narodil se do farmářské rodiny v malé vesnici v Nebrasce. S vymýšlením jména si rodiče nedali zrovna práci. Pojmenovali ho iniciálami křestních jmen jeho otce, a tak syn Rawlyho Johna Millera dostal netypické jméno Arjay. Vystudoval finance a bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Když vypukla druhá světová válka, přihlásil se do armády. Nevzali ho kvůli vadě zraku, a předurčili tak jeho budoucnost.

Nakonec ho válka zavedla až na Harvard do oddělení statistiky a analýzy, které chrlilo výpočty pro americkou armádu.

Tam Arjay Miller (4. března 1916 - 3. listopadu 2017) potkal dalších devět vzdělaných a odhodlaných mladých mužů, kteří se po válce rozhodli hledat práci společně. Měli v plánu pozvednout americký průmysl, ale ten o ně příliš nestál. Až Henry Ford II. se chytil. Zisky jeho automobilky klesaly patnáct let v řadě, armádním dodávkám byl konec a bylo třeba přizpůsobit výrobu období míru. Ford Millera a jeho kolegy přijal a dobře udělal. Změnili způsob řízení společnosti, využili své analytické schopnosti k zefektivnění výroby, snížení nákladů a zvýšení zisků. Miller vytvořil první výroční zprávu společnosti, aby pomocí tabulek a čísel ukázal Fordovi, co se vjeho společnosti během roku stalo.

V roce 1956 se stal viceprezidentem Ford Motors a v roce 1963 pak sedmým prezidentem společnosti. Už tehdy chápal, že úspěch podniku stojí na jeho zaměstnancích.

„Nebyli jsme jen partička účetních. Věděli jsme, jak jsou lidé důležití,“ řekl v roce 2003 pro Automotive News. Během jeho působení ve funkci měl Ford rekordní prodeje i zisky. Do prodeje se dostaly kultovní modely jako Mustang a Maverick a značce se začalo zase dařit.

Přestože v roce 1968 vedoucí pozici v automobilce opustil, v představenstvu zůstal dalších osmnáct let. Odešel na Stanfordskou univerzitu a stal se děkanem na Graduate School of Business v Palo Altu. Zatímco ve Fordu se snažil změnit způsob řízení, na Stanfordu měnil způsob myšlení a výuky. Zdůrazňoval význam etiky, morálky a sociální odpovědnosti. V čele fakulty stál více než deset let a během této doby t am začaly vyučovat také ženy. Zvýšil stipendia pro sociálně slabé a přijímal studenty z menšinových etnik. Stanford se stal jednou z nejprestižnějších amerických univerzit a jeho obchodní fakulta zdatným konkurentem Harvardu.

Společenská odpovědnost byla jeho velkým tématem. Prosazoval ji ve všech pozicích, které zastával. Bojoval za bezpečnější automobily, čisté životní prostředí, sociální podporu slabých a prosazoval spolupráci veřejného a soukromého sektoru ve prospěch společnosti. Rozuměl řeči čísel, ale srdce měl na správném místě. Zemřel na následky mozkové mrtvice. Bylo mu sto jedna let. #

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
GPU dostanou nový výstup. VirtualLink spojuje obraz, napájení i USB v jediném kabelu
Intel slaví 50 let. Pohled do historie, začátků a méně známých i klíčových momentů
Facka pro Google. Evropská komise mu kvůli Androidu udělila rekordní pokutu
Google zrychlí služby. Evropu a USA spojí vlastním podmořským kabelem
Volitelná novinka. Chrome Canary vás upozorní na objemné weby
Hry pro příležitostné hráče