Vážení čtenáři,

20. listopadu 2017, 00:00 - Miroslav Chochola
20. listopadu 2017, 00:00

držíte v rukou nové vydání již tradiční přílohy týdeníku Euro Top advokátní kanceláře, která vychází při příležitosti jubilejního 10. ročníku Právnické firmy roku.

Letošní ročník soutěže byl objemové náročnější než ten předchozí. Přihlášených kanceláří sice není víc než loni, ovšem dotazníky byly v tomto roce výrazně podrobnější a náročnější. Když jsem na loňském galavečeru hovořil o růstu české ekonomiky, personálním posilování právních firem a stoupajícím objemu i počtu reportovaných transakcí, netušil jsem, že v roce následujícím budou výsledky – nehledě na trvající růst ekonomiky – trochu jiné. Nechci zabředávat do detailů. Vše najdete na následujících stránkách, případně v kompletní analýze, která bude na webových stránkách epravo.cz publikována na začátku prosince, přesto vám chci prezentovat čtyři čísla.

Tím prvním je, že jsme po zpracování všech dotazníků zaznamenali v řadách velké advokacie meziroční personální pokles o 2,5 procenta. Dvě další čísla spolu úzce souvisejí. Jedno udává, že se objem referovaných mandátů meziročně snížil o 20 procent, kdežto druhé nám říká, že počet referovaných mandátů naopak vzrostl o 19 procent. Jinak řečeno: počet mandátů se zvýšil, ovšem jejich průměrná výše poměrně razantně poklesla. A konečně čtvrtým číslem – a zároveň dobrou zprávou pro velkou advokacii – je fakt, že zúčastněným kancelářím vzrostly meziročně tržby, a to o hezkých devět procent na celkových 5 844 774 575 korun.

Metodika pro letošní ročník zůstala stejná, počet odborných kategorií také, byť tlaky na zařazení některých dalších byly silné. Jak jsem však již v minulosti deklaroval, dlouhodobým cílem je počet kategorií snižovat, a nikoli zvyšovat. Udělali jsme jedinou výjimku a tou bylo zařazení zvláštního ocenění pro „inhouse legal“ týmy, které dnes leckdy dosahují velikosti větších advokátních kanceláří a v řadě případů jsou pro ně rovnocenným partnerem.

Přeji vám vše dobré.

O autorovi| Miroslav Chochola, epravo.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
WD Black SN750: nové highendové NVMe moduly od Western Digital s chladičem EKWB
PCI Express 5.0 je skoro hotový, první hardware už letos. V PC si počkáme do roku 2020
Argument proti politické korektnosti (video s CZ titulky)
Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)
Cnews FM: Windows 7 za rok čeká posmrtný život [podcast]
Hry pro příležitostné hráče