Vážení čtenáři,

20. listopadu 2017, 00:00 - Miroslav Chochola
20. listopadu 2017, 00:00

držíte v rukou nové vydání již tradiční přílohy týdeníku Euro Top advokátní kanceláře, která vychází při příležitosti jubilejního 10. ročníku Právnické firmy roku.

Letošní ročník soutěže byl objemové náročnější než ten předchozí. Přihlášených kanceláří sice není víc než loni, ovšem dotazníky byly v tomto roce výrazně podrobnější a náročnější. Když jsem na loňském galavečeru hovořil o růstu české ekonomiky, personálním posilování právních firem a stoupajícím objemu i počtu reportovaných transakcí, netušil jsem, že v roce následujícím budou výsledky – nehledě na trvající růst ekonomiky – trochu jiné. Nechci zabředávat do detailů. Vše najdete na následujících stránkách, případně v kompletní analýze, která bude na webových stránkách epravo.cz publikována na začátku prosince, přesto vám chci prezentovat čtyři čísla.

Tím prvním je, že jsme po zpracování všech dotazníků zaznamenali v řadách velké advokacie meziroční personální pokles o 2,5 procenta. Dvě další čísla spolu úzce souvisejí. Jedno udává, že se objem referovaných mandátů meziročně snížil o 20 procent, kdežto druhé nám říká, že počet referovaných mandátů naopak vzrostl o 19 procent. Jinak řečeno: počet mandátů se zvýšil, ovšem jejich průměrná výše poměrně razantně poklesla. A konečně čtvrtým číslem – a zároveň dobrou zprávou pro velkou advokacii – je fakt, že zúčastněným kancelářím vzrostly meziročně tržby, a to o hezkých devět procent na celkových 5 844 774 575 korun.

Metodika pro letošní ročník zůstala stejná, počet odborných kategorií také, byť tlaky na zařazení některých dalších byly silné. Jak jsem však již v minulosti deklaroval, dlouhodobým cílem je počet kategorií snižovat, a nikoli zvyšovat. Udělali jsme jedinou výjimku a tou bylo zařazení zvláštního ocenění pro „inhouse legal“ týmy, které dnes leckdy dosahují velikosti větších advokátních kanceláří a v řadě případů jsou pro ně rovnocenným partnerem.

Přeji vám vše dobré.

O autorovi| Miroslav Chochola, epravo.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
BMW i8 zůstává u policie i nadále. Nově už ale bude umět…
Pokuta za překročení rychlosti: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
Test KTM 1290 Super Adventure S: Vyzyvatel
Consumer Reports: Tohle jsou nejspolehlivější ojetiny, jaké si můžete pořídit
BMW X3 si splnilo povinnost. V testech IIHS dostalo nejlepší možné hodnocení
Technologie
Mapy.cz přidávají další drobnost. Najdou vám cyklotrasy, naučné stezky apod.
Pět let to nešlo… Česká televize bude mít všechny programy v jednom DVB-T multiplexu
AMD uvádí 12nm Ryzeny 2000. Lepší IPC a takty s jádry Zen+, vyšší výkon ve hrách
Honor 10 přichází: duhový krasavec je levnější dvojče Huawei P20
AMD Ryzen 7 2700X: co přinesl refresh úspěšného osmijádra? (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče