Vávrovo páchnoucí dobrodružství

25. srpna 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
25. srpna 2014, 00:00

Narychlo upečená miliardová transakce s Pražskými službami zkrachovala. Naštěstí

Když nějaký obchod domlouvá Karel Pražák, dohodou teprve dobrodružství začíná, říká se po Praze. A taškařice s krkolomným výkupem minoritních akcionářů v Pražských službách, o který se v minulých týdnech pražská radnice horečnatě snažila, by tomu odpovídala.

Že celou transakci za 1,25 miliardy korun, z nichž měla dostat 800 milionů kyperská firma Northward Holdings Limited bez oficiálně známých vlastníků, diriguje právě Pražák, potvrzují i představitelé Prahy.

Zda Pražák, kterého týdeník Dotyk nazval Viktorem Čističem Petra Kellnera, tentokrát jednal sám za sebe, nebo na pokyn nejbohatšího Čecha, není jasné. Všeobecně známá je ovšem až hysterická snaha Kellnera zůstat pro veřejnost panem Neposkvrněným.

A transakce s Pražskými službami rozhodně nevoněla. Jejím vedlejším efektem mělo být i to, že od listopadu přijdou o zakázky odpadové firmy Komwag, Ipodec a AVE, které dosud obstarávaly svoz ze třetiny velkých městských částí pro Pražské služby jako subdodavatelé. A ty spustily spolu se starosty křik.

AVE vlastní další bohatý a vlivný Čech Daniel Křetínský, který s Kellnerem udělal obchody za desítky miliard. Tématu se začal věnovat i jeho Blesk s mottem: Praha bude na podzim smrdět jako Neapol zavalená odpadky. Pražské služby by totiž musely během pár týdnů obstarat desítky kukavozů i popelářů, aby subdodávky nahradily. Nejméně 300 milionů, jež měla nová technika stát, teď může firma šetřit třeba na nové kotle, které bude brzy potřebovat. Kyperská firma totiž z obchodu na poslední chvíli vycouvala a odmítla svoje akcie prodat. Přitom to vypadalo, že právě kvůli ní náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) krkolomnou operaci spolu s ČSSD narychlo upekl.

Zda je důvodem zrušení obchodu opravdu žaloba jednoho z drobných minoritářů, jemuž se nelíbila vidina vytěsnění, nebo jestli Pražák prostě dostal pokyn rychle vycouvat, se asi nedozvíme. Jiné Kellnerovo tykadlo se údajně ještě pokusilo vysondovat, zda by radnice naopak neprodala svoje akcie Kypřanům. Tím by se jim otevřela cesta k malešické spalovně.

Vyhodit miliardu za akcie, které Praha nepotřebuje, je jedna věc. Ovšem připravit ji o spalovnu, jejíž maketa by měla ležet vedle korunovačních klenotů, by snad bylo i na Vávru příliš silné kafe.

Připravit Prahu o spalovnu, jejíž maketa by měla ležet vedle korunovačních klenotů, by snad bylo i na Vávru příliš silné kafe.

O autorovi| HANA BO ńKOVĺ, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít