Vášeň ve skle

09. června 2014, 00:00 - Milan Ballík
09. června 2014, 00:00

První omezené série designových láhví whiskey Jack Daniel’s vznikaly už za jejího zakladatele

Jack Daniel’s whiskey sice nemá ve většině barů postavení nijak významné, ovšem neplatí to docela. Existuje jeden podnik, kde je dominantním nápojem a drtí všechny ostatní značky. Ti znalí vědí, že jde o Harley’s Bar v Dlouhé ulici. Nebýt spojení dvou ikonických symbolů Ameriky, asi by nebyl nijak výjimečný. Ovšem mýtus jménem Harley-Davidson a vedle toho atypický destilát s podmaňujícím příběhem – Jack Daniel’s

Tennessee Whiskey – z něho činí jedinečný fenomén.

Život se tu odvíjí ve svérázných, navenek možná provokujících kulisách. Filozofie většiny hostů, tedy těch pravidelných, je ovlivněna americkým stylem života. Existuje proň znamení, které spojuje snad všechny: sklenka s temně bronzovým obsahem, který barmani pravidelně nadělují z hranatých láhví s černou etiketou a jasně bílým nápisem Old No.7.

Také zde zní tvrdý rock. Tvoří součást obrazu pravověrného vyznavače tohoto způsobu žití. Jack přitom hraje hlavní roli. Je katalyzátorem uvolnění, odreagování od všech negativ vnějšího světa. I když nejste zrovna rockeři, nevlastníte nablýskaný stroj, navíc nemusíte ani patřit k vyznavačům Jackova nápoje, zastavte se někdy v Harley’s Baru. Zdejší svojská, nevšední atmosféra vám jistě pomůže dobít baterky. Snadno jí podlehnete, byť i jen na jedinou noc. Ta zde totiž umí být zatraceně dlouhá, okolo druhé ranní stále proudí víc lidí dovnitř než ven. Čas odchodu bývá až s prvním náznakem šedivého svítání, v létě často už za plného světla.

Co však s těmi, kterým se klasická Old No.7 zdá přece jen příliš brutální? Nevadí, na policích za barem stojí připravená baterie ostatních etiket palírny. Elegantní Gentleman Jack, důrazný, dřevem a ohněm signovaný Single Barrel. Objevíte tu i mazlivý JD Honey. Třeba skrze něj můžete začít své námluvy s Jackem, pokud jste tu nováčky. Drinkem zkušených je v současnosti mix Honey a Old No.7 v poměru 1 : 1. Anebo zkuste koktejly. Snadno čitelný je Nutty Jack ’n’ Coke, kdy „rváčskou“ náturu pálenky noblesně uhladí stopa amaretta. Water mellon Spike s melounovým likérem a grenadinou je zase tak trochu dámský.

Když čemukoli na bázi Jacka přijdete na chuť, můžete z návštěv v Harley’s udělat jakýsi rituál soukromé životní rebelie. Malé, ukryté v životem kypícím podzemí, kdy vám jsou partnery Jack Daniel’s whiskey a nepřeberný repertoár velkých pecek rockových legend. Pokud se nepřehání, je to terapie nad jiné očistná.

První láhev Samotný příběh Jacka Daniela, jímž je tento sám o sobě jedinečný destilát obestřen, je základem pro další vášeň, a sice sběratelství. Tolik různých edicí, navíc množstevně omezených, to se nabízí samo. Rozruch určitě vyvolala už vůbec první láhev. Byla hranatá, to se tenkrát nenosilo. Předtím se whiskey plnila do kameninových džbánků, na nichž bylo, patrně také poprvé, přes šablonu napsáno jméno a místo, kde se nápoj zrodil. Ty se bohužel vytratily v toku času. Budeme tedy hovořit o láhvích, samozřejmě těch plných.

K Jackově filozofii patřil i svérázný, úderný marketing – i když se to jistě tehdy tak nejmenovalo. Z jeho popudu vznikaly početně omezené série designových láhví, emitované k různým příležitostem. Oněch sérií byla řada – abychom se v nich orientovali, ale také pro nahlédnutí do motivace sběratele, jsem se jednoho z nejzanícenějších na všechno vyptal. „U mne to byla láska na druhé ochutnání.

Poprvé jsem Jacka okusil před pohovorem o uzavření spolupráce s firmou Brown-Forman,“ vzpomíná Jan Kalina, ředitel společnosti Brown-Forman Czech & Slovak Republics.

Tehdy to ale ještě nebylo to úplné podlehnutí, které rozhodlo. „To přišlo až při druhém setkání, na,místě činu‘. V Lynchburgu už mě Jack dostal. Úžasný životní příběh, atmosféra, historická msta, kde se rodil životopis značky, to byla adrenalinová injekce. Samozřejmě i sám destilát, pro člověka, který do té doby fandil vodce, mimořádný. A pak také vidět pohromadě všechny sběratelské láhve, jednu krásnější druhé, může být a u mne bylo hybatelem zásadního rozhodnutí o sběratelství,“ vypráví Kalina.

Vedou k němu dvě cesty. Jedna, řekněme racionální, kdy je motivací monetární zhodnocení sbírky pro její případný budoucí prodej. A druhá, emotivní. Tam převažuje srdce nad rozumem. „To je pravda. Ovšem u Jacka jdou oba modely docela dobře spojit. Tedy když máte to štěstí a získáte od každého exempláře více láhví. Můžete produkt ochutnat a zároveň uchovat pro další ekonomické zhodnocení. Ale je to vždy těžké rozhodování, otevřít, nebo ne? Vždy je třeba vybrat opravdu mimořádnou příležitost, partu skvělých lidí, a také to správné místo. U mne se to ještě nepovedlo, všechny láhve vytipované pro degustaci na otevření teprve čekají,“ dodává Kalina.

Podívejme se na ty nejzajímavější. Třeba tu pro kapitána lodi Tennessee Bell v Nashvillu. Jack nechal vyrobit působivou karafu, naplnil ji svou už tehdy populární Old No.7 a vydal se na palubu. S kapitánem po ochutnání, kdy ten ji shledal znamenitou, uzavřel dohodu. Bude-li Jack Daniel’s whiskey podávána na lodi během plavby, osobní láhev kapitánova bude při každém přistání znovu zdarma naplněna. Jak jednoduché! Jedenapůllitrová láhev, vlastně spíš karafa, připomínající oloupaný pomeranč, se stala mimořádně ceněným přírůstkem každé sbírky.

Neméně atraktivní je určitě taji opředená Belle of Lincoln. Je pronikavě elegantní a vznikla prý pro ženu. Nikdo neví kterou, Jack svou múzu nikdy neprozradil. Jisté je jedno, filigránsky zdobené láhve do jedné zmizely. Nezachovala se údajně žádná. Nicméně v roce 1979 se podle vzpomínek pamětníků zrodila její replika, nádherná karafa o objemu 1,75 litru.

Nové přírůstky Ovšem sběratelskými kusy mohou být i láhve současné. I klasická No.7 se stane vzácným přírůstkem, například v případě chybného tisku etiket. V příštím roce se očekává speciální série ke stým narozeninám Franka Sinatry. Ta se bez dalšího stane cílem útoků majitelů sbírek. Tennessee Rye Unaged, panenská žitná whiskey stáčená hned po destilaci, či některá z láhví stočených z jednoho sudu, Single Barrel Select.

Takže lze říci, že začít se sbíráním láhví je možné i dnes a sbírku založit bez oněch historických skvostů.

Jako příhodný základ může sloužit série Master Distiller. Jde o šest láhví, kdy každá je věnována jednomu z hlavních destilérů palírny.

Venku už je číslo 1, věnované samotnému Jacku Danielovi. Dvojka připsaná Jessu Motlowovi má dokonce všechny předpoklady stát se vyhledávaným kouskem – díky špatnému údaji na etiketě se jedna z úvodních sérií při dražbách šplhá až na čtyřnásobek původní ceny. A to jen pár měsíců po uvedení na trh! Úplná šestipoložková sada se pak jistě stane cenným materiálem pro založení sbírky. A kdoví, zda nebude iniciovat honičku za stále tíže dobytelnějšími kusy historickými.

Sběratelských možností tedy skýtají produkty pálenice Jack Daniel’s víc než dost.

Ovšem své magnetizující kouzlo má i to, stát se jejich „obyčejným“ konzumentem a skrze každý doušek té či oné etikety zvolna pronikat do tajemného světa Jacka Daniela. Je až s podivem, kterak tenhle nevelký charismatický muž dokázal svým nápojem probouzet radostnou náladu v milionech lidí, a obsah láhví pod černou etiketou i jejími sesterskými varietami tak vlastně činí dodnes.

Sběratelských možností tedy skýtají produkty pálenice Jack Daniel’s víc než dost.

O autorovi| Milan Ballík • ballik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít