varieté pana Teličky

22. dubna 2014, 00:00 - Petr Holec
22. dubna 2014, 00:00

Lídr ANO pro volby do europarlamentu rozjel velkou nevolební předvolební kampaň

Web hnutí ANO avizoval úterý 15. dubna následně: „Den v kraji s volebním týmem pana Teličky.“ Jeho součástí byly čtyři mítinky volebního lídra ANO pro eurovolby Pavla Teličky na severní Moravě; tři zastávky ve školách a jedna v Priessnitzových lázních v Jeseníku. Člověk nemusí být hned členem Mensy, aby si podobné turné, které volební lídr navíc objíždí v partajním autobusu s volebními slogany, vyložil jako předvolební kampaň.

Mluvčí ANO Lucie Kubovičová má kupodivu jiný názor. Když jsem ji požádal o časový itinerář „exkurze po kraji s panem Teličkou“, nejdříve ho slíbila. Záhy však změnila názor s tím, že vlastně nejde o předvolební kampaň.

A ještě přidala přátelskou otázku: Proč se o Pavla Teličku zajímám, když mě ještě neviděla na žádném jeho předvolebním mítinku? Snad i proto mi hned nabídla lepší alternativu: 16. dubna, kdy Telička posnídá na Pustevnách, načež provede „turistiku ve skupině“ – běžnou češtinou výstup na Radhošť.

Protože se „den s volebním týmem pana Teličky“ začal slibně komplikovat, zavolal jsem před jeho severomoravským turné přímo Teličkovi. Vytížený lobbista, jenž stále neukončil všechny své unijní aktivity, z Bruselu vzkázal, že jeho itinerář zná pouze jeho asistentka Kateřina Novotná. A taky že v úterý se „nebude nic dít, ale jestli chci, můžu se zúčastnit“. Zavolal jsem proto Novotné. Úterý 15. dubna totiž začalo vypadat jako výjimečný den, ještě než začalo. „Je to předvolební kampaň, ale není to předvolební kampaň. Je to, abychom od lidí získali nějaké informace a pak jsme jim nějaké informace zase mohli dát,“ vysvětlila nakonec Novotná smysl „exkurze“ s Teličkou.

Tohle není kampaň!

ANO samozřejmě mělo dobrý důvod, proč Teličkovu předvolební exkurzi ve školách nemedializovat: politickou agitaci na školách zakazuje školský zákon, byť dosti vágně. Takže politici ve školách agitují už od prvních českých eurovoleb v roce 2004. I proto přerovská Vysoká škola logistiky zvala na Teličkovu návštěvu jako na „mimořádnou přednášku významného českého lobbisty, velvyslance, diplomata a bývalého eurokomisaře“, a ne na mítink volebního lídra ANO. Stejnými slovy Teličku prezentovala studentům i Moravská vysoká škola Olomouc, jež akci navíc započítala do předmětu „vyžádané přednášky“.

Teličkova přednáška na Vysoké škole logistiky tak začala příznačně: rektor školy požádal volebního kandidáta do europarlamentu, „aby představil práci v europarlamentu, přestože není v europarlamentu“. „Je pravda, že máme dnes odpoledne volební kampaň, ale tohle není volební kampaň,“ chopil se mikrofonu Telička a striktně nevolební volební varieté začalo.

Ambiciózní syn někdejšího komunistického diplomata působícího ve Washingtonu kvůli politické kariéře na předlistopadovém ministerstvu zahraničí (funkci zde Telička popisuje jako „velmi neatraktivní post“) vstoupil do KSČ a nyní se představil studentům jako obdivovatel Havlovy vize našeho návratu do Evropy. A taky jako někdo, kdo dokáže Česku zajistit v EU lepší postavení, protože na rozdíl od něj se naši politici necítí v Bruselu „komfortně“, zatímco on, zkušený lobbista, který navíc vyjednával náš vstup do EU, zná tuhle disciplínu jako málokdo.

„Jsme ve volební kampani, ale nechci dělat žádnou agitku,“ řekl Telička zcela zaplněné posluchárně. A hned studentům slíbil, že jim v Bruselu více zpřístupní program studijní výměny Erasmus, mimochodem jeden z bodů volebního programu ANO. Budiž Teličkovi přičteno k dobru, že rafinovanou předvolební agitku alespoň zředil přítomností své další asistentky a olomoucké manažerky ANO Petry Prchalové. Mladá žena v těsných džínsech a vysokých lesklých kozačkách se zlatým zipem, která si ráda hraje se svými dlouhými havraními vlasy a Teličkovi věnuje spoustu úsměvů, natolik upoutala pozornost mnoha studentů, že si možná skutečně nevšimli, že v jejich škole probíhá předvolební kampaň.

Hezkou nepolitickou tečku všemu dodal rektor školy, když se na závěr Teličky zeptal: „Pane doktore, a co EU? Bude EU za pár let?“ „Bude! Ale jde o to, abychom my sami uměli ovlivnit, jakým směrem EU půjde!“ odpověděl Telička.

Zevnitř i z venku „Je to v rámci kampaně, ale netlačíme nějak ANO,“ vysvětluje mi Šárka Štveráková, PR manažerka Moravské vysoké školy Olomouc, zatímco ve velké učebně čekáme na Teličku.

Ředitel školy to chápe trochu jinak a lídra kandidátky ANO rovnou uvádí s tím, aby studentům sdělil, proč „zrovna on chce reprezentovat Českou republiku v EU“. Jinak spíše zamračenému lobbistovi, jenž se mimo svou řeč většinou věnuje mobilu, se rozjasní tvář. „Takže jsem pochopil, že tady můžu dělat kampaň, protože jinak se snažíme to pojmout apoliticky, kampaň děláme jinde,“ říká Telička a spouští stejný příběh o neambiciózním mladém právníkovi z ministerstva zahraničí.

Je to vysoce sofistikovaná a profesionální kampaň. Podobně jako šéf ANO Andrej Babiš ve sněmovních volbách prezentuje se nyní i Telička jako outsider, který zvenku přichází změnit věci. Což je velká ironie: stejně jako Babiš, jenž kdysi býval stínem premiérů ČSSD, když je potřeboval k privatizaci státVolební ních firem či jinému svému byznysu, je i Telička velký politický insider. Navíc svou cestu bere pionýrsky opačně: z politika se nestává lobbista, jak bývá obvyklé, ale naopak; z bruselského lobbisty se stává bruselský politik. Navíc prodloužená bruselská ruka Andreje Babiše, jehož firmy jsou velkými příjemci eurodotací. Mimochodem: na Teličkově volebním autobusu najdete i slogan „Evropské peníze tam, kde jsou třeba“. A jen pro doplnění: dvojkou na eurokandidátce ANO je Petr Ježek, Teličkův lobbistický společník.

O tom Telička před studenty nemluví. Místo toho se po vzoru Babiše staví do role oběti. „Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí kandidovat do europarlamentu, protože se mi dařilo a vedl jsem příjemně neviditelný život,“ vysvětluje studentům. Jenže nyní přišel čas, aby za nás přišel do Bruselu někdo, kdo přestane ostatním jen „okopávat kotníky“ a bude nám umět vyjednat lepší podmínky. „Vidím teď jediný projekt, a to je naplňovat v europarlamentu náš program,“ odpovídá Telička na dotaz, jaká je jeho vize EU.

„Líbilo se mi to, bylo to zajímavé. Je to z praxe a taky dobrá příležitost, jak se něco dozvědět. Ne jako u ostatních přednášek,“ chválí Teličkovo vystoupení student druhého ročníku Filip Heitel. Že je Telička lobbistou, jehož práce byla dosud mnohdy opakem práce europoslance, mu nevadí. Volební lídr ANO je pro něj důvěryhodný, stejně jako v loňských sněmovních volbách věřil Babišovi a volil ANO. „Budu volit Teličku,“ dodává Heitel.

A co bezdomovci?

„Tak jsem slyšel, že je tady mítink s Teličkou.

Už se ho někdo zeptal na bezdomovce?“ říká mi naléhavě do ucha starší muž. Stojíme vedle sebe v aule Střední odborné školy v Šumperku a ani jeden úplně nevíme, co si myslet o dění kolem nás. Telička znovu prodává sám sebe coby nejlepšího europoslance a na běžnou předvolební besedu přišli i někteří mladí studenti, když však padne přímá politická otázka, volební lídr ANO se omluví, že jsou ve střední škole a že „když tak pak spolu půjdeme ven“. Starší muž ale ven jít nechce. I on přišel na předvolební mítink, přestože si možná není úplně jist typem voleb, a chce slyšet Teličkův lék na bezdomovce. Bývalý eurokomisař tuší zradu a otázku radši stáčí na důchodce. I oni potřebují naši pomoc.

„Na to není jednoduchá odpověď,“ zamýšlí se Telička. Procházíme léčebným parkem Priessnitzových lázní v Jeseníku, kde má „skutečný“ předvolební mítink s pacienty, ze všech mítinků dne suverénně nejhůř navštívenou akci. Nikde žádná škola, takže můžeme otevřeně mluvit o politice a důvodech jeho kandidatury. Proč se rozhodl skončit oficiálně s lobbingem a kandidovat do europarlamentu? Nebude to vlastně jen pokračování jeho dosavadní činnosti, pouze jinými prostředky? „Neměl jsem sebemenší politickou ambici, jenže najednou narazíte na tu českou realitu. A já jsem člověk, který potřebuje každých osm let změnit život. Takže teď chci přispět k něčemu, co pozitivně změní pozici Česka v EU i Česko samotné,“ odpovídá volební lídr ANO.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít