V žilinské pekárně sedí exprávník Agrofertu

27. ledna 2014, 00:00 - (pto)
27. ledna 2014, 00:00

Potravinářství Stopa Andreje Babiše vede i do druhé slovenské pekárny, o kterou miliardář dříve usiloval při nevydařeném ovládnutí konkurenční skupiny United Bakeries. V dozorčí radě společnosti Peza, která provozuje velkou pekárnu v Žilině, sedí od loňského září právník Tomáš Šimonovič. Ten dříve pracoval jako koncipient v kanceláři dvorního Babišova právníka Vojtecha Agnera a zastupoval podniky Agrofertu. Týdeník Euro to zjistil z veřejně dostupných listin a registrů slovenských úřadů.

Šimonovič je zároveň předsedou představenstva košické akciovky Arfors, která loni získala Pezu od lucemburské mateřské společnosti United Bakeries. Společnost Arfors byla založena v červnu 2013, její vlastnictví je rozloženo pouze na dvě akcie na jméno.

„Šlo o standardní obchodní transakci. Více to nebudu komentovat,“ řekl Šimonovič na telefonickou otázku, zda ve společnostech Peza a Arfors jedná v zájmu skupiny Agrofert. Odmítl také jmenovat vlastníky Arforsu.

Týdeník Euro oslovil také Babiše s otázkou, zda je koncovým vlastníkem či beneficientem žilinské pekárny. Budoucí ministr financí do uzávěrky tohoto čísla neodpověděl.

Podle evidence Slovenské advokátní komory Šimonovič nastoupil v kanceláři Agner & partners jako koncipient na jaře 2008 a působil tam nejméně pět let. Vojtech Agner a jeho kolegové dlouhodobě zastupují Agrofert a jeho podniky. Konkrétně Šimonovič zastupoval například východoslovenskou společnost Tajba, jež zahrnuje zemědělskou prvovýrobu, obchod a skladování obilnin.

Agnerova kancelář také hájí Babišovu pověst ve sporu s Ústavem paměti národa, podle jehož dokumentů byl majitel Agrofertu před rokem 1989 agentem StB.

V současnosti je Šimonovič partnerem košické advokátní kanceláře Vasiľ, Šimonovič & partners. Šéf této kanceláře Martin Vasiľ je druhým členem představenstva společnosti Arfors a spolu se Šimonovičem sedí také v dozorčí radě Pezy.

Agrofert nyní kontroluje na Slovensku prostřednictvím divize Penam celkem pět pekáren.

Týdeník Euro v minulém čísle informoval, že Penam získal počátkem ledna bratislavskou pekárnu Prvá Bratislavská Pekárenská, o kterou Babiš před dvěma lety také marně usiloval přes vstup do United Bakeries (UB). Bratislavskou pekárnu nezískal Penam přímo, ale prostřednictvím ovládnutí malé firmy Majetky. Zřejmě se tak vyhnul nahlášení transakce slovenskému Protimonopolnímu úřadu (PMÚ), u něhož v roce 2012 narazila plánovaná koncentrace s UB.

PMÚ potvrdil, že nedostal oznámení ani o změně vlastníka žilinské Pezy. Nevyloučil ale, že transakci prověří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít