V tomhle jsem se nechtěl smočit

16. listopadu 2015, 00:00 - Petr Holec
16. listopadu 2015, 00:00

Hladká jízda ANO v Brně končí. Spory v hnutí mohou rozložit magistrátní koalici

Brněnskému primátorovi Petru Vokřálovi se povedlo, co snad žádnému politikovi ANO: chválí ho političtí konkurenti, kteří jinak ANO považují za hrozbu demokracie. Někdejší vysoký manažer firmy A. S. A. měl vcelku snadný rok v čele brněnského magistrátu. Až dosud se mu vyhýbaly problémy ANO v jiných velkých městech. Bezstarostná jízda ovšem právě skončila.

Vedení ANO totiž vyloučilo vlastního brněnského radního Tomáše Kratochvíla, jednu z hlavních tváří své volební kampaně.

Majitel nábytkářské firmy do politiky vstoupil podobně jako Vokřál rovnou ze soukromé sféry a nemusíte ani moc hledat, abyste našli jejich nedávné společné rozesmáté fotky. Oba vytvářeli volební kampaň a vyjednávali městskou koalici. Teď jsou z nich nepřátelé: primátor radnímu vytýká, že nezvládá politickou funkci, a radní vytýká to samé primátorovi. „Vyšší ale vždy bere,“ předvídá Kratochvíl svůj definitivní konec ve vedení města.

„Kdybych se s ním vypořádal jako v byznysu, tak už tady není v březnu,“ říká nyní Vokřál příkře o svém donedávna blízkém kolegovi, zatímco spolu v podvečer sedíme v kožených klubovkách primátorské zasedačky. Fakt? „Ne, to možná přeháním,“ usměje se primátor, ale jen mírně. Podle něj mu Kratochvíl slíbil, že sám skončí, pak na to ale zapomněl. Proto teď přišel brutální konec ve stylu ANO: vyloučení pro údajné poškozování reputace hnutí, které ze všeho nejvíc stojí právě na reputaci jediného muže - svého vůdce Andreje Babiše.

Hlavně nic divokého

O době po volbách se v Brně polooficiálně mluví jako o porevoluční. Logicky. Ty poslední místní smetly zdejší dlouhodobou mocenskou garnituru ČSSD a ODS, již posledních osm let symbolizovala svérázná lidovost primátora ČSSD Romana Onderky. Do čela města posadily dvě nová uskupení: vítězné ANO a také recesistickou partu Žít Brno, jež si z brněnských politiků tak dlouho utahovala, až její volební lídr Matěj Hollan usedl do funkce náměstka primátora. V ní se recesista, libující si v barevných kšandách, nejvíc věnuje svému mobilnímu telefonu, což vám ostatně neunikne, jakmile vstoupíte na zasedání brněnského zastupitelstva: Hollan má snad největší mobil na světě, od nějž téměř nevzhlíží. Většinu času se do něj bývalý profesionální aktivista směje. Zřejmě ho má plný magistrátní agendy.

Zastupitelstvo konané 10. září ovšem slibovalo spíš drama. Padnout na něm mohl zmíněný radní Kratochvíl, jehož chce Vokřál zbavit funkce už několik týdnů. I brněnské ANO totiž po roce od voleb dostihlo zhruba totéž co Prahu, Opavu, Ústí nad Labem, České Budějovice či Karlovy Vary, kde vnitrostranické puče a neshody rozkládají a mnohdy bizarně mění radniční koalice: narychlo poskládané kandidátky a vzniklé místní buňky, tvořené navíc mnohdy odpadlíky ze stran, proti nimž ANO oficiálně nejvíc bojuje.

„Chápu, že je ANO nervózní. Řešit situaci v jedné straně ale nejde divokým hlasováním na zastupitelstvu,“ komentuje Vokřálův plán jeho náměstek za zelené Martin Ander. A protože divoké hlasování nechtěli ani lidovci, utrpěl primátor na zmíněném zastupitelstvu hned dvě menší prohry. Zaprvé se na program nedostal Kratochvíl a zadruhé zastupitelé neschválili nákup dvou třetin akcií brněnských veletrhů od firmy Messe Düsseldorf, což je spolu se záchranou brněnské motocyklové GP jedno z Vokřálových klíčových témat ve funkci primátora.

Extrémní Andrej

Na zastupitelstvu, jež ho mohlo zbavit funkce, seděl i Kratochvíl, drobný a mediálně vstřícný muž. Jako popravený radní se cítil i bez odvolání. „Mám už napůl sbaleno.

Je jasné, že v radě nemůžu dlouhodobě působit bez podpory svých kolegů,“ říká cestou do své kanceláře, kde se snaží vypnout zvukový přenos jednání zastupitelstva. V poloprázdné kanceláři to působí morbidně, trochu jako Velký bratr. „Ani nevím, že to sem pouští,“ diví se radní.

Stejně jako Vokřál vstoupil do brněnské politiky, protože mu prý Brno v lecčem pomohlo. Na rozdíl od primátora, jenž dvacet let působil v nadnárodním koncernu, ho ale Babiš po sněmovních volbách nelákal na pražské ministerstvo; neznal ho. „V každé straně jsou rozepře, u nás se to ale vyhrotilo. Někteří lidé jednají impulzivně, ze soukromé sféry si přinesli direktivní jednání s kolegy,“ vysvětluje Kratochvíl.

Pokud nemluví o sobě, nemusí ani dodávat, koho tím myslí: Vokřála, jenž mu vytýká, že nezvládl založení holdingu městských firem, což má městu ušetřit peníze. Jejich odpolitizování navíc bylo hlavním volebním slibem ANO. Přitom je to ironie. Jestli totiž někteří brněnští politici Vokřálovi něco vyčítají, pak právě to, že ve vedení města jedná málo direktivně, takže Brno ve skutečnosti vedou výjimečně jednotní zelení a Žít Brno, mentálně i programově blízká uskupení.

„Ano, kdybych byl z jiné strany, tak s ním takový konflikt nemám,“ myslí si Kratochvíl. Sám majitel firmy si teď na vlastní kůži vyzkoušel, jak v praxi funguje firemní pojetí politiky, jež před volbami sliboval Babiš. Když je problém, prostě vás v Praze večer zbaví členství, což poté médiím oznámí Babiš. „Dodnes vím o svém vyloučení z ANO jen z médií,“ dodává nyní už bezpartijní radní. Problém hnutí nevidí jen v nezkušenosti, ale i v organizační hierarchii, opačné od tradičních politických stran. „ANO pořád stojí na extrémně silné personě Babiše,“ vysvětluje Kratochvíl.

Zatím dobrý

Právě kvůli němu šel Vokřál do politiky, bez něj by dodnes nejspíš působil v soukromé sféře. „Politika je poslední špína, v níž bych se chtěl smočit,“ říká mi primátor po zastupitelstvu, kde úplně nevyhrál. „Ohledně pana Kratochvíla musí koalice dojít ke konsenzu,“ uznal Vokřál krátce předtím před televizní kamerou. V primátorské zasedačce, kde stojí dlouhý stůl plný prázdných šálků od kafe a lahví s vodou, přesto nezapře bývalého manažera, jenž nic jako opozici nezná; pouze nadřízené a podřízené. „Mně kdyby řekli, ať odstoupím, tak tady druhý den nebudu,“ ujišťuje mě razantně. A přidá i soukromý postřeh o politice, v níž podle něj panuje „nejvyšší koncentrace lidí, u nichž se ambice totálně míjejí s jejich schopnostmi. Ve firmě máte větší možnosti říct, že něco chcete.“

Neschopnost prosadit to stejným způsobem v politice prý brzdí některé procesy. Ani politika ale nezbrzdila proces rozkladu ANO v mnohých velkých městech, kde se jen rok po volbách mění kvůli neshodám uvnitř Babišova hnutí vládní koalice. Brněnský primátor prý nepřipustí, aby si ANO někdo uzurpoval. „S tím se nebudeme smiřovat, proti tomu budeme ostře vystupovat,“ slibuje. Spadá do toho i Kratochvíl. I k němu předsednictvo zaujalo podle Vokřála „velmi razantní postoj“, protože jinak by prý ztratilo důvěryhodnost. Brněnský primátor si nicméně nemyslí, že Kratochvíl rozloží brněnské ANO nebo vládní koalici. Ta má podle něj stále atraktivní program. „Žít Brno je pozitivní překvapení. Chovají se konzistentně a umějí říct, co se jim nelíbí.

A zelení jsou velmi jednotní,“ vysvětluje Vokřál, jehož stejně jako jiné vysoké politiky ANO doprovází u rozhovoru mladý asistent.

„Tajemník“, „komorník“ i „kancléř“, slyšel jsem během dne v Brně popis jeho práce. Řekněme, že dohlíží na správnou medializaci primátora.

Ten si zatím žádné politické prohry nepřipouští. Úplně snadné schválení nákupu akcií BVV prý nečekal a brzy se podle něj vyřeší i problém s Kratochvílem. „Vše nejde tak rychle, jak jsem si představoval. Ale zatím úspěch,“ hodnotí vlastní rok v čele Brna. Má samozřejmě i jednu výhodu: po pozdním Onderkovi je těžké mít neúspěch.

Mně kdyby řekli, ať odstoupím, tak tady druhý den nebudu,“ prohlašuje brněnský primátor Petr Vokřál.

V každé straně jsou rozepře, u nás se to ale vyhrotilo. Někteří lidé jednají impulzivně, ze soukromé sféry si přinesli direktivní jednání s kolegy.

O autorovi| Petr Holec * holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít