V Rusku se soudí rychle

02. března 2015, 00:00 - Václav Drchal
02. března 2015, 00:00

Ruské soudy mají pro rozhodnutí lhůty. Prvoinstanční rozhodnutí dostanete do půl roku, pravomocný rozsudek do roka

Některé české firmy mají apriorní nedůvěru k ruským soudům a při uzavírání smluv s ruskými partnery trvají na tom, aby případný spor rozhodl český soud. Podle Jiřího Štěrby je to zbytečná obava. „Pokud si strany vybraly soud, dejme tomu, v Karlových Varech, bývá cesta k cíli delší a často i složitější, než kdyby spor řešil obchodní soud v Rusku,“ říká řídící partner moskevské pobočky advokátní kanceláře BBH, absolutního vítěze žebříčku Právnická firma roku 2014.

* Proč se BBH rozhodla založit pobočku v Moskvě?

Na projektech našich klientů v Rusku pracujeme intenzivně již nějakých patnáct let. Nejdříve jsme spolupracovali se zahraniční advokátní kanceláří, která působila v Rusku od začátku 90. let. Množství a složitost projektů ale postupně vyžadovaly naši natolik intenzivní přítomnost, že založení vlastní kanceláře bylo logickým krokem. Kancelář jsme otevřeli v roce 2006 a od té doby se postupně rozrůstala. V Moskvě nyní působí více než 15 našich ruských právníků a trvale také dva čeští partneři, neděláme tam ale úplně všechno, jsme spíš takový butik. Každý týden máme nabitý schůzkami, účastníme se důležitých soudů, naši právníci cestují po celém Rusku. To nejde dělat z Prahy.

* Jaké jsou vaše zkušenosti s ruskou justicí?

Největším viditelným rozdílem je rychlost soudního řízení. V Rusku existují pro rozhodnutí lhůty. Prvoinstanční rozhodnutí dostanete do půl roku, pravomocný rozsudek po odvolání do roka. Proto ruské společnosti využívají ve sporech mezi sebou arbitrážní řízení mnohem méně, než je zvykem třeba u nás. V běžných obchodních věcech je řízení v Rusku celkem solidní a efektivní.

* Jaký má pokles rublu vliv na vaše podnikání a jak dlouho podle vás bude trvat tamní recese?

Současná situace silně dopadá na všechny podnikatele na ruském trhu. Minulý rok se obvyklá nejistota spojená s podnikáním v Rusku materializovala a řada připravovaných projektů se náhle zastavila. Mnoho investorů ale nechce odejít z Ruska předčasně, protože vrátit se může už být nemožné. Současně došlo koncem roku k tomu dramatickému pádu rublu. To vše na nás mělo v loňském roce určitý negativní dopad a přimělo nás to ještě více optimalizovat naše aktivity. Dnes už je jasné, že nynější situace může trvat velmi dlouho. Mnoho investorů si uvědomuje, že je vhodné s budoucností svého byznysu v Rusku něco aktivně dělat právě nyní – restrukturalizovat, přejednávat smlouvy. Takový zásah může investice v přijatelné podobě zachránit. Současně hrozí nesplácení úvěrů, insolvence ruských společností, objevuje se více sporné agendy. Tím se nyní hodně zabýváme. Ruskému trhu nadále věříme, ale jsme ostražití.

* Loni se společnost BBH stala absolutním vítězem žebříčku Právnická firma roku, a to hlavně díky objemu transakcí, které jste pomáhali realizovat. Můžete prozradit nějakou velkou očekávanou transakci tohoto roku?

My jsme na velkých transakcích spolupracovali pravidelně, nejenom v loňském roce. Kdo alespoň trochu sleduje působení naší kanceláře, dobře to ví. Soutěže Právnická firma roku jsme se rozhodli zúčastnit v roce 2014 poprvé. Zajímalo nás, jak si stojíme mezi místní konkurencí, také jsme k takovému srovnání byli z různých stran vyzýváni. Na hodně vysoké umístění jsme si věřili. To, že jsme se hned stali absolutními vítězi, nás samozřejmě velmi potěšilo. K probíhajícím projektům se bohužel vyjadřovat nemohu.

* Pro velké advokátní kanceláře jsou stále důležitější různé CSR aktivity (CSR, společenská odpovědnost firem – pozn. red.) či třeba úzká spolupráce s právnickými fakultami. Můžete vyjmenovat nějaké projekty, do kterých se zapojila kancelář BBH?

Jsme velmi aktivní v oblasti spolupráce s právnickými fakultami, kde hledáme mladé talentované právníky. Naši advokáti přednášejí na fakultách, jsme partnery studentského spolku ELSA, podporujeme tým pražské právnické fakulty v rámci soutěže International Arbitration Moot, sponzorujeme letní školu pro čínské studenty práv a tím tento výčet zdaleka nekončí. l

Dnes už je jasné, že nynější situace v Rusku může trvat velmi dlouho.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít