V Praze čeká největší rozvoj Holešovice

02. března 2015, 00:00 - (red)
02. března 2015, 00:00

Nejrozsáhlejší pražská kancelářská centra narážejí na své limity. Pozornost se přesouvá do městských částí, které neprošly revitalizací

Trh s kancelářskými prostory zažívá po útlumu, způsobeném v uplynulých letech hospodářskou a finanční krizí, oživení. Chování developerů i nájemců se však za tu dobu zásadně změnilo. Osamělé kancelářské budovy v polích jsou víceméně minulostí a čím dál větší pozornost přitahují takzvané brownfieldy, tedy opuštěné průmyslové areály či plochy. Jaké změny developerský trh prožívá a co jej čeká, v rozhovoru líčí chief analyst PPF Real Estate Jan Skříček (JS) a investment director PPF Real Estate Martin Tuček (MT).

* V poslední době je znát, že firmy, které utíkaly na okraj měst, se začínají vracet do širšího centra. Cítíte to na trhu také?

JS: Je to realita. Je to součást určitého cyklu, kdy města rostou a centra se stávají drahými, firmy odcházejí na periferii, a dochází tak k úpadku center. Následně se provede revitalizace a firmy se začínají vracet. Je také pravda, že si firmy začínají uvědomovat, že není potřeba se honit za nejlevnějším nájmem někde v polích. Je třeba být blízko zákazníkům a vyjít vstříc zaměstnancům, aby to měli blízko do práce, ke školám či k restauracím.

* Když si vezmeme Prahu – které městské části jsou z hlediska revitalizace nejzajímavější?

JS: Pokud jde o revitalizaci, tak k té docházelo v Praze na mnoha místech. Viděli jsme v roce 2000 revitalizaci smíchovské vagonky, kde dnes stojí nové administrativně-komerční centrum okolo Zlatého Anděla. Po povodních 2002 prošel revitalizací Karlín. V současnosti je jednou z největších oblastí čekajících na oživení Praha 7, zejména pak oblast kolem bubenského nádraží.

* V Holešovicích máte budovu ArtGen. Stavěli jste ji už s tím, že se v okolí zlepší dopravní obslužnost?

MT: Samozřejmě. V okamžiku, kdy jsme o tom projektu uvažovali, tak jsme se dívali hodně do budoucnosti. Bereme to tak, že je to něco, co otvírá tu oblast. Pilotní projekt revitalizace Bubnů.

* Jak jste s projektem spokojeni? Nyní máte prvního velkého nájemce, Mall.cz.

MT: Je to projekt, který nastartuje trend a otevře Holešovice pro budoucí nájemce a kancelářský trh. Není to jediný projekt, který tam je, ale tento projekt je nejblíže metru, je hned vedle rozvojové zóny Bubny, je blízko tramvaje, blízko holešovické tržnice. V docházkové vzdálenosti jsou restaurace, obchody. Do centra je to deset minut tramvají. Všichni se soustředí na metro, ale tady je tramvaj jen kousek. Věříme, že Bubny a Praha 7 jsou skvělá budoucí lokalita pro byznys.

* Na ArtGenu je velmi netypický už název. Anglické slovo art evokuje umění a vy, když jste jej otevírali, tak to bylo hodně s uměním spojené. Proč jste propojili kancelářskou budovu s uměním?

MT: Je to myšlenka, která má zpříjemnit pracovní prostředí. Chtěli jsme udělat místo, kam budou lidé rádi chodit do práce a které nebude jen nudnou kancelářskou budovou. Nechtěli jsme to postavit co nejlevněji, chtěli jsme to postavit tak, aby to bylo co nejpříjemnější. Zamýšleli jsme se nad tím, co v Praze 7 je a co tam chybí. Praha 7 je centrem pro mladé umělce, tak jsme řekli, že projekt spojíme s uměním.

* Jak si má člověk spojení umění s kancelářemi představit?

MT: Každých šest měsíců tam bude něco nového, aby lidé žili v uměleckém prostředí a abychom podpořili mladé umělce, kteří už v Praze 7 jsou. Není to ale jen umění v podobě obrazů a výstav. Samozřejmě bereme v potaz i hudbu, sochy a vzniklé náměstíčko chceme využívat na pravidelné eventy. Lidé z kanceláří tak budou moci například každý čtvrtek vyjít ven, sednout si, dát si drink a poslouchat hudbu. Plánujeme i kratší výstavy v recepci, které jsou na to přizpůsobeny. To znamená, že tam budeme rotovat umění každé dva měsíce.

* Chcete do toho zapojit jenom lidi, co jsou v nájmu, nebo celou holešovickou komunitu?

MT: Chceme zapojit celou komunitu. Ten projekt není jen pro lidi, co tam pracují. Chceme zlepšit i okolní prostředí. Teď plánujeme s jednou galerií udělat v ArtGenu výstavu, kam přizveme umělce i z Holešovic, bude to pro veřejnost. Uskutečníme ji ještě před nastěhováním prvního nájemce. To znamená, že celá budova žije uměním už teď, i když tam není ještě nikdo nastěhovaný. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít