V PORTFOLIU VODKA WYBOROVA - Euro.cz

Přihlášení

V PORTFOLIU VODKA WYBOROVA

, Václav Lavička,
V PORTFOLIU VODKA WYBOROVA
Zdroj: Euro.cz

Pernod Ricard

VARŠAVA (FT) – Francouzská nápojová skupina Pernod Ricard převezme kontrolu nad poznaňskou likérkou firmy Polmos dodávající na trh proslulou vodku Wyborowu. Po–dle listu Financial Times by tak měl skončit vleklý spor o obchodní značky mezi polskou pobočkou Pernodu a polskými státními likérkami.

Polská potravinářská a obchodní firma Agros Holding, kontrolovaná Francouzi, se podle dohody zřekne zahraničně marketingových práv na asi dvacítku značek vodky a výměnou bude moci koupit osmdesátiprocentní balík poznaňské likérky. Podle polského tisku by se mohla kupní cena pohybovat kolem 400 milionů zlotých (přibližně sto milionů dolarů).

Spory o značky vodky dlouho varšavské vládě znemožňovaly nalézt vhodné partnery pro privatizaci poznaňského podniku a dalších dvanácti likérek, které Polmos vlastní. Dohoda, kterou iniciovalo polské ministerstvo privatizace, otevře cestu také k privatizaci likérky v Bialystoku, vyrábějící známou zubrovku. Zájemci o její koupi měli své nabídky předložit nejpozději minulou středu.

Firma Pernod Ricard převzala kontrolu i nad značkou Wyborowa zhruba před dvěma lety, když investovala do zmíněného Agrosu Holding. Tomu v Polsku patřily četné obchodní značky už za komunistického režimu. Avšak „zalobbovaným právníkům Polmosu se loni v srpnu podařilo některé značky získat s poukazem na určité výjimky, které upravuje nový zákon o ochraně průmyslového vlastnictví. Pernod protestoval a do sporu se dokonce zapojila i diplomacie Evropské unie. Proti příslušnému ustanovení zákona se k Ústavnímu soudu odvolal samotný prezident Aleksander Kwasniewski. Ústavní soud mu dal letos v březnu za pravdu.