V kuchyni občas zlobí elfové - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V kuchyni občas zlobí elfové

, Dana Langášková,
V kuchyni občas zlobí elfové
Zdroj: Euro.cz

Ve skandinávské restauraci mohlo být i lépe

Jestli se ani letos o prázdninách nepodíváte do severských zemí, můžete svou frustraci zmírnit na Vinohradech, kde v Perunově ulici chovají Losa v Oslu. Za tímto jazykolamem se skrývá restaurace skandinávské inspirace. Ale styl IKEA nečekejte, zapadnete do modročerveného interiéru s robustním posezením ve stylu starogermánských božstev a s výzdobou evokující mořský, hlavně rybářský živel. Není divu, vždyť vedle losího masa se v téhle restauraci podávají především ryby.
Sápeme se do vyvýšeného, zato útulného boxu a saháme po jídelním lístku. Je notně po poledni, žaludek zpívá hladovou píseň (zdá se, že zdaleka nestačí hlasitým rytmům, které se místo zadumaného Griega hlasitě linou z reproduktorů a upozorňují, že večer tu musí být pěkný šrumec) a ponouká nás k plněným paprikám a houbové bruschettě.
V prvním případě se ukáže, že kuchař polovinu jediné papriky (plurál byl nahrazen singulárem) nadil vařenými zelenými fazolkami a konzervovaným tuňákem a zapekl pod vrstvou bledého sýra. Hlavního aktéra doplňuje list kadeřavého salátu a pár opečených plátků bagety. Zelenina se povedla al dente, olej z tuňákové konzervy však celou kreaci podbarvuje zvláštní nechutí, kterou nevybalancoval ani rozpečený „skandinávský“, chuťově takřka nepopsatelný bezvýrazný sýr (viking Vik o něm jistě věděl své…).
Bruschetta, rozvalující se na hranatém skleněném talíři, je již od pohledu „fortelnější“ než obvyklá rajčatová varianta. Tvoří ji tenký obdélník bílého chleba s vlákninou na povrchu, na němž je navršena pořádná kupka orestované cibule a houbové směsi (identifikujeme postupně hlívu, lišky a žampiony), na vrcholku trůní poněkud přehnané množství zakysané smetany. Obligátním doplněním pokrmu je několik listů obou odrůd salátu lollo. Výrazná vůně lesa nás nenechá dlouho otálet, a tak se lačně pouštíme do ochutnávání. Nejsme ani v nejmenším zklamané. Chléb na povrchu příjemně křupe, houbovocibulová směs chutná náležitě zemitě, voňavý tymián dodává další obohacení. Všechny chutě a vůně tvoří výbornou kompozici, jenom lišky jsou trošičku nahořklé a smetany je tolik, že jí většinu necháváme na talíři. Celkově ale zálesácká bruschetta rozhodně poráží papriky na lopatky.
Jako hlavní jídlo chceme tentokrát něco typicky norského, a tak objednáváme rybí špíz a – po delším váhání (způsobeném soukromým dilematem ohledně morálnosti konzumace vznešeného severského parožnatce) – i losí hřebínky. Špíz je servírován v hlubokém bílém talíři; dřevěná špejle s kousky rybího masa, krevetami a zeleninou leží na obrovité porci kuskusu a je přizdobena snítkou kopru. Postupně identifikujeme mečouna a lososa, delší pobyt na pánvi by byl více podle našeho gusta, takto se úpravou blíží spíš filozofii sushi. Krevety i kousky červené cibule a papriky jsou v pořádku. Kuskus je pozoruhodně smíchán s kousky sušených i dužnatých rajčat a pórku, avšak jako příloha k omáčky prostému špízu (stýská se nám po tradiční jogurtové s koprem…) poněkud dusí. V přiloženém množství velikosti kapitální bábovky jej průměrný strávník zvládne jen stěží.
Ale pozor, přichází, jak doufáme, náš zlatý hřeb – tedy los. Kompozice na talíři bere dech. Maně se nám vybavují megalitické stavby. Tři špalky masa s vyčuhující kostí na vrchu tvoří jakési týpí, jehož základnu představuje béžové kaštanové pyré naaranžované do tvaru skruže, které spočívá v jezírku tmavě hnědého „jusu“. Celá kreace je laděna v hnědých tónech, jež příjemně narušují dvě pořádné větve rozmarýnu a tymiánu a tři osminky fenyklu. Přes počáteční rozpaky jsme nemálo zvědavé, jak bude tento skandinávský obr chutnat, a již první sousto nás přesvědčuje o tom, že tentokrát jsme se trefily do černého. Výrazně tmavé maso je báječně měkké, křehké a šťavnaté, kaštanové pyré promíchané s osmaženou červenou cibulí rovněž nemá chybu. Jeho lahodná nasládlá chuť maso skvostně doplňuje. Mírně opečený fenykl svou výraznou vůní přináší příjemné oživení. Všechny komponenty vydechují svou přirozenou chuť, nedotčenou kořením, ba ani dochucovadly. Jedinou naší výhradou budiž konstatování, že inzerované omáčky z kořenové zeleniny a povidel jsme se bohužel nedočkaly. Byla evidentně nahrazena masovou šťávou, jež nás příliš nenadchla. Jednak ji kuchař poněkud přesolil, a jednak jsme se těšily na rafinovanější kombinaci chutí.
O dlouhodobé trávení tím máme prakticky vystaráno, ale dezert je přece jen dezert… Na výběr jsou spíše hutnější kusy, a tak žádáme jen o horké maliny s vanilkovou zmrzlinou, zde inovované o vodku. Dostáváme je v modrém keramickém bucláku a vykazují zcela standardní chuť bez jakýchkoli stop zmiňovaného alkoholu. Prezentace v robustní neprůhledné nádobě, byť sladěné s interiérem, se navíc nejeví jako příliš šťastná.
Platíme 1150 korun, sumu tedy ne příliš závratnou, ale přece jen si nejsme zcela jisté, jak naši návštěvu hodnotit. S přihlédnutím k typu restaurace a její cenové hladině jsme zřejmě nic lepšího čekat ani dostat nemohly. Vinou vznešeně znějících názvů jídel jen člověk občas pozapomene, že lukulské hody se bohužel odehrávají pouze v restauracích nejvyšší cenové skupiny (a to stejně jen v některých).

Los v Oslu
Adresa: Perunova 17, Praha 3-Vinohrady
Tel.: 233 513 295
www.losvoslu.cz
Otevírací doba: po-pá 11.30-1.00, so 13-01.00, ne 13.00-24.00
Počet míst: 90
Druh kuchyně: mořské a skandinávské speciality, ale i česká kuchyně
Platební karty: všechny běžné
Jazyková vybavenost personálu: angličtina
Země původu nabízených vín: ČR, Itálie, Francie, Chile, Kalifornie, JAR
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 8 bodů z 10
Prostírání 7 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 9 bodů z 10
Chování personálu 8 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 16 bodů z 20
Celkem 48 bodů z 60

VALUE FOR MONEY 6/10
+ jedinečná příležitost ochutnat exotického losa
– příliš ryčná hudba

Výběr z jídelního lístku:
Norský gravadlax (marinované plátky lososa s koprovo hořčicovo medovým dresinkem) 95,-
Kachní toust (na toastu zapečené kachní maso s kozím sýrem a hruškou, brusinková
omáčka, mesclun salát) 95,-
Křupavé zeleninové koláčky (s tapenádou z černých oliv a hoummous, pečivo) 115,-
Mořský vlk (celý mořský vlk pečený v patilotě na banánovém listu se zázvorovým
máslem a citrónem, příloha dle výběru: rýže, cous-cous salát, pečivo) 295,-
Kachní konfit (podávaný s houbovým Kubou nebo šťouchanými brambory, telecí jus) 225,-
Rib Eye Steak (grilovaný hovězí ryb eye steak podávaný s restovanými houbami s
cibulí, šťouchanými brambory s jarní cibulkou a rajčetem, telecí jus) 345,-
Pečený banán s kokosovou zmrzlinou 95,-
Hruškovojablečný nákyp z bílé veky a vaječných bílků 95,-

Výběr z vinného lístku :
Rýnský Ryzlink p.s.Hort 625,-
Sauvignon Tourraine 2005 – Domaine des Corbillieres 395,-
Sangiovese Rubicone 345,-
Svatovavřinecké Waldberg jakostní 2005 195,-
Spier 2005 (South Africa) Pinotage 785,-
Carmen 2005 (Chile) Syrah-Cabernet Sauvignon 645,-