V kanclu jako na hřišti

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Sportovci i trenéři dostávají čím dál více nabídek ze světa firemního poradenství

Marian Jelínek patří mezi naše zkušené hokejové trenéry. Působil ve třech extraligových týmech a jako asistent trenéra stojí za úspěchem našeho týmu na mistrovství světa v roce 2005 ve Vídni. Z Mladé Boleslavi, kde působí druhou sezonu, si ale čím dál častěji odskakuje do světa byznysu. O jeho trenérské zkušenosti na ledě má zájem řada firem.

„Mám tu výhodu, že si mohu vybírat. Nabídky dostávám od soukromých i státních firem, klienty mám i ze zahraničí,“ vylíčil Jelínek týdeníku Euro. Pochvaluje si, že se sportovní a firemní prostředí vzájemně výborně doplňují.

„Nejčastěji školím na téma motivace týmu a osobnostního rozvoje. Paleta podobností je ale velmi pestrá. I na ledě musíte vyřešit situaci, kdy vedle sebe hrají dva hráči, jejichž platy se několikanásobně liší,“ říká Jelínek, mezi jehož pravidelné klienty patří třeba Skupina ČEZ.

Dlouholetý trenér a dnes už i úspěšný spisovatel zároveň lituje, že se sportovní a firemní koučink oddělily. „Překládají se tu desítky knížek z angličtiny, přitom sport je obrovská laboratoř koučinku, z níž lze čerpat nápady. Koneckonců i samotné slovo koučink je vypůjčené ze sportovní terminologie,“ uzavírá spoluzakladatel Jágr Teamu a doktor filozofie v oboru nauky o pohybu.

Příběhy, které táhnou Mnoho šancí pro uplatnění sportovců ve firemním poradenství a osobnostním vedení vidí i Jiří Kastner, majitel agentury Kasty, která klientům mimo jiné nabízí přednášky a prezentace vrcholových sportovců. Do jeho stáje patří nejen horolezec Radek Jaroš, ale třeba i atletka Zuzana Hejnová nebo badmintonista Petr Koukal.

„Všichni si s sebou nesou svůj osobní příběh, který ve spojení se sportovními úspěchy dokáže silně motivovat a inspirovat v každodenní práci a přístupu k životu řadu lidí i ve firemním prostředí,“ zdůrazňuje Kastner.

Podle něj jsou takové přednášky ve firmách výhodné oboustranně, protože i sportovci mohou od manažerů a byznysmenů ledacos odkoukat a něčemu se přiučit.

„Řada sportovců má problém se získáním sponzorů a uměním prodat své úspěchy a sám sebe,“ konstatuje Kastner, podle něhož jsou firemní prezentace pro sportovce ideální příležitosti nejen pro získávání sponzorských peněz, ale i nových známostí. A ty se hodí především po skončení kariéry, kdy je třeba hledat nové uplatnění. „Dostanou se do prostředí byznysu, jsou lépe zorientovaní a dokážou takto získané kontakty dále využívat,“ hodnotí přínos pro sportovce.

Manažer olympionik Nejideálnější řešení pak je, když se vrcholový sport s vrcholným managementem protne v jediné osobě. Hrát tenis, běhat, chodit do posilovny nebo na golf patří v manažerském světě téměř k módě. Najdou se ale i příklady, kdy jde na špičkové úrovni provozovat oboje.

Třeba tragicky zesnulý Zdeněk Hrubý, někdejší náměstek ministra financí a předseda dozorčí rady ČEZ, stihl k práci zdolávat osmitisícovky. Petr Beneš se zase coby obchodní ředitel ČSOB Pojišťovny zvládl propracovat do beachvolejbalové špičky – reprezentoval Česko na olympiádě v Londýně.

„Výkonnostní sportovci jsou vedením řady firem cíleně vyhledáváni do manažerských pozic. Po letech pravidelného tréninku mají vypěstované vzorce chování,“ líčí Kastner své zkušenosti.

Česko je malý trh, a tak nehrozí, že by sportovci, kteří z aktivní kariéry odejdou do sportovního důchodu, začali řady koučů neúměrně rozšiřovat. Vždy to bude spíš příležitost pro ty komunikativní a přemýšlivé, kteří se nebojí zkoušet nové věci. Na druhé straně je osobnostní i firemní koučink novou kariérou bez velkého rizika. Což se o řadě dluhů a zkrachovalých firem, které zůstaly po podnikajících sportovcích, říct nedá. l

Přednášky ve firmách jsou pro sportovce příležitosti nejen pro získávání sponzorských peněz, ale i nových známostí. A ty se hodí po skončení kariéry.

O autorovi| Blahoslav Hruška • hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít