V Gruzii investujeme půl miliardy

19. října 2015, 00:00 - Vlaďka Kubíčková
19. října 2015, 00:00

V investicích do obnovitelných zdrojů sázíme na vhodné rozložení energetického mixu

Nově jsme založili společnost v Gruzii, kde budujeme elektrárnu o 60 megawattech. Zmíněný projekt se nachází na jižní straně Kavkazu, kde jsou neuvěřitelné spády vody. To bude významná investice, kde budeme umísťovat vlastní kapitál 500 milionů korun, říká předseda představenstva GEEN General Energy Aleš Mokrý.

Současná převaha solárních elektráren ve vašem portfoliu je záměrná?

Od roku 2014 jsme se soustředili na to, že v prvním kole budeme kupovat fotovoltaické elektrárny, protože jejich životnost se krátí a mají největší výnos na vlastní kapitál. Ale je to krátkodobé aktivum, na patnáct let, kdy mu skončí podpora a tím klesne výrobcům EBITDA, provozní zisk třináctkrát, nebo i patnáctkrát, podle toho, jak vysoká bude výkupní cena. Proto jsme se rozhodli, že budeme investovat do zdrojů, které jsou blízko komerční ceně. Naším cílem je vyvážený energetický mix, takže do budoucna bychom chtěli mít deset procent ve fotovoltaice, zbytek ve větrných a vodních elektrárnách.

Kapacity výstavby vodních elektráren jsou bohužel v Česku dosti vyčerpané, scházejí vhodná místa. Proto sázíme na rozvoj vodních elektráren v zahraničí, například v Gruzii. Do roku 2020 chceme mít celkově kolem 160 megawattů, teď jsme na zhruba deseti megawattech instalovaného výkonu. Soustředíme se na to, abychom v roce 2025 měli vhodné rozložení energetického mixu a mohli expandovat do tradiční energetiky a věnovat se také distribuci a skladování energie.

Otázka skladování energie a distribuce není stále u obnovitelných zdrojů vyřešená. Soustředíte se proto i na vývoj?

To je náš dlouhodobý cíl. Loni jsme společně s Akademií věd Slovenské republiky a Vysokým učením technickým v Brně spolupracovali na grantu na vývoj olověné baterie. Grant jsme sice nezískali, nicméně Ústav materiálů Akademie věd SR měl už vyvinutou technologii, jak olověné tyčinky při napařování na bipolární desku napřímit, takže baterie byla například šestkrát menší a rychleji akumulovala náboj. Příležitost však vidíme jinde. Obnovitelné zdroje začnou mít smysl s rozmachem elektromobility. Když ročně najezdíte 50 tisíc kilometrů, strávíte v autě tři a půl hodiny denně. Pokud by na parkovišti byla dobíjecí stanice, tak auto by zbylých 20,5 hodiny sloužilo jako baterie.

Vyvíjíte aktivity v Polsku, Litvě, Rumunsku nebo Chorvatsku. Jakou podobu mají vaše projekty v regionu střední Evropy?

Ještě jsme se nesetkali s tím, že by v této oblasti byl k akvizici hotový projekt za výhodnou cenu. Proto zpravidla volíme cestu developmentu. Pokud jde o typ zdroje, záleží na zeměpisném umístění. Třeba v Litvě máme rozpracovaný větrný park. Litva je pro vítr velmi příznivá. Pro porovnání s Českou republikou: u nás máme u jedné věže produkci zhruba 2200 megawatthodin z jednoho nainstalovaného megawattu a v Litvě je to 3600 megawatthodin. A tím, že máme stejný investiční náklad, je návratnost o třetinu rychlejší za předpokladu, že je výkupní cena stejná. Nově jsme založili společnost v Gruzii, kde budujeme projekt o 60 megawattech. Zmíněná elektrárna se nachází na jižní straně Kavkazu, kde jsou neuvěřitelné spády vody. To bude významná investice, kde budeme umísťovat vlastní kapitál 500 milionů korun.

Proto také asi nabízíte svůj vlastní program pro investory. Jak je zajištěný a pro koho je vhodný?

Takto získané prostředky jsou investovány do nákupu nových elektráren. Právě tyto elektrárny jsou pak zajištěním pro investory. Takže u nás nekupují žádný imaginární produkt, žádný derivát. Navíc známe dvacetileté historie úhrnů slunečního záření, výkonnosti vody, síly větru a počítáme se zajištěnými výkupními cenami. Taková investice je pak zajímavá třeba i ve srovnání se stavebním spořením. Jak vidíte vývoj obnovitelných zdrojů do budoucna? Obnovitelné zdroje jsou dobrý způsob, jak získávat energii, jako to dělávali naši předkové, vzpomeňme třeba mletí obilí ve větrných nebo vodních mlýnech. Není důvod, proč bychom tento způsob měli opomíjet kvůli uhlí. Každý zdroj, včetně těch tradičních, má své místo ve vyváženém energetickém mixu.

Do budoucna vidíme progresi v inteligentních sítích, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie. V rámci obnovitelných zdrojů pak spatřujeme největší budoucnost v elektromobilitě.

O autorovi| Vlaďka Kubíčková, kubickova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít