UŽ SOUČASNÝ STAV JE ÚSPĚCH - Euro.cz

Přihlášení

UŽ SOUČASNÝ STAV JE ÚSPĚCH

, Kateřina Menzelová,
UŽ SOUČASNÝ STAV JE ÚSPĚCH
Zdroj: Euro.cz

Roy Wu, zastupitel Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR

Čím je Česká republika zajímavá pro tchajwanské investory?
Prvním z důvodů je politická stabilita. Samozřejmě že plno lidí zde má námitky k vládě, ale to je stejné všude na světě, i na Tchaj–wanu. Výhodou je, že je infrastruktura napojena na zahraniční trhy. Důležitý je též lidský potenciál. Češi jsou vzdělání, máte dobré univerzity, které spolupracují se zahraničními institucemi. Lidské zdroje jsou jedním z klíčových elementů pro ekonomický rozvoj. Image ČR v zahraničí také posílilo přijetí do NATO.

Mohl byste porovnat investiční prostředí v ČR s dalšími východoevropskými zeměmi?
Nejsem specialista na další východoevropské státy. V České republice byly od roku 1995 do roku 2000 uskutečněny čtyři rozsáhlé investiční projekty. Když to porovnáme s jinými východoevropskými zeměmi, Česko vyjde jako vítěz.

Jaké oblasti a obory jsou pro Tchajwance nejpřitažlivější?
Domnívám se, že do budoucna budou vévodit investice do výroby spojené s počítači a informačními technologiemi a hi–tech produkcí.

Co by mohlo podle vás investice ještě zvýšit?
Myslím, že dosavadní objem investic je už úspěchem. Velký podíl na tom má CzechInvest. Podle mého názoru by měla Česká republika založit na Tchaj–wanu takový typ instituce, jako je Trade Centrum, jejíž úkolem by byla propagace českých výrobků. Současné zastoupení ČR na Tchaj–wanu má totiž hlavně reprezentativní a administrativní funkci. Dále bych se přimlouval za zjednodušení vízové politiky.

Diskuze