Utajené frekvence

26. listopadu 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
26. listopadu 2012, 00:00

ČTÚ umožnil operátorům sdílení LTE kmitočtů, může se tak dostat na každého. Ceny v aukci mezitím pomalu rostou

Informace o probíhající aukci kmitočtů pro mobilní sítě čtvrté generace jsou střeženy způsobem, který si v ničem nezadá s ochranou státního tajemství. Běžně sdílní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, stejně jako čtvrtý zájemce PPF nemohou s ohledem na slib mlčenlivosti komentovat zhola nic. Organizátor elektronické aukce, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), zase nechce z taktických důvodů ani naznačovat, jak hodně vyskočila cena nabízených frekvencí oproti původní vyvolávací sumě. Týdeník Euro se přesto pokusil zmapovat průběh aukce po formální i ekonomické stránce.

Sdílené sítě i kmitočty Nejnovější a zároveň nejzajímavější informací je zjištění, že regulátor trhu nebude bránit jednotlivým operátorům ve spojování LTE kmitočtů, které si vydraží. Naopak, předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák hodlá operátory po skončení aukce vyzvat, aby v zájmu zlevnění a zrychlení výstavby infrastruktury přistoupili ke spojení svých sítí čtvrté generace, oficiálně označovanému jako sdílení sítí, ale i samotných frekvencí, které si během následujících dnů vydraží. „Úřad nebude bránit jakékoli komerční dohodě mezi operátory v oblasti LTE,“ řekl Dvořák týdeníku Euro.

Zájemci by podle Dvořáka měli mít schopnost a především snahu se na tomto kroku domluvit, byť připouští, že podobná dohoda nebude mezi nadnárodními konkurenčními firmami vznikat lehce. „Ale je to v jejich ekonomickém zájmu, stejně jako v zájmu co největšího pokrytí LTE sítí a co nejnižších cen pro koncové zákazníky,“ dodává šéf ČTÚ.

Jakkoli působí tato informace jako technická drobnost, pro vývoj aukce a následné budování telekomunikačních sítí čtvrté generace má obrovský význam. V dražbě je šest bloků (ucelených frekvenčních pásem) pro LTE, přičemž pro celonárodní síť jsou zapotřebí dva bloky. Obecně se tedy mělo za to, že přinejmenším jeden ze čtyř zájemců zůstane po aukci mimo hru a nebude moci postavit plnohodnotnou LTE síť.

Dvořákovo vyjádření ale v podstatě znamená, že se v aukci může dostat na každého, respektive že z dražby mohou vyjít alespoň částečně uspokojeni všichni čtyři zájemci – pokud se mezi sebou domluví na sdílení frekvencí. Názorný příklad pro vysvětlení: pokud by operátor A vydražil jeden blok kmitočtů v pásmu 800 megahertzů, operátor B další jeden blok a vzájemně se budou jejich frekvenční pásma doplňovat, mohou operátoři bloky s posvěcením ČTÚ spojit a vybudovat jednu společnou síť. Tu by po jejím dokončení využívali zákazníci obou operátorů, podobně jako v současnosti sdílí 3G síť T-Mobile s O2.

Podle manažerů oslovených týdeníkem Euro (nikdo z nich nechtěl být v souvislosti s aukcí kmitočtů zmiňován) může tento krok pozitivně ovlivnit aukci i následné budování LTE sítí. „Z hlediska legislativy je to na hraně, ale ČTÚ se snaží naplnit politické zadání – dostat na trh čtvrtého operátora a zároveň vytěžit z aukce co nejvíc peněz. Tím, že mohou zájemci soutěžit i o jediný blok kmitočtů, se pravděpodobně zvýší jejich dražební apetit,“ říká jeden ze zdrojů.

Příhoz za 20 milionů Samotná aukce se rozeběhla 12. listopadu a probíhá v jednotlivých aukčních kolech, trvajících hodinu. Po každém kole následuje šedesátiminutová přestávka, za jeden pracovní den se takové „kolečko“ otočí čtyřikrát. „V současnosti máme za sebou 22 aukčních kol. S jejich dosavadním průběhem jsme spokojeni. Vše probíhá v poklidu, bez technických komplikací či jiných zádrhelů,“ tvrdil Dvořák na konci minulého týdne.

Očekávané ukončení aukce ani finanční výnos z dražby nechce předseda regulátora prozatím odhadovat. „Aukce by měla skončit do dvou týdnů, ale přesný den ani zbývající počet kol nelze předjímat. Může proběhnout dalších dvacet, ale klidně i čtyřicet kol – dokud budou zájemci přihazovat,“ řekl šéf ČTÚ týdeníku Euro.

Vyvolávací cena všech nabízených kmitočtů dosahuje 7,4 miliardy korun. Nejatraktivnější frekvence v pásmu 800 megahertzů pro vybudování LTE sítí mají úhrnnou vyvolávací cenu 5,3 miliardy korun, zbytek sumy připadá na nabízené kmitočty v pásmech 1800 megahertzů a 2,6 gigahertzů. Z aukčního řádu ČTÚ, který je součástí zadávací dokumentace, kromě jiného vyplývá, že zájemci mohou v aukci přihazovat nikoli v konkrétních sumách, ale v procentech oproti dosavadní nejvyšší nabízené ceně. Tu může jakýkoli z dražitelů navýšit o 2,5 procenta, 5, 10 nebo 20 procent.

Připomeňme, že vyvolávací cena byla stanovena na 800 milionů korun za nejméně atraktivní blok kmitočtů a 900 milionů na zbývajících pět kmitočtových sad. I v případě nejnižšího příhozu v hodnotě 2,5 procenta tedy dnes vzduchem „létá“ přinejmenším 20 milionů korun, vzhledem k pokročilé fázi aukce to ale pravděpodobně bude více.

Podle zdrojů týdeníku Euro přihazují všichni čtyři dražitelé poměrně opatrně, v naprosté většině případů se drží minimálního příhozu. Zároveň ale navyšují cenu stabilně, takže není vyloučeno, že se aukce oproti očekávání protáhne. „Všichni poctivě sedí u počítačů a průběžně, po,drobných‘, přihazují.

Nejvyšší nabídka se často mění. Nikdo ale neví, jak se v závěru zachová PPF. Jejich ambice vstoupit do telekomunikačního byznysu stále roste a na rozdíl od českých poboček nadnárodních operátorů nemusejí žádat nikoho v cizině o navýšení rozpočtu, pokud by cena kmitočtů výrazně vzrostla,“ vysvětluje jeden z manažerů dlouhodobě působící v telekomunikační branži.

Předseda Rady ČTÚ nechce tyto spekulace komentovat. „Věřím, že na konci bude ministr financí Miroslav Kalousek spokojen. Jen je otázkou, do jakého roku připadne předpis k úhradě za vydražená frekvenční pásma. Zda to bude rok 2012, nebo až příští rok,“ uvedl pro týdeník Euro. l •

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít