Uspokojené smysly - Euro.cz

Přihlášení

Uspokojené smysly

, Milan Ballík,
Uspokojené smysly
Zdroj: Euro.cz

Rozpačitý dojem z předkrmu přetrumfoval hlavní chod

Názory na hotel Crowne Plaza Prague Castle v nejtěsnějším sousedství Strahovského kláštera se různí. Jedni jsou nadšeni, druzí hovoří o poničení památkového objektu. A podobně nejednotná stanoviska jsem zaznamenal také o restauraci tohoto hotelu, která nese název Senses, tedy smysly.
Zvědavě proto procházím nenápadným průjezdem, až se mi otevře pohled na též nenápadnou, o to však působivější kompozici někdejších hospodářských budov. Svou jednoduchostí i úpravou kulatého nádvoříčka, od ostatní části kláštera odděleného vysokou kovanou branou v masivní zdi, působí velmi příjemně. Přes atraktivně řešenou recepci a příjemný bar se dostávám do vlastní restaurace. Pozorný, espritní číšník mne usazuje tam, kam jsem si přál, a pohotově předkládá nabídku. Stejně střelhbitě odchází vyřídit objednávku nápojů.
První dojem z lokálu je příjemný. Prostor, laděný do odstínů oranžové, působí více než přívětivě. Elegantní křehký mobiliář v červeném dřevě, provedený s trochou starosvětské noblesy, i vzletné založení navozují odlehčenou oddechovou náladu. Zvláštní jehlance světel na stropě, uložené v šestibokých prohlubních a seskládané jakoby z plátků různobarevných vitráží, snaživě akcentují barevné tónování prostoru. Celá ta zlatem zářící melanž působí příznivě a konejšivě. Po chvíli se ovšem začínají objevovat jisté disonance. Do nálady se prolnou těžko postižitelné prvky, které nemusí každý zaregistrovat, nicméně bývají vlastní téměř všem hotelovým restauracím. Je to jisté odosobnění, latentní chlad, nedostatek té napovrch vystavované hřejivosti a rodinné pohody. Zde je to vinou od sálu nedostatečně odděleného snídaňového bufetu, který až příliš prezentuje jistou sektorovost. Ta probudí prvním dojmem slastně uspané smysly, které začnou vnímat drobné projevy podobného druhu i v hlavní místnosti.
Předkrm mi byl servírován s grácií a při plném dodržení pravidel stolničení, ne všude už viděných, a proto vždy potěšujících. Sladké & Hořké salátové lístky máčené v šampaňském vinaigrettu, s jedlými kvítky, restovanými mušlemi Clams a pečenými piniovými jádry (to je přesný opis lístku) byly barevné kopice „lupení“, v níž se ohněm zablýskl proužek tomatu, vedle zazářila nudlička papriky. V tom všem otevíraly bezzubá ústa ulitky mušlí. Pro zpestření se ještě místy opálově blyštěl oříšek čistého masa již vypadlý ze schrány. Jak předkrm bláznivě pestře vypadal, tak rozmanitě a neurovnaně i chutnal. Ač deklarované salátové lístky měly být hořké a sladké, hořká rozhodně vládla celé zeleninové části pokrmu. Tu a tam bázlivě se skrývající šípově zahrocený list salátové čekanky nedokázal přes veškerou snahu svou skrovnou zásobou trumfů uhrát na rukole, bíle žilkovaných útržcích listů radicchia či kadeřavých dílečcích lollo biondo ani „štych“. Mušle (nejsem si jist, zda šlo skutečně o clams, pokud nejsou míněny mušle obecně, tedy zaděnky, hádal bych spíše slávky) byly co do chuti také kdesi na chvostě celého spektra. Pokud jde o úpravu, byly přežvýkavé a houževnaté. Jejich chuť se jakžtakž prosadila, když byly samotné jen s malou kapkou zálivky. Té bylo poskrovnu a šampaňské jsem v ní, ať jsem se snažil, jak jsem jen mohl, neobjevil. Možná právě skrze avizovaný šampaňský vinaigrette nezaložil číšník olej ani ocet k oživení či dochucení zálivky.
Nicméně jsem nebyl nespokojen, razantní chuť salátu rozbouřila chutě a já jsem dychtivě čekal na příští chod. Rizoto Piemontese s bílými hřiby, rozmarýnem a parmazánem bylo servírováno včas a opět přesně. Na pohled vyhlížel talíř vábně, pokud u rizota vůbec lze hovořit o vábném vzhledu. Rýže, tvořící souvislou vrstvu poměrně hustou a správně šlemovitou, se místy přizdobila dvoubarevnými řezy hub, červenou „planetkou“ rajčete uprostřed a snítkou ploché petrželky. Chuť byla vydařeným „durchem“, mám-li se držet karbanického žargonu, který byl vlastně ložený. Nechci tu polemizovat o autenticitě receptury, je známo, že co restaurace, či dokonce rodina, to větší či menší odchylka od pokrmu „zaručeně pravého a jediného“. Budu se věnovat chuťovému vyznění jídla, a to bylo báječné. Dobře uvařená rýže, ne tvrdá ani rozbředlá, byla v té správně viskozitě. Mírně natrpklý základ, zřejmě se stopou vína, byl od základu podpořen zemitou chutí hub, do mírně aristokratické varianty povznesen nenápadným, leč působivým vstupem sýra. Rozmarýn se chuti je letmo dotkl, avšak svou stopu v ní zanechal, a uzavřel tak kruh, do nějž se ještě stačila vejít typická, slunná „jižní“ fanfára rajčete. Množstvím té dobroty, přes její zdařilý projev, jsem se však nedokázal probrat k vítěznému závěru. Zmožen jsem prohrál a byl jsem nucen, ač nerad, vynechat dezert. Ovšem co do rozmanitosti a vyhranosti chutí téhle večeře jsem pro to ani příliš netruchlil.
Za předvedený koncert, který cele splňoval úroveň kuchyně, jež by měla být vlastně samozřejmostí, s bezchybně předvedeným servisem i slušnou úrovní nabízených vín, jsem zaplatil 1030 korun. Je to cena víceméně obvyklá.

Plus – na detaily hřejivá atmosféra a přesná, pozorná obsluha
minus – absence vyšší kreativity kuchařovy, v mém případě u předkrmu

kvalita x cena: 8

Senses Restaurant – Crowne Plaza Prague Castle
Strahovská 128, 11000 Praha 1
tel.: +420 226 080 000, fax: +420 226 080 200
Otevírací doba: Po-So: 12.00-16.00 a 18.00-23.00, Ne: 11.00-15.00 a 18.00-23.00
Počet míst: restaurace 80, letní terasa 25
Druh kuchyně: mezinárodní s okénkem české
Přijímané platební karty: všechny obvyklé
Jídelní lístek: čeština, angličtina
Jazyková vybavenost personálu: angličtina, francouzština, němčina
Země původu nabízených vín: Argentina, Austrálie,ČR, Francie, Chile, Itálie

Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 8 bodů z 10
Prostírání 10 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 10 bodů z 10
Chování personálu 10 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 18 bodů z 20
Celkem: 56 bodů ze 60

Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.

Výběr z jídelního lístku:
Carpaccio z chobotnic a pistácií s malým svazečkem lístků Rucoly s kapkou starého Aceta Balsamica 380 Kč
Čirý vývar z králíků se sušenými smrži, špenátovými noky a čerstvě sekanou pažitkou 180 Kč
Pečené kuřecí holátko s malým houbovým rizzottem a artyčoky 360 Kč
Špagety Astice s masem bostonských humrů, garnelami, rajčatovou omáčkou a kapkou brandy 510 Kč
Delikátní ragout z ryb a korýšů se zahradní zeleninou, šafránovými vlákny a cibattovými toasty 370 Kč
Hovězí filet La Morcha grilovaný v krustě z růžového pepře, s malým svazečkem zeleného chřestu a bramborami Charlotte pečenými na otevřeném ohni 540 Kč
Kachna pečená na staročeský způsob s červeným zelím, bramborovými knedlíky a smaženou cibulkou 410 Kč
Mléčné jehně z naší Bio farmy pečené s plátky mladého česneku, se slaninovými proužky, špenátem a pastýřskými bramborami 640 Kč
Jablkový dortík Granny Smith zapečený s kostičkami čerstvých jablek máčených ve vlastní šťávě 240 Kč

Výběr z vinného lístku:
Moet & Chandon Brut Rose Non Milléssimé 4000 Kč
Riesling Maindenburg, pozdní sběr, Mikulov Reisten 2005 800 Kč
Chardonnay Jacob ´s Creek 750 Kč
Sauvignon „120“ Curicó Valley DO, Santa Rita 2005 900 Kč
Chablis Chateau de Viviers, Chablis AOC, Ch. De Viviers 2003 1250 Kč
Roero Arneis Piemonte, Negro 2005 1250 Kč
Frankovka pozdní sběr Slovácko, Bonus Eventus 2005 650 Kč
Malbec „Los Cardos“ Mendosa. Dona Paula 2004 750 Kč
Pinot Noir „Compte de Lupe“ Bourgogne AOC, Lupe Cholet 2005 1250 Kč
Chateauneuf du pape „Viellies Vignes Vallé du Rhone AOC, Mason Brotte 1999 2700 Kč
Brunello di Montalcino Toscana, Argiano 2001 4200 Kč