Úspěšné giganty - Euro.cz

Přihlášení

Úspěšné giganty

, Vadim Fojtík,
Úspěšné giganty
Zdroj: Euro.cz

Hospodaření firem

PRAHA (foj) – Velkým firmám se loni v České republice dařilo, společnosti hospodařily se ziskem, obraty rostly. Nejúspěšnější a nejziskovější firmou v Česku byl v roce 2005 ČEZ. Energetický koncern zvýšil meziročně čistý výdělek podle nekonsolidovaných výsledků o sedmdesát procent na 17,6 miliardy korun. Provozní zisk ČEZ meziročně vzrostl o více než padesát procent na 19,6 miliardy korun. Příjmy koncernu stouply především kvůli cenám elektřiny, které v Česku loni vzrostly o 11,3, a v zahraničí dokonce o více než 23 procent. Lépe koncern hospodařil i díky prodeji přebytečných emisních povolenek, za které celkem utržil miliardu korun, další čtyři miliardy pak získal na dividendách od svých dcer, regionálních distributorů elektřiny.
„Výše provozního zisku nás zklamala,“ tvrdí však analytici společnosti Atlantik FT. Ekonomové totiž ještě před zveřejněním výsledků odhadovali, že se vyšplhá na 22,9 miliardy korun, průměrné očekávání trhu se pohybovalo na úrovni 21,5 miliardy korun. Naopak výše čistého zisku očekávání ekonomů předčila, z čehož budou těžit i akcionáři firmy. Vedení ČEZ totiž přiznává, že kvůli rostoucímu zisku by měla firma přehodnotit svoji dividendovou politiku. Doposud se dividenda zvyšovala každoročně o korunu na akcii. Loni ČEZ vyplatil dividendu devět korun na cenný papír, celkem pak 5,3 miliardy korun. „Již dříve uvedený stav nekoresponduje s tím, jak se vyvíjí naše hospodaření, takže navrhneme přehodnocení původního plánu. Samozřejmě směrem nahoru,“ pravil generální ředitel ČEZ Martin Roman. Část vydělaných peněz vynaloží firma na akvizice v zahraničí.
Ekonomové předpovídají, že zisk ČEZ poroste i letos, a opět především kvůli zdražování elektřiny. Letos tuzemské velkoobchodní ceny vzrostly o čtrnáct až patnáct procent, v zahraničí je situace ještě dramatičtější. Takové předpovědi se však nelíbí většině společností, které od ČEZ elektřinu odebírají. Část z nich dokonce kvůli „cenové politice“ koncernu vykazuje menší zisky. „Sociálnědemokratičtí politici dřív prohlašovali, že si stát nechá majoritní podíl v ČEZ, aby mohl dohlížet na dění ve firmě a zajistit přijatelné ceny elektřiny pro průmyslovou sféru. To mělo zvýšit konkurenceschopnost českých producentů na zahraničních trzích,“ tvrdí šéf jedné středně velké firmy. Jak dodává, nic takového se nestalo a stát si raději nechá vyplácet ze zisku ČEZ miliardové dividendy, aby alespoň částečně zazáplatoval díry v rozpočtu.

Zentiva
Loni se dařilo i největšímu tuzemskému výrobci léků, společnosti Zentiva. Firma zvýšila čistý zisk meziročně o 16,4 procenta na 1,877 miliardy korun. Rostly i tržby, o více než desetinu na 11,84 miliardy korun. Hospodářské výsledky zveřejněné společností jsou předběžné. Zentiva pokračovala úspěšně v prodeji léčivých přípravků, tržby v této oblasti vzrostly o 17,5 procenta, především kvůli růstu portfolia moderních značkových přípravků. Ve výsledcích hospodaření se rovněž pozitivně projevila první konsolidace tržeb rumunské firmy Sicomed, začleněné do skupiny loni v říjnu.
V České republice vzrostly Zentivě tržby z prodeje meziročně o 2,8 procenta na 5,5 miliardy korun, v Rusku o 76 procent na 768 milionů korun, a v Polsku dokonce o 80 procent na 1,4 miliardy korun. Tržby i zisk zhruba odpovídaly očekávání analytiků.
Vedení Zentivy letos plánuje další expanzi, především na bulharský trh. Odborníci očekávají, že především kvůli aktivitám na východě letos Zentiva vydělá po zdanění zhruba 2,2 miliardy korun.

Unipetrol
Nový majoritní vlastník společnosti Unipetrol, PKN Orlen, může být spokojen jen zčásti. Český petrochemický koncern sice loni zvýšil meziročně tržby o více než pětinu na 105,8 miliardy korun, čistý zisk ale naopak klesl o šest procent na 3,46 miliardy korun. „Obrat Unipetrolu rostl především kvůli vysokým cenám výrobků vyplývajícím z rostoucí ceny ropy, i díky vyššímu objemu prodávané rafinérské produkce,“ konstatoval mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana. Firmy ze skupiny Unipetrol v minulém roce zpracovaly 4,151 milionu tun ropy, což je v porovnání s rokem 2004 o 11,6 procenta více. Zisk koncernu srazila dolů především ztráta Benziny a Parama, které patří k nejvýznamnějším firmám v koncernu. Prvně jmenovaná společnost prodělala 499 milionů korun, Paramo 267 milionů korun. Negativně ovlivnila výši zisku i odstávka rafinerie v Kralupech. Naopak nejziskovější společností skupiny byl s 2,64 miliardami korun Chemopetrol.
Ekonomové předběžné a nekonsolidované výsledky Unipetrolu, především pak čistý výdělek, označují za překvapivé. „Očekávali jsme zisk o 200 milionů nižší,“ uvedla společnost Atlantik FT.
Co se nepodařilo v Čechách, napravil PKN Orlen v Polsku. Firma hospodařila s čistým ziskem 4,67 miliardy zlotých (zhruba 35,1 miliardy korun), což je v porovnání s rokem 2004 nárůst 86 procent a zároveň rekordní výsledek v historii firmy.

Diskuze