Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Úspěšná pětadvacetiletka

16. dubna 2018, 00:00 - Christian Miller
16. dubna 2018, 00:00

Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za 11,6 miliardy eur, což představuje další rekord

V roce 2018 je Česká republika nezávislým státem již 25 let. Toto výročí považuji za příležitost se trochu zamyslet nad ekonomickým vývojem obou našich zemí.

V roce 1993, kdy byla založena Česká republika, objem obchodu mezi Rakouskem a Českou republikou činil pouhých 1,48 miliardy eur – Rakousko dodalo zboží ve výši 0,82 miliardy eur, a naopak dovezlo zboží za 0,66 miliardy eur z Česka. Vloni naopak dosáhl objem vzájemného obchodu 11,6 miliardy eur – Rakousko vyvezlo do České republiky zboží za 5,3 miliardy eur a opačným směrem putovalo zboží za 6,3 miliardy eur. Mimochodem, jednalo se opět o nový rekord bilaterálního obchodu. Během posledních 25 let vzrostl objem bilaterální výměny zboží osmkrát, rakouský vývoz vzrostl více než šestkrát a dovoz z České republiky téměř desetkrát.

Důležitější než Čína

Od roku 1993 se náš vzájemný obchod každoročně zvyšuje – jen v letech 2012 a 2013 se tento trend v důsledku globální finanční a hospodářské krize přechodně přerušil. S podílem 3,7 procenta je Česká republika v současnosti šestým největším rakouským vývozním trhem za Německem, USA, Itálií, Francií a Švýcarskem. Naopak je Česko s podílem 4,3 procenta pátým nejvýkonnějším importérem do Rakouska hned za Německem, Itálií, Čínou a Švýcarskem. Česká republika s 10,5 milionu obyvatel je tedy dnes důležitější odbytový trh pro rakouské společnosti než podstatně větší země jako Čína, Rusko nebo Polsko.

A naopak české firmy prodávají více zboží v Rakousku než například v USA, Francii či Rusku.

Zatímco v roce 1993 se Česká republika umístila na desátém místě ve světě z hlediska objemu obchodu s Rakouskem, v současnosti je Česko celosvětově šestým nejdůležitějším rakouským obchodním partnerem. Dále je Česko pro Rakousko třetím největším obchodním partnerem po Německu a Itálii v Evropské unii a nejdůležitějším partnerem ve střední a východní Evropě.

Vyrovnaná struktura

Vzájemné toky zboží a struktura vzájemného obchodu jsou poměrně vyrovnané: Vysoký podíl strojů a dopravy, průmyslových výrobků a hotových výrobků v dovozu a vývozu – což představuje více než 70 procent z celkové výměny zboží – potvrzuje, že se jedná o obchod mezi dvěma vyrovnanými partnery a vysoce rozvinutými průmyslovými zeměmi. Česko se již tradičně vyznačuje silným průmyslem a s průmyslovým podílem 28 procent HDP se řadí k nejprůmyslovějším zemím Evropy. A právě díky tomuto vysokému podílu průmyslu jsou české společnosti významnými obchodními partnery pro rakouské strojírenské firmy a průmyslové dodavatele.

Mezi Rakouskem a Českou republikou existuje také intenzivní obchod se službami: podle Rakouské národní banky realizovalo Rakousko v České republice v prvních třech čtvrtletích roku 2017 příjmy ve výši 1,1 miliardy eur (meziročně + 7 procent) a naopak Česko v Rakousku tržby téměř jednu miliardu eur (+ 4 procenta). Vedle cestovního ruchu se na tom nevíce podílely dopravní a další obchodní služby.

Příčinou vysokého objemu zahraničního obchodu je i úzké propojení firem obou našich zemí: podle Rakouské národní banky od roku 1993 rakouské společnosti investovaly v České republice téměř 13 miliard eur. Přibližně 1800 rakouských dceřiných společností v Česku – kromě několika velkých investorů (zejména v bankovnictví, pojišťovnictví, maloobchodě, nemovitostech a výrobě stavebních materiálů) převážně malé a střední podniky – přitom nabízí kolem 95 tisíc pracovních míst. Mnohé výrobní pobočky a úzké napojení na rakouské mateřské společnosti také vedou k živé výměně zboží v obou směrech, což se odráží v objemu obchodní výměny.

Budoucí potenciál

Zatímco exportně jsou české firmy již v Rakousku velmi dobře zastoupeny, v zakládání poboček naopak nebyly české firmy ještě tak aktivní. Ale to se v posledních letech změnilo a i české firmy stále častěji objevují výhody investování a zakládání dceřiných firem v Rakousku.

Vývoj ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem za posledních 25 let můžeme bez jakýchkoli pochybností označit za úspěšný příběh. Ale do budoucna existuje mnoho potenciálu pro ještě silnější spolupráci mezi našimi oběma zeměmi.

Česká republika s 10,5 milionu obyvatel je tedy důležitější odbytový trh pro rakouské společnosti než podstatně větší země jako Čína, Rusko nebo Polsko.

O autorovi| Christian Miller, obchodní rada, Velvyslanectví Rakouské republiky v České republice


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %
NASA se rozloučila s vesmírným rekordmanem Opportunity
Největšími slídily roku 2018 jsou Facebook, vysavač a politik
Hry pro příležitostné hráče