Úspěšná pětadvacetiletka

16. dubna 2018, 00:00 - Christian Miller
16. dubna 2018, 00:00

Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za 11,6 miliardy eur, což představuje další rekord

V roce 2018 je Česká republika nezávislým státem již 25 let. Toto výročí považuji za příležitost se trochu zamyslet nad ekonomickým vývojem obou našich zemí.

V roce 1993, kdy byla založena Česká republika, objem obchodu mezi Rakouskem a Českou republikou činil pouhých 1,48 miliardy eur – Rakousko dodalo zboží ve výši 0,82 miliardy eur, a naopak dovezlo zboží za 0,66 miliardy eur z Česka. Vloni naopak dosáhl objem vzájemného obchodu 11,6 miliardy eur – Rakousko vyvezlo do České republiky zboží za 5,3 miliardy eur a opačným směrem putovalo zboží za 6,3 miliardy eur. Mimochodem, jednalo se opět o nový rekord bilaterálního obchodu. Během posledních 25 let vzrostl objem bilaterální výměny zboží osmkrát, rakouský vývoz vzrostl více než šestkrát a dovoz z České republiky téměř desetkrát.

Důležitější než Čína

Od roku 1993 se náš vzájemný obchod každoročně zvyšuje – jen v letech 2012 a 2013 se tento trend v důsledku globální finanční a hospodářské krize přechodně přerušil. S podílem 3,7 procenta je Česká republika v současnosti šestým největším rakouským vývozním trhem za Německem, USA, Itálií, Francií a Švýcarskem. Naopak je Česko s podílem 4,3 procenta pátým nejvýkonnějším importérem do Rakouska hned za Německem, Itálií, Čínou a Švýcarskem. Česká republika s 10,5 milionu obyvatel je tedy dnes důležitější odbytový trh pro rakouské společnosti než podstatně větší země jako Čína, Rusko nebo Polsko.

A naopak české firmy prodávají více zboží v Rakousku než například v USA, Francii či Rusku.

Zatímco v roce 1993 se Česká republika umístila na desátém místě ve světě z hlediska objemu obchodu s Rakouskem, v současnosti je Česko celosvětově šestým nejdůležitějším rakouským obchodním partnerem. Dále je Česko pro Rakousko třetím největším obchodním partnerem po Německu a Itálii v Evropské unii a nejdůležitějším partnerem ve střední a východní Evropě.

Vyrovnaná struktura

Vzájemné toky zboží a struktura vzájemného obchodu jsou poměrně vyrovnané: Vysoký podíl strojů a dopravy, průmyslových výrobků a hotových výrobků v dovozu a vývozu – což představuje více než 70 procent z celkové výměny zboží – potvrzuje, že se jedná o obchod mezi dvěma vyrovnanými partnery a vysoce rozvinutými průmyslovými zeměmi. Česko se již tradičně vyznačuje silným průmyslem a s průmyslovým podílem 28 procent HDP se řadí k nejprůmyslovějším zemím Evropy. A právě díky tomuto vysokému podílu průmyslu jsou české společnosti významnými obchodními partnery pro rakouské strojírenské firmy a průmyslové dodavatele.

Mezi Rakouskem a Českou republikou existuje také intenzivní obchod se službami: podle Rakouské národní banky realizovalo Rakousko v České republice v prvních třech čtvrtletích roku 2017 příjmy ve výši 1,1 miliardy eur (meziročně + 7 procent) a naopak Česko v Rakousku tržby téměř jednu miliardu eur (+ 4 procenta). Vedle cestovního ruchu se na tom nevíce podílely dopravní a další obchodní služby.

Příčinou vysokého objemu zahraničního obchodu je i úzké propojení firem obou našich zemí: podle Rakouské národní banky od roku 1993 rakouské společnosti investovaly v České republice téměř 13 miliard eur. Přibližně 1800 rakouských dceřiných společností v Česku – kromě několika velkých investorů (zejména v bankovnictví, pojišťovnictví, maloobchodě, nemovitostech a výrobě stavebních materiálů) převážně malé a střední podniky – přitom nabízí kolem 95 tisíc pracovních míst. Mnohé výrobní pobočky a úzké napojení na rakouské mateřské společnosti také vedou k živé výměně zboží v obou směrech, což se odráží v objemu obchodní výměny.

Budoucí potenciál

Zatímco exportně jsou české firmy již v Rakousku velmi dobře zastoupeny, v zakládání poboček naopak nebyly české firmy ještě tak aktivní. Ale to se v posledních letech změnilo a i české firmy stále častěji objevují výhody investování a zakládání dceřiných firem v Rakousku.

Vývoj ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem za posledních 25 let můžeme bez jakýchkoli pochybností označit za úspěšný příběh. Ale do budoucna existuje mnoho potenciálu pro ještě silnější spolupráci mezi našimi oběma zeměmi.

Česká republika s 10,5 milionu obyvatel je tedy důležitější odbytový trh pro rakouské společnosti než podstatně větší země jako Čína, Rusko nebo Polsko.

O autorovi| Christian Miller, obchodní rada, Velvyslanectví Rakouské republiky v České republice


Čtěte také

Dopravní prostředky jsou klíčovou položkou českého vývozu do Ruska, ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří česko-ruskou ekonomickou spolupráci

Ačkoli se může zdát, že hodnota českého vývozu do Ruska není příliš vysoká, je pro naši…

před 1 hodinou

 Prostitutky, ilustrační foto

Česko na cestě k legální prostituci: regulace je nejblíž od roku 1989

Na regulaci prostituce stát může vydělat stovky milionů ročně. Šance na její prosazení je…

21. května 2019

 Veba Broumov, ilustrační foto

Věřitelé a soud schválili reorganizaci textilky Veba Broumov, podnik získá Otakar Moťka

Věřitelé a soud schválili reorganizační plán firmy Veba Broumov, která patří k největším…

21. května 2019

 Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na Václavském náměstí

Počtvrté proti Benešové a Babišovi. Na demonstraci na Václavské náměstí přišlo 50 tisíc lidí

Na pražském Václavském náměstí protestuje proti vládě podle organizátorů asi 50 tisíc…

21. května 2019

Události  Ilustrační foto

Úplná obnova přepravy ropy Družbou potrvá dva měsíce, tvrdí v Bělorusku

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění suroviny potrvá dva…

21. května 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Co je třeba pro vyřízení prvního občanského průkazu
Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak na vyřazení auta z registru vozidel
Auta
DKV radí: neodkládejte registraci na nové české mýto
Nové nákladní pneumatiky Goodyear
Nové plug-in hybridní Audi Q5 slibuje nejvyšší rychlost 239 km/h a spotřebu 2,1 l/100 km
Svět F1 přišel o jednoho ze svých legendárních jezdců. Niki Lauda zemřel
Další neoficiální fotky potvrzují, že facelift Škody Superb žádnou designovou revoluci nepřinese
Hry pro příležitostné hráče