Úspěšná desetiletka

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za téměř deset miliard eur

Před vstupem České republiky do EU dosahovala obchodní výměna mezi Rakouskem a Českem hodnoty 5,04 miliardy eur. V současnosti se objem vzájemného obchodu zvýšil na 9,69 miliardy eur – během deseti let došlo tedy téměř k jeho zdvojnásobení. Potěšitelné je, že obě země ze vstupu Česka do EU profitovaly stejně.

Rakouský vývoz se zvýšil do konce loňského roku na 4,4 miliardy eur (+80 procent) a opačným směrem putovalo zboží za 5,3 miliardy eur (+102 procent). Dynamika nárůstu vzájemné obchodní výměny byla logicky nejvyšší v prvních letech po vstupu Česka do EU, protože od 1. května 2004 díky zapojení Česka do vnitřního trhu Unie zmizela celní byrokracie a téměř všechny ostatní překážky obchodu.

Vyrovnaná struktura Struktura vzájemného obchodu je poměrně vyrovnaná: Vysoký podíl strojů, dopravních prostředků, průmyslového zboží a hotových výrobků – které tvoří více než 70 procent celkové výměny zboží – potvrzuje, že se jedná o obchodní výměnu mezi dvěma vyspělými průmyslovými zeměmi. Česká republika je nyní jedním z nejvýznamnějších zahraničních obchodních partnerů Rakouska – pro Rakouskou republiku je Česko s podílem 3,4 procenta celosvětově šestou největší exportní destinací za Německem, Itálií, USA, Švýcarskem a Francií. Na straně dovozu zaujala Česká republika s podílem 4,1 procenta páté místo hned za Německem, Itálií, Švýcarskem a Čínou. V rámci EU je přitom Česko třetím nejdůležitějším obchodním partnerem Rakouska, a v oblasti východní Evropy dokonce nejdůležitějším exportním a obchodním partnerem.

Třetí největší investor Vstup České republiky do EU měl také vliv na rakouské přímé investice ve vaší zemi, ale jiným způsobem než v oblasti obchodní výměny: Zde totiž díky asociační dohodě ještě před rozšířením EU existovala do značné míry svoboda pohybu zboží a kapitálu mezi Rakouskem a Českem. A to se od samého počátku pozitivně projevilo na vývoji rakouských přímých investic v České republice.

Prostorová blízkost, nízké mzdy, kvalifikovaná pracovní síla, dobře rozvinutá infrastruktura a síť průmyslových zón významně přispěly k atraktivitě České republiky pro rakouské investory. Většina velkých firem, jako například banky, pojišťovny, maloobchodní řetězce, výrobci stavebních materiálů a další, investovala v České republice již dávno před vstupem země do EU. Ještě před 1. květnem 2004 tak Rakousko bylo – stejně jako dnes – po Německu a Nizozemsku třetím největším zahraničním investorem v Česku a podílelo se na zdejších celkových přímých zahraničních investicích přibližně deseti procenty (nyní je to již 13 procent). Naopak ze vstupu ČR do EU profitovaly hlavně střední a malé rakouské společnosti, které se díky odstranění posledních obchodních bariér a vyšší právní jistotě odvážily vstoupit na český trh.

Co se ale po vstupu do EU zásadně změnilo, byly motivy pro investování v České republice. Zatímco dříve byla vaše země pro rakouské firmy hlavně zásobárnou levné pracovní síly a lákala jako místo levné výroby, tak v posledních letech na významu získávají jiné faktory: Česko se stalo atraktivním místem pro umísťování náročných projektů s vyšší přidanou hodnotou. Navíc se Česká republika díky rostoucí kupní síle stala atraktivním trhem, a proto zde rakouské společnosti otevřely i svá prodejní a servisní zastoupení.

Zdrženliví Češi Zatímco české firmy jsou z pohledu exportu v Rakousku již velmi dobře zastoupeny, tak naopak vlastní pobočky v naší zemi zatím zakládaly spíše zdrženlivě – nyní registrujeme v Rakousku přibližně jen 200 společností s českými vlastníky. Ovšem vnímáme, že od rozšíření EU poptávka českých podniků po založení pobočky v Rakousku roste. To potvrzuje, že české firmy jsou stále lépe kapitálově vybavené, získávají mezinárodní zkušenosti a využívají nové příležitosti ke spolupráci. Jedná se nejčastěji o české firmy, které mají dobrý produkt a už expandovaly na jiných východoevropských trzích, například na Slovensku nebo v Polsku.

Dvojnásobný Rakousko-český obchod (v mld. eur)

Zdroj: Statistik Austria

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít