Úsměv s kapkou smutku

17. prosince 2012, 00:00 -
17. prosince 2012, 00:00

portrét

V době, kdy v zábavných pořadech převládá spíše agresivní hejhuráctví, vypadá Lasicova cesta k úsměvu až příliš nenápadně. Možná proto, že se musí opravdu „poslouchat“. „Závažné postřehy a myšlenky víc naznačuje, než říká na plná ústa, a v druhém plánu nechává prostor i pro kapku smutku a nostalgie,“ popisuje poetiku divadla Studio L+S Lasicův blízký přítel, slovenský spisovatel Tomáš Janovic. Jemnému humoru založenému už od prvních vystoupení se Satinským na absurdních dialozích a scénkách ale stále hodně lidí rozumí. A platí to na obou stranách řeky Moravy. Představení, pořádaná například ve spolupráci s Divadlem Bolka Polívky nebo pražským Studiem Dva, bývají pravidelně vyprodaná.

Manžel herečky a později diplomatky Magdalény Vášáryové pochází ze Zvolena.

Vyrůstal ale hlavně v Bratislavě, kde na přelomu 50. a 60. let vystudoval divadelní vědu a dramaturgii. Už od studentských let vystupoval se Satinským, poprvé na zábavných nedělních programech pod pláštíkem tehdejšího Československého svazu mládeže. Byť každý s jinou náturou, oba sdíleli přístup k humoru inspirovaný Voskovcem a Werichem a od počátku na sebe byli hodně navázaní. Satinský například narukoval na vojnu ještě před dokončením vysoké školy jenom proto, aby mohl sloužit s Lasicou ve vojenském uměleckém souboru. V roce 1967 nastoupili do Divadelního studia, později legendárního Divadla na korze, kde konečně dostali vlastní jeviště.

Se začátkem normalizace museli Lasica a Satinský z Korza odejít a uchýlili se do Brna, po dvou letech je přijali v bratislavské operetě.

Po pěti letech mohli přejít do činohry Nové scény a postupně se přesunuli do Studia S, kde uvedli premiéry svých nejvýznamnějších her (Den radosti, 1986 nebo Náš přítel René,1991). Lasica se nakonec stal ředitelem a po roce 1989 i spolumajitelem divadla, mezitím přejmenovaného na Studio L+S.

Vedle divadelních a televizních vystoupení zažili Lasica i Satinský úspěchy také ve filmu, ať už společně, nebo zvlášť. Připomeňme třeba ztvárnění mimozemšťanů ve snímku Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), konkrétně u Lasici hlavní roli v hořkém příběhu vedoucího pracovníka v továrně na sanitární keramiku Vážení přátelé, ano (1989) či doktora Vlacha v Saturninovi (1994).

Je nesporné, že Satinského úmrtí v prosinci 2002 bylo pro Lasicu i divadlo velkou ranou.

Na druhou stranu, jeho repertoár už v té době zdaleka nestál pouze na společných vystoupeních. Lasicovi se vždy dařilo přitáhnout ty nejlepší herecké osobnosti, jako jsou například Emília Vášáryová, Marián Labuda nebo Martin Huba, ale i režiséry či muzikanty (Martin Porubjak, Juraj Nvota, z hudebníků mimo jiné Oskar Rósza). Studio L+S současně proslulo jako platforma, kde si Bratislavané mohli každý rok seznámit s tím nejlepším z českých scén. Letos v listopadu se Festival českého divadla uskutečnil už podevatenácté. A po vstupenkách se jako vždycky jenom zaprášilo.

Kromě divadelní tvorby a vystupování v televizi na sebe Lasica v posledních letech upozornil také ve dvou dalších žánrech. Jako zapřísáhlý milovník swingu vzdal hold svým oblíbeným vzorům a nahrál dvě alba s písničkami Františka Kryštofa-Veselého a naposledy album s patnácti americkými šlágry, které sám otextoval.

Talent pro psané slovo prokázal Lasica také v próze. Hlavně ve fejetonech, které vycházely v týdenících Domino fórum a nástupnickém časopisu Týždeň. Už za svoji dřívější knížku s fejetony První tečka získal v roce 2007 prestižní Cenu Dominika Tatarky. Výběr novějších textů, v nichž autor vystupuje jako důchodce Miro, který hodnotí uplynulá desetiletí v dopisech pro domnělého kamaráda, nedávno vyšel i v českém překladu s názvem Listy Emilovi.

Lasicovy „sólové“ úspěchy v posledním desetiletí přitom nedávají zapomenout, že se stále díváme na jednoho z dvojice L+S. Jejich humor se v podstatě neměnil, přitom byl aktuální před padesáti lety a rozesmívá i dnes. Touhle nesmrtelností se Lasica a Satinský přiblížili Werichovi s Voskovcem a stejně jako oni jsou už dnes legendami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít