Úřady o podpoře exportu málo komunikují

25. března 2013, 00:00 - Petra Pelantová
25. března 2013, 00:00

Za vážné riziko považuji fakt, že se nedaří zlepšit koordinaci mezi zodpovědnými resorty, říká šéf Komory SNS

Objem obchodního obratu s Ruskou federací dosáhl v loňském roce výše 14,1 miliardy amerických dolarů, což je rekord. „Nastal čas vytvořit po dohodě s ruskými institucemi podmínky také pro vstup českého kapitálu na ruský trh,“ říká Václav Petříček, předseda Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států (SNS) a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

* Státní podpora exportu je jedna z priorit naší vlády. Chová se tak kabinet Petra Nečase skutečně? Vidíte v tomto směru nějaká rizika?

Ve všech základních dokumentech české vlády je podpora exportu uvedena jako jedna z priorit ekonomické politiky. Vycházím-li ze zkušeností, mohu hovořit o dvou rizicích. Nejdůležitější ze všeho je dotáhnout realizaci všech obecných dokumentů do podoby využitelné v praxi. Tedy vytvořit takové produkty, aby si je, obrazně řečeno, mohli podnikatelé spočítat na kalkulačce. Za vážné riziko považuji skutečnost, že se nedaří zlepšit koordinaci mezi zodpovědnými resorty. A obávám se, že s blížícími se parlamentními volbami to bude ještě složitější. Je také nezbytné vytvořit systém hodnocení exportu.

* Ruská federace je náš klíčový obchodní partner, ministerstvo průmyslu chce ale snížit podíl státem podporovaného exportu, který míří právě do Ruska, je to správně?

Posilování hospodářských vztahů s Ruskou federací patří k hlavním a ve strategických dokumentech potvrzeným prioritám českého zahraničního obchodu. Samozřejmě, že musíme vždy sledovat, a to se netýká jen Ruské federace, rozměr a rizikovost státní podpory. Zkušenosti z minulého období nás vedou k závěru, že v tomto směru si musíme počínat obezřetněji, ale to není snižování podpory.

* Jak hodnotíte loňskou obchodní spolupráci Česka a Ruské federace?

Objem obchodního obratu s Ruskou federací dosáhl v loňském roce 14,1 miliardy amerických dolarů, což je rekord. Ruská federace se z hlediska výše celkového obchodního obratu Česka posunula na páté místo. Myslím, že nastal čas vytvořit po dohodě s ruskými institucemi podmínky také pro vstup českého kapitálu na ruský trh.

* Co plánuje Komora SNS na letošní rok?

Jako každoročně budeme organizovat řadu podnikatelských misí do zemí Společenství nezávislých států pod patronací představitelů vlády a Parlamentu. Připravujeme také diskusní fóra o podmínkách na trzích SNS. Tradiční a významnou akcí se stal Business den Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Trvalou pozornost rovněž věnujeme hodnocení české podpory exportu, abychom uměli včas a dobře připravit zpětnou vazbu pro naše centrální instituce.

* Klíčové instituce pro státní podporu exportu – Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost – mají nové vedení. Co by měly ve svém fungování změnit či vylepšit?

Je to šance vyhodnotit dosavadní činnost a připravit nová řešení. Spolupráce mezi oběma institucemi se zlepšuje. Základní princip jejich činnosti spočívá v tom, že mají podporovat finanční zajištění a pojišťování vývozu do rizikovějších teritorií, ale ne podporovat rizikový vývoz. V tomto směru doporučuji vytvořit společné kontaktní místo obou společností s cílem urychlit a zkoordinovat administrativní vyřizování žádostí podnikatelů. Je potřeba zdokonalit systém řízení rizik, posílit úlohu obou institucí v EU, OECD a WTO. Za nezbytné považuji připravit systém bonusů pro úspěšné firmy a posílit spolupráci se zahraničními bankami.

* Kde vidíte největší nedostatky v legislativě, která upravuje státní podporu exportu?

Je načase komplexně vyhodnotit zákon č. 58/1995. Ideální by bylo spojit toto hodnocení s přípravou nového kompetenčního zákona a zákona o státní správě. Podpora exportu, úloha koordinujících resortů, úloha nadnárodních institucí jsou procesy, který se musejí trvale hodnotit tak, aby nastavené podmínky byly co nejvýhodnější pro české firmy.

* Pokud jde o ekonomické zastoupení Česka v zahraničí, ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničí zatím nemají úplně vyjasněné kompetence. V čem je podle vás chyba?

Nejvyšším zástupcem Česka v zahraničí je český velvyslanec. Ekonomický útvar českého velvyslanectví musí úzce spolupracovat s ekonomickými resorty, především s ministerstvem průmyslu a obchodu. Nově zřizovaná obchodní zastoupení v zahraničí budou úspěšná jedině tehdy, bude-li jasně vymezen obsah jejich činnosti a jejich vztah k příslušným českým velvyslanectvím. A to je úkol pro ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničních věcí.

O autorovi| pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít