Ukrajina se přimyká k Rusku

23. prosince 2013, 00:00 - (dan)
23. prosince 2013, 00:00

UKRAJINA Ukrajina zůstane součástí sféry ruského vlivu. To je s největší pravděpodobností výsledek dohody, kterou 17. prosince uzavřeli prezidenti Viktor Janukovyč a Vladimir Putin. Končí tak období nejistoty, jež vyhnala miliony Ukrajinců do ulic, aby protestovali proti náhlé změně geopolitického kurzu země na konci listopadu. Tehdy Janukovyč na nátlak Moskvy odmítl podepsat již připravenou asociační dohodu s Evropskou unií.

Vývoj následujících tří týdnů dával západně orientovaným Ukrajincům naději, že Janukovyč v obavě ze ztráty moci protestům vyhoví a smlouvu s EU přece jen podepíše.

Ruský argument, podložený miliardami eur, však uzavřením předvánoční prezidentské dohody nakonec zvítězil.

Co přesně si Janukovyč a Putinem dohodli, však zůstává paradoxně z velké části nevyřčeno. Veřejně známá část dohody praví, že Rusko koupí ukrajinské eurobondy ve výši 15 miliard eur. Janukovyčovi se tím značně uleví v jeho nejnaléhavější starosti, jíž je nedostatek financí.

Kromě toho Putin slíbil, že Ukrajince zbaví i samotné příčiny mizerného stavu státní kasy, kterou je vysoká cena zemního plynu. Doteď přišla Ukrajince na 400 dolarů za tisíc metrů krychlových. Po Novém roce to bude jen 268,5 dolaru.

Putin však samozřejmě není dnešní, takže Rusko nekoupí všech 15 miliard eurobondů najednou, nýbrž je bude postupně uvolňovat. Právě tak, aby Janukovyčovi vystačily na dalšího půldruhého roku do prezidentských voleb, aniž by musel čelit domácím ekonomicky motivovaným nepokojům.

A po volbách se očekává, že Janukovyč splní svou část dohody. Očekává se, že Ukrajina vstoupí do celní Eurasijské unie, Putinova politicko-ekonomického bloku sjednocujícího většinu zemí bývalého Sovětského svazu kromě Pobaltí, Moldavska a Gruzie. Spekuluje se i o tom, že Rusové majetkově vstoupí do ukrajinských plynovodů spojujících Rusko s Evropou nebo že země uzavřou dlouhodobou dohodu o přítomnosti ruského vojenského námořnictva na Krymu.

To je cena, kterou bude Ukrajina muset zaplatit za udržení samostatnosti. „Nebýt toho, Ukrajinu by čekal finanční kolaps a sociální rozvrat,“ komentoval Janukovyčovu dohodu s Putinem premiér Mykola Azarov. „Sýr zadarmo dávají jedině v pasti na myši,“ prohlásil o tomtéž opoziční vůdce Arsenij Jacenjuk. Pravdu mají nejspíš oba.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít