Ukrajina in, Venezuela out - Euro.cz

Přihlášení

Ukrajina in, Venezuela out

, Tomáš Skřivánek,
Ukrajina in, Venezuela out
Zdroj: Euro.cz

Kapitálové trhy

První polovina roku byla pro kapitálové trhy šťastným obdobím. Většina burz rostla a v závěru pololetí dosáhla historických maxim. Pražská burza se sice do Top 10 žebříčku nejvýkonnějších trhů nedostala, nicméně se zhodnocením o 16 procent nejednoho investora více než příjemně překvapila.
Nejlépe se v prvním pololetí 2007 podle zprávy agentury Čekia dařilo akciovému trhu na Ukrajině, kde index PFTS posílil o 97 procent. Druhým nejvýkonnějším indexem byl čínský CSI 300 Index, který vzrostl o 86 procent, a trojkou se stala peruánská burza. Index Lima General Index zhodnotil o více než 77 procent. Famózní růst podtrhuje ještě fakt, že tato burza byla v loňském roce se zhodnocením o téměř 170 procent nejziskovějším trhem světa. Následovaly burza bělehradská (+69 procent) a slovinská (+ 60 procent). Pohádkové výnosy však investorům přinesly i akciové trhy v Botswaně nebo Nigérii.
Propadákem se v prvním pololetí stala Venezuela, která oslabila o 23 procent. Negativní vývoj trhu ovlivňují kroky prezidenta Cháveze a uplatňování jeho doktríny „socialismu pro 21. století“. Druhým nejztrátovějším trhem se stal jamajský akciový trh, který poklesl o 10,5 procenta. Další trhy, zařazené do pomyslného žebříčku nejméně výkonných burz světa, vykázaly ztrátu menší deseti procent.