úklid ve velkých stranách

09. září 2013, 00:00 - Petr Weikert
09. září 2013, 00:00

Občanští a sociální demokraté se pustili do obměny kandidátek. Staré kádry odstranila hlavně ODS

Tahle dlouhá noc byla dost možná začátkem reálné změny v ODS. Z minulého úterka na středu její pražská organizace vybírala, koho pošle do předčasných voleb. Příznačné je ale spíš to, koho odmítla.

Chybí místopředseda strany Tomáš Chalupa či bývalý primátor Pavel Bém a jeho muži. Strana, která je kandidátem na průšvih příštích voleb, se snaží na poslední chvíli zachránit, co se dá.

Očista bolí Praha je nyní pro ODS klíčová. Je to jediné významné místo v zemi, kde je většina pravicových voličů, a je tedy o koho bojovat. I ostatní partaje sem nasměrovaly hlavní lídry, jak vyplývá z kandidátek, které v závěru týdne představily.

Manévry, za kterých pražská ODS vybírala budoucí poslance, jsou více než neobvyklé.

Na regionálním sněmu se totiž objevila ještě jedna kandidátní listina, která byla do té doby utajovaná. Přinesl ji právě Tomáš Chalupa. Lídra – Miroslavu Němcovou – měla stejného jako původní a zároveň konečný seznam šéfa pražského sdružení Bohuslava Svobody, ostatní místa se lišila. Zejména tím, že na Chalupově kandidátce nemohl najít svoje jméno Svoboda a na té jeho zase chyběl Chalupa. Strhl se boj, který trval do tří hodin do rána. „Já jsem představil svůj koncept, pan Svoboda zase svůj. Na tom není nic špatného,“ konstatuje Tomáš Chalupa.

Na sněmu to tak neemoční nebylo. Chalupa Svobodovy lidi překvapil, jak skvělou řeč vedl a jak měl svůj koncept připravený. Jenže když svou soupisku představil, začali se zvedat lidé a říkat, že s nimi Chalupa o jejich kandidatuře vůbec nemluvil. „Nepoužil jsem jméno nikoho, kdo by nechtěl kandidovat. Je jasné, že jsem nemohl mluvit se všemi, ovšem to nemluvil ani pan Svoboda, když sestavoval svou kandidátku. Pokud se někomu nelíbilo, že tam byl, je to jeho právo,“ popisuje Tomáš Chalupa. Boj nakonec prohrál v poměru hlasů 43 : 37.

Na svou listinu nominoval po Miroslavě Němcové starostku Prahy 2 Janu Černochovou, na třetí místo sebe, na čtvrté starostu Štěrbohol Františka Ševíta, pětku dostal starosta Radotína Karel Hanzlík. Svoboda použil obdobná jména. V první pětce tedy půjdou do voleb po Němcové Bohuslav Svoboda, dále Jana Černochová, Hanzlík a bývalá poslankyně Lenka Kohoutová.

Pro samotného Svobodu nebyl podle informací týdeníku Euro Chalupa na kandidátce překážkou. Rozmluvili mu to lidé z jeho týmu, kteří považují Chalupu za nespolehlivého. Neplní údajně dohody a hraje na sebe. Ani z průzkumů, které si ODS v Praze před sestavením kandidátek dělala, nevycházel prý Chalupa špatně. A to navzdory kauze Key Investments. V době, kdy byl starostou Prahy 6, svěřila městská část této firmě stamiliony. Do dnešní doby jí společnost část peněz nevrátila. „Jednoznačně negativně vycházeli poslanci Pavel Bém nebo David Vodrážka,“ popsal pro týdeník Euro zdroj obeznámený s výsledky průzkumu.

Miroslava Němcová vyjádřila s výslednou podobou seznamu spokojenost. A nazlobený není ani Tomáš Chalupa. Alespoň to říká. „Neberu to úkorně. Nebudu se nikam tlačit ani si nikde stěžovat, to není můj styl. Budu se snažit pomoci k co nejlepšímu výsledku. Musíme být všichni zajedno,“ prohlásil.

Boxerský ring Chalupa ví, že ODS bojuje ve své tradiční baště v Praze o přežití. To, jak dopadne v hlavním městě, může navíc významně zahýbat celkovým volebním výsledkem v republice, podobně jako „pomohli“ občanští demokraté nahnat procenta v prezidentské kampani Karlu Schwarzenbergovi.

Na něj TOP 09 v Praze logicky vsadila jako na lídra. ODS a TOP 09 měly ještě na jaře v Praze vyrovnané pozice na úrovni kolem dvaceti procent, skandál kolem Petra Nečase pomáhá přelít voliče k TOP 09. „Poměrně ve velice krátké době jsme se dohodli jak na programu, tak na kandidátní listině. Myslím, že máme dobré lídry do jednotlivých krajů,“ uvedl Schwarzenberg.

Levici, konkrétně ČSSD, bude v Praze reprezentovat odborářský boss Jaroslav Zavadil. Sociální demokracie chtěla původně do prohraného boje poslat předsedu Bohuslava Sobotku, Zavadil byl až druhou volbou poté, co Sobotka odmítl. Navrhovaný pražský lídr Zavadil je podle něj nestranický kandidát a má u voličů šanci. „Vnímáme to jako výrazný přínos pro naši pražskou kandidátku,“ zhodnotil Sobotka.

KDU-ČSL posílá do boje v hlavním městě bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana. Herman už kvůli tomu na jaře do KDU-ČSL vstoupil. Předvolební průzkumy dávají straně těsnou šanci se do sněmovny dostat, v Praze si ale partaj nikdy výrazně dobře nevedla. Komunisty v Praze povede Marta Semelová.

Regionální kostky To, co se povedlo udělat ODS v Praze, nedokázala zopakovat ve středních Čechách. Jedničkou v kraji je bývalý hejtman a pozdější ministr zemědělství Petr Bendl. Lehce se o něj otřela kauza zatýkání kolem Jany Nagyové, když policisté prohlíželi dům Bendlova spolupracovníka, právníka Tomáše Jindry. Regionální sněm v Nymburku zvolil Bendla až v posledním, dvanáctém kole po téměř šestihodinovém maratonu jednání. Jen těsně hrozilo, že by muselo kandidáty vybírat užší vedení strany. Středočeský kraj patří spolu s Prahou mezi tradiční bašty pravice. V posledních volbách v roce 2010 tam občanští demokraté získali 23,87 procenta, což pro ně znamenalo vítězství. Bendl ho bude chtít obhájit. „Uvědomujeme si, že to bude těžké,“ komentoval. Boj o lídra vedl s Janem Skopečkem, šéfem občanských demokratů na Berounsku a ekonomickým poradcem bývalého prezidenta Václava Klause. Skopeček se do čela kandidátky nakonec nedostal. Mimo je i Petr Tluchoř. Za Bendlem je náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska, dále náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a místostarosta Neratovic Tomáš Hrodek. Střední Čechy tak, stejně jako Praha, posílají do sněmovny regionální politiky, tedy zcela nové tváře. Jestli je to ale správný krok, není jisté. I po volbách v roce 2010 se obměnila většina poslanců, nováčci ale dovedli zemi k předčasným volbám.

TOP 09 posílá do středních Čech jako jedničku Miroslava Kalouska, ČSSD místopředsedu sněmovny Jana Hamáčka, lidovci sociologa Ivana Gabala. SPOZ chce své kandidáty odtajnit kolem 12. září. Jasné je zatím to, že prezidentský kancléř Vratislav Mynář bude lídrem ve Zlínském kraji, kde se postaví Petru Gazdíkovi za STAN.

Pohled na kandidátky ukazuje, že TOP 09 a ODS neposlaly proti sobě v krajích své stranické špičky. Třeba místopředseda ODS Jiří Pospíšil kandiduje v Plzeňském kraji proti méně známému bývalému náměstkovi ministra zdravotnictví Marku Ženíškovi.

V Moravskoslezském kraji nominovala ODS dalšího místopředsedu, Zbyňka Stanjuru.

TOP 09 proti němu posílá Pavola Lukšu. ODS svého šéfa Martina Kubu nechává kandidovat v jižních Čechách, soupeřem za TOP 09 mu bude exposlanec Zdeněk Bezecný. Naproti tomu populárnímu Leoši Hegerovi, nejdéle sloužícímu polistopadovému ministru zdravotnictví, se na Královéhradecku postaví spíše méně známý Pavel Staněk.

Rozdělení silných a slabých lídrů může nakonec oběma stranám pomoci, i když lépe je na tom podle předvolebních průzkumů TOP 09, která vědoma si toho také pomohla otevřít cestu k předčasným volbám.

Mezi poslanci, kteří se do sněmovny už nepodívají, patří za ODS třeba Marek Benda, který je v Praze na nevolitelném místě, nebo Ivana Řápková, která z kandidatury v Ústeckém kraji odstoupila.

Sociální demokracie měla své kandidátky kompletní jako první z velkých stran. Některé skončily u soudu. Nominaci pro Moravskoslezský kraj zpochybnili tři sociální demokraté z Ostravy, mezi nimi primátor města a krajský šéf strany Petr Kajnar, který se na ni vůbec nedostal. V případě Olomouckého kraje kandidátku napadlo šest členů, za většinou podání stojí právník Pavel Němec, který byl ze strany letos vyloučen. Vedení ČSSD je přesvědčeno, že strana postupovala v souladu se zákonem, a za pravdu jí zatím dávají i soudy.

Manévry, za kterých pražská ODS vybírala budoucí poslance, jsou více než neobvyklé. Středočeská ODS, stejně jako Praha, posílá do boje regionální politiky, tedy zcela nové tváře. Jestli je to ale správný krok, není jisté.

Zajímavé souboje Praha • Jaroslav Zavadil (ČSSD) • Miroslava Němcová (ODS) • Andrej Babiš (ANO 2011) • Karel Schwarzenberg (TOP 09) Středočeský kraj • Miroslav Kalousek (TOP 09) • Petr Bendl (ODS) • Jan Hamáček (ČSSD) Jihočeský kraj • Jiří Zimola (ČSSD) • Martin Kuba (ODS) Zlínský kraj • Petr Gazdík (TOP 09) • Vratislav Mynář (SPOZ) Moravskoslezský kraj • Lubomír Zaorálek (ČSSD) • Zbyněk Stanjura (ODS) Jihomoravský kraj • Petr Fiala (ODS) • Bohuslav Sobotka (ČSSD)

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče