Uhlobaron ve dveřích - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Uhlobaron ve dveřích

, Pavel Páral,
Uhlobaron ve dveřích
Zdroj: Euro.cz

Škoda Plzeň

Praha (pp) – Očekávání expertů se naplnilo a vlastník Mostecké uhelné, společnost Appian, získal exkluzivitu pro jednání o vstupu do Škody Holding. Představenstvo ČKA navrhlo a dozorčí rada schválila, aby agentura vyjednávala pouze s Appianem o koupi 48 procent akcií a pohledávek za tři a půl miliardy korun. Kupec se vyjádřil, že na akvizici celého společenství Škoda hodlá vydat zhruba jednu miliardu korun. O tu se ale ČKA bude muset dělit s konkursním správcem a. s. Škoda, která je vlastníkem 52 procent akcií v Holdingu. I tam je ČKA největším věřitelem, a tak některé informace uvádějí, že až 70 procent výnosu z prodeje konkursní podstaty mohlo skončit v rukou státu.
Přesto existuje problém, protože konkursní správce bude svůj podíl prodávat samostatně. Pokud stát neprosadí, aby při tomto prodeji postupoval správce na základě paragrafu zákona o ochraně veřejného zájmu, může správce prodat tomu, kdo dá nejvyšší nabídku, což nemusí být Appian. V tom případě by patrně zkrachovala i Škoda Holding.
I když se nabízená cena jeví jako poměrně nízká vzhledem k tomu, že kromě fungující firmy se prodává i množství atraktivních pozemků v Plzni, lze považovat Appian za vhodného investora, protože přináší zakázky pro energetické a dopravní strojírenství ve Škodě a je schopen zajistit provozní a projektové financování protože je to pro banky akceptovatelný partner. Appian plánuje postavit novou tepelnou elektrárnu v hodnotě jedné miliardy dolarů.
Kromě Appianu se o vstup ucházely ještě Atlantik FT ze skupiny Karla Komárka a Inekon. Dřívější uchazeč, kterým byl fond rizikového kapitálu Advent, nakonec přihlášku nepodal.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze