Uhlí je dražší. Ve zlato se ale nepromění

15. června 2016, 00:00 - Jaroslav Matějka
15. června 2016, 00:00

Po strmém pádu na dno se cena komodity rychle škrábe vzhůru. Nyní dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních deset měsíců

Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě stouply proti devítiletým minimům z poloviny února už asi o 50 procent. Uhlí ženou vzhůru rostoucí ceny ostatních paliv spolu s omezováním těžby, uvedla agentura Bloomberg.

Jednoletý termínový kontrakt na černé uhlí s dodáním do Amsterdamu, Rotterdamu nebo Antverp vzrostl až o 3,2 procenta na 54,60 dolaru za tunu. Od počátku roku tato cena stoupla o 32 procent a smazala podstatnou část loňského propadu o 39 procent.

Ochromená Indonésie

Podle konzultační společnosti Nena se sídlem v Oslu se na současném vývoji podepsaly hlavně redukované dodávky z Indonésie. Tuto zemi, která je největším světovým exportérem termálního uhlí, sužovaly silné deště.

„Tohle přerušení teď trh možná zasáhne ještě silněji. Způsobilo už větší poptávku v Asii, kam se začalo vozit kolumbijské uhlí. To by normálně směřovalo do Evropy,“ řekl Diana Bacilová, analytička společnosti Nena.

„Zásadní změny na trhu s uhlím se ale zatím neodehrály. Cenu nyní podpořilo snížení těžby nejen v Indonésii, ale i v Číně. Celková světová poptávka ovšem zůstává slabá,“ dodal Tom Pugh, analytik trhu s komoditami ve společnosti Capital Economics.

Zavíráme!

Cena uhlí padala každoročně od roku 2010.

Měly na ni vliv vládní ekologické regulace a konkurenci levného zemního plynu. To způsobilo bankrot největších producentů uhlí ve Spojených státech, ale i ukončení těžby jinde. Jak oznámil australský těžař Glencore, v roce 2019 bude uzavřen důl Tahmoor ležící 75 kilometrů jihozápadně od Sydney.

Také v západoevropských zemích ukončují svoji činnost poslední černouhelné doly.

A před zavřením jsou mnohé doly i ve střední a východní Evropě. Bezprostředně ohroženy jsou ty na Ostravsku. Skupina NWR je od minulého měsíce v úpadku a dluží přes 17 miliard korun. Nyní jedná o vládní půjčce, aby přežila. „Letošní růst cen ropy, které se na nákladech těžby uhlí podílejí asi 40 procenty, nutí těžaře omezovat produkci nebo odkládat dodávky suroviny na trh,“ uvedl analytik Trevor Sikorski z londýnské firmy Energy Aspects.

„Nabídku uhlí dál snížila vlna bankrotů těžařských firem po celém světě,“ dodal. Dražší elektřina

Poslední vývoj přinesl změnu u evropských termínových cen elektrické energie. Klíčový německý jednoletý kontrakt v základním pásmu vzrostl o 2,1 procenta na 27,25 eura.

Cena elektřiny na českém trhu získala v jednoletém kontraktu 1,3 procenta na 27,65 eura, uvedla agentura Reuters.

„Za růst cen elektřiny mohou hlavně dva důvody. Spolu s ropou se zvedla i cena uhlí, které v době nejhorší letošní krize stálo 35 dolarů za tunu a dnes se opět blíží 50 dolarům za tunu. Druhým faktorem je rostoucí cena emisních povolenek,“ řekl analytik J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Právě levné komodity stlačily cenu elektřiny během prvního letošního kvartálu až na hranici 20 eur za megawatthodinu. To dopadalo na energetické firmy. Hlavně některé uhelné a plynové zdroje nebyly schopné pokrýt ani své provozní náklady. Nyní však cena elektřiny opět roste. Megawatthodina stojí o čtvrtinu víc než před třemi měsíci – 26,3 eura.

Krátké vzepětí?

Analytici se nicméně povětšinou domnívají, že to, co se nyní odehrává na trhu s uhlím a elektřinou, dlouho nevydrží. Libusa Reveszova, expertka společnosti Virtuse, se domnívá, že očekávané teplé a větrné počasí způsobí oslabení. „Současná cena se dostane pod tlak,“ řekla. „V případě, že signály z technické analýzy budou správné, cena elektřiny by se mohla vrátit na úroveň blízkou 24 až 26 eurům za megawatthodinu. Korekce by mohla přijít i u uhlí,“ dodala Bernadett Pappová, analytička společnosti Vertis. Aby se cena elektřiny dostala zpět nad 30 eur za megawatthodinu, muselo by totiž uhlí zdražit o dalších deset procent na 56 dolarů za tunu. Nebo by emisní povolenky musely vyskočit o 50 procent na devět eur za tunu.

ČEZ v obavách

Energetické firmy na burzách nyní lákají investory a ceny jejich akcií rostou. Hodnota polostátní firmy ČEZ vzrostla od 25. února o více než 20 procent, když se jedna její akcie prodává za 441,1 koruny.

„Ještě lépe ale reagovaly na dražší elektřinu například akcie E. ON, které v posledních dnech vzrostly prakticky o desetinu,“ řekl Šnobr. Od února, kdy se ceny elektřiny dostaly na čtrnáctileté minimum, se už zvedly o 30 procent.

ČEZ přesto hrozí, že bude prodávat svou produkci v roce 2017 za průměrnou cenu kolem 30 eur za megawatthodinu. To by bylo o pět eur méně než letos. Přitom ČEZ uvádí, že pokles ceny elektřiny o jedno euro srazí provozní zisk EBITDA o miliardu korun.

Co by to znamenalo?

Příští rok by ČEZ přišel o pět miliard korun a poprvé od roku 2006 by se mohl provozní zisk propadnout pod 60 miliard korun.

Kdo je typický „solární“ zákazník

??Mladá rodina (s dětmi), která se rozhodla pro stavbu nízkoenergetického či pasivního domu.

??Lidé mezi 40 a 50 lety, kteří disponují volnými finančními prostředky a pomocí solární energie plánují zvýšit svůj standard a modernizovat bydlení.

??Lidé v předdůchodovém věku, kteří si chtějí zajistit jistou míru nezávislosti a zároveň i předvídatelnost nákladů. Mnozí z nich plánují financovat pořízení solárních panelů také pro své děti.

O autorovi| Jaroslav Matějka, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Toshiba předstihla konkurenci, uvádí první 14TB disk bez SMR. S héliem a 9 plotnami
Trvalo to jen 16 let. Na Wikipedii je možné ukládat MP3
Sony prodalo již 70 milionů PS4. Podívejte se na 4K remake Shadow of Colossus
Bezdrátová myš, která se nikdy nevybije: recenze Logitech Powerplay a G903
Odporný život offline. Zjevně se nám ho každý druhý snaží znepříjemnit [komentář]
Hry pro příležitostné hráče