uhelný šok

22. září 2014, 00:00 - Daniel Deyl
22. září 2014, 00:00

Peking chce vyčistit města od smogu a požaduje lepší uhlí; Australané znervózněli, česká naděje ani nestačila vykvést

Čínská vláda zakázala prodej a pálení nejškodlivějších typů uhlí. Počínaje Novým rokem 2015 se čínský trh uzavře veškerému uhlí domácí i zahraniční provenience, jež obsahuje 40 a více procent popela nebo tři a více procent síry. Peking tak začíná plnit svůj slib z konce loňského roku, kdy se vláda prezidenta Si Ťin-pchinga zavázala rychleji než dosud vyčistit smogem zamořená velkoměsta a aglomerace.

Nové nařízení, o němž minulý týden informovala světová média, vydala Komise pro národní rozvoj a reformu, která má na starost plánování vybraných oblastí ekonomiky. V největších městech, jako jsou Peking nebo Šanghaj, a v aglomeracích, například v deltě Dlouhé řeky, budou platit pravidla ještě přísnější. Nebude se tam smět používat uhlí s obČínský sahem popela přesahujícím 16 procent a obsahem síry přesahujícím jedno procento.

Opatření má vést ke splnění střednědobého cíle čínské vlády omezit podíl uhlí na celkové spotřebě energie ze současných 65 na maximálně 62 procent. Zároveň chce do roku 2020 snížit podíl uhlí na vytápění ze současných 50 na 40 procent. V praxi to znamená, že by uhlí mělo zůstat doménou výroby elektřiny, zatímco ostatní spotřebitelé by se měli přeorientovat na ekologicky šetrnější paliva.

Protože čínská plánovací komise neposkytla médiím žádný další komentář, nebylo zjevné, jak velký skok v celkové spotřebě uhlí pekingské vedení očekává. Spekulovalo se i o tom, že chce využít zpomalení čínské ekonomiky a zavést ekologické opatření ve chvíli, kdy by i poptávka po energiích, jindy k prasknutí napjatá, měla lehce oslabit. Čína je největším světovým producentem i importérem uhlí (viz tabulky); sama těží zhruba polovinu veškeré světové produkce. Jaké procento současného provozu splňuje nové, přísnější parametry, však není známo.

Vylekaní vývozci Globální trh s uhlím přijal zprávu s relativním klidem. O to více se vylekali exportéři, kteří jsou na nenasytném čínském trhu bezprostředně závislí. Zejména v té souvislosti znervózněli těžaři z Austrálie a Indonésie, dvou nejsilnějších uhelných exportérů. Australané, jejichž energetické uhlí tvoří pro globální trh benchmark, stejně jako ropa typu Brent pro trh ropný, prodávají čtvrtinu svého devítimiliardového (v australských dolarech) uhelného exportu právě v Číně.

Podle odhadů expertů, jež citovala agentura Reuters, by mohlo čínské opatření vymazat až 40 procent australského vývozu do Číny. „Riskantní podnik: Čína kašle na naše špinavé uhlí,“ hlásal titulek tamního deníku Sydney Morning Herald. „K Australanům se štěstí otočilo zády,“ přizvukoval časopis Bloomberg Businessweek.

Naopak některým producentům svitla jistá naděje na vyšší tržby, například Zdeňku Bakalovi a jeho lidem v Dole Paskov na FrýdeckoMístecku. Těží se tam kvalitní černé uhlí, jehož produkce je ovšem při současných cenách těsně nad 70 dolary za tunu nerentabilní. Existoval předpoklad, že právě kvalitní uhlí, které by přísné čínské limity splňovalo, by mohlo stoupnout na ceně. (Naopak například cena energetického uhlí z Dolu ČSM neměla být ovlivněna.) Objem těžby českého černého uhlí, jehož podíl na celkovém množství vytěženého uhlí v Česku je asi 20 procent, jinak v posledních letech klesá. Jen loni se propadl 12,2 procenta.

Australské obavy a česká naděje však neměly dlouhého trvání. Dva dny poté, co Peking opatření zveřejnil, se začaly objevovat zprávy, že omezení se nebudou týkat elektráren. V tom smyslu citovala dva čínské zdroje (nejmenované, ale údajně vysoko postavené) agentura Reuters. „Tohle nařízení se nás nedotkne. Nevztahuje se na elektrárny, takže budeme dál kupovat od australských těžařů, pokud to bude cenově výhodné,“ řekl člen managementu jednoho z velkých výrobců elektřiny. Co je san-mej?

Pokud mají pravdu, nastal problém zřejmě ve výkladu nařízení, sepsaného pěkně čínsky tajnosnubně. Nařízení totiž zmiňuje špičkovou kategorii uhlí pod názvem „san-mej“ (používá se například pro vytápění hotelů a restaurací), zatímco ostatnímu uhlí říká „komerční“. „Není úplně jasné, co je uhlí san-mej a co je komerční uhlí,“ řekl agentuře Reuters obchodník z velké mezinárodní firmy, jež se obchodem s uhlím zabývá. „Ale i nám potvrdili čínští výrobci elektřiny, že se na ně opatření nevztahuje.“

Při tomto volnějším výkladu nařízení bude dopad na trh s kvalitním černým uhlím jen omezený. Nejhlasitěji si oddechli právě Australané. „Náš uhelný export má stále svůj žár,“ napsal tentokrát Sydney Morning Herald. l

Největší

producenti

(v milionech metrických tun, 2013)

Čína 3561

USA 904

Indie 613

Indonésie 489

Austrálie 459

Rusko 347

Jihoafrická republika 256

Německo 191

Polsko 143

Kazachstán 120

Česká republika 50

Největší producenti

energetického uhlí

(v milionech metrických tun, 2013)

Čína 3034

USA 756

Indie 526

Indonésie 486

Jihoafrická republika 255

Austrálie 239

Rusko 201

Kazachstán 103

Kolumbie 81

Polsko 65

Největší producenti

koksovatelného uhlí

(v milionech metrických tun, 2013)

Čína 527

Austrálie 158

USA 78

Rusko 73

Indie 42

Kanada 34

Mongolsko 20

Ukrajina 20

Kazachstán 12

Polsko 12

Největší producenti

hnědého uhlí

(v milionech metrických tun, 2013)

Německo 183

Rusko 73

USA 70

Polsko 66

Turecko 63

Austrálie 63

Řecko 54

Indie 45

Česká republika 40

Srbsko 40

Největší producenti uhelné

elektřiny

(v procentech z celkové vlastní produkce

elektřiny, 2012)

Mongolsko 95

JAR 93

Polsko 83

Čína 81

Indie 71

Austrálie 69

Izrael 61

Indonésie 48

Německo 44

USA 38

Británie 39

Největší

exportéři

(v milionech metrických tun, 2013)

Celkem Energetické Koksovatelné

Indonésie 423

Austrálie 336 182 154

Rusko 141 118 22

USA 107 47 60

Kolumbie 74 73 1

JAR 72 72 0

Kanada 37 4 33

Ve velkoměstech se nebude smět používat uhlí s obsahem popela přes 16 procent a obsahem síry přes jedno procento.

O autorovi| Daniel Deyl • deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít