Tvrdohlavý svědek

16. dubna 2016, 00:00 - JAN HRBÁČEK
16. dubna 2016, 00:00

Obžalovaný v kauze stamilionových daňových úniků tvrdí, že ho policisté nutí k výpovědi proti Peršanu Zadehovi

Je to první velký případ daňového týmu Kobra ministra financí Andreje Babiše.

Daňový únik při obchodu s pohonnými hmotami se škodou přesahující dvě miliardy korun, kterého se údajně dopustil sedmatřicetiletý Michal Šimák ze Zlína spolu s perským lékařem Shahramem Abdullahem Zadehem a dalšími podezřelými. Podle policie i státního zastupitelství je to takzvaně ložená kauza.

Jenže případ pojmenovaný po Zadehovi, považovaném za hlavu organizované skupiny, podle všeho tak jasný není. Týdeník Euro už před časem poukázal na nestandardní postup policie u svědka Petra Pfeifera. Ten se sice k činnosti přiznal, stíhán ale není a pro vyšetřovatele je klíčem k celému případu. Teď také vychází najevo, že detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality údajně vyvíjeli na Šimáka nátlak. Přitom mu prý dokonce sepsali výpověď, kterou měl převyprávět a stát se takzvaným spolupracujícím obviněným. Šimák to odmítl. Popírá také, že se dopustil trestné činnosti. Policisté se k jeho tvrzení nevyjádřili s tím, že případ je už u soudu.

KDO JE BOSS?

Michal Šimák se zná s Petrem Pfeiferem od konce roku 2012. Právě jeho označil za tvůrce nápadu obchodovat s pohonnými hmotami. Pfeifer podle něj držel akcie české firmy Ecoll a rakouské Synex (později přejmenované na PPS). Těchto společností se údajně týkaly stomilionové daňové úniky při obchodech s pohonnými hmotami.

„Říkal, že má vysoké kontakty s celníky a finanční policií… Dělal velké obchody a uměl se ukázat… Měl s sebou vždycky stovky tisíc eur v bankovkách,“ popsal Šimák počátky byznysu s Pfeiferem.

Sám pak kontakt s policií zažil na vlastní kůži, když začala obchodování s pohonnými hmotami vyšetřovat. Měsíc před zatčením mu Pfeifer poslal zprávu přes člověka, který se mu představil jako policista. „Dal mi do ruky telefon, na lince byl Pfeifer. Říkal mi, že se bude něco dít, a že pokud budu dělat, co mi řekne, nic se mi nemůže stát,“ popsal Šimák.

Pfeifer mu prý také řekl, že se chystá velké zatýkání kvůli daňovým únikům, a proto o něm nesmí nikde mluvit, jinak že ho v tom „vykoupe“. „Říkal mi, že musím ukázat na nějakého Peršana, že ten dělal všechny ty zločiny, a že mi dá včas všechny informace. Žádného Peršana jsem neznal,“ tvrdí Šimák.

Íránec Shahram Zadeh do skupiny vstoupil jako investor, kterého přivedl Pfeifer. Zadeh tvrdí, že si Pfeifer vše vymyslel a že on sám ani ostatní obvinění o údajné trestné činnosti nevěděli. Problémy podle něj nastávaly u koncových příjemců pohonných hmot a on o podvodech nevěděl.

Případ ale dostal velmi rychlý spád. Šimák tvrdí, že se do ničeho nechtěl nechat zatáhnout, a proto Pfeiferovy pokyny ohledně vypovídání na policii nerespektoval. Na nějaký čas se ocitl ve vazbě a tlak od Pfeifera i vyšetřovatelů se začal stupňovat. „Říkal mi do telefonu, že je vše domluvené s lidmi od policie a od státního zastupitelství… Policisté mi asi v půlce vyšetřování řekli, že případ dostane soudce Aleš Novotný, že to je předem dohodnuté, že to je nejpřísnější soudce a každému dává maximální trest,“ pokračuje Šimák. Mimochodem, senát soudce Aleše Novotného z Krajského soudu v Brně poslal do vězení na osm a půl roku šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou.

Šimákovi začalo docházet, že ho od vězení dělí jen tenká linie. „Pustili mě z vazby, protože na mě nic neměli. Zase za mnou přišli policisté, opět s Pfeiferem na drátě. Říkal mi, že není pozdě, ať se přidám na jejich stranu, že to dohodl s policií, že dostanu podmínku,“ popisuje další kontakt.

V září pak přišli za Šimákem detektivové protikorupční policie Miroslav Kristýn a Luděk Dvořáček. „Tlačili na mě, ať se chovám chytře a správně vypovídám. Že to mají předjednané se státním zástupcem Alešem Sosíkem a že budu spolupracující obviněný a dostanu symbolický trest. Že když jim potvrdím, co už stejně vědí, že to bude důkaz pro prodloužení vazby toho Peršana Zadeha. Že mám jen potvrdit, co psali v novinách, a oni mi to pomůžou sepsat,“ uvedl Šimák. Vyšetřovatelům měl dodat ještě další policejní hantýrkou neustanovené osoby. „Byli hodně naštvaní, že jsem to odmítl, protože jsem se do toho nechtěl nechat zatáhnout,“ pokračuje Šimák. Policisté na něj podle jeho slov tlačili a vyhrožovali mu, že do případu zapadne hlouběji a že podusí jeho rodinu.

SEBERTE JE!

Jak policisté podle Šimáka řekli, tak učinili.

Jeho přítelkyni i mladou dceru vyzvali, aby se dostavily na výslech. Obě dostaly předvolání a chystaly se na policii. Jenže muži zákona si pro ně ještě před stanovenými termínem přijeli sami. „Jsem pod nátlakem a výhrůžkami… Policie mi řekla, že pokud budu spolupracovat, vymažou všechny důkazy proti mně, stejně jako to udělali s Pfeiferem, a já z toho vyjdu čistý jako on nebo s malou podmínkou, že je to dohodnuté se soudcem,“ uvedl Šimák. „Já nic protizákonného neudělal, nejsou proti mně žádné důkazy. Nevěřím jim, myslím, že bych se nadiktovanou výpovědí do věci zapletl. Pfeiferovi nevěřím, i když jsem poznal, že takové věci umí zařídit… Varovali mě, že když to někomu oznámím, nebudou mi věřit, protože si policisté potvrdí, že nic takového neříkali,“ pokračuje Šimák.

Šimák se proto obrátil na soudce Aleše Novotného a podal na chování detektivů stížnost, popsal údajný nátlak a požádal o ochranu. „Byl jsem připraven všechno říci, ale soudce stížnost ignoroval, nic neprošetřil. Odepsal mi, že on to řešit nebude. Soud má přitom povinnost zajišťovat dodržování zákona a musí jednat, když někdo ovlivňuje svědky,“ nechápe Šimák. Sepsal proto prohlášení u notáře, které pak soudce Novotný nechal založit do spisu. „Myslím si, že je řízení zmanipulované a ovlivněné, zrovna jako došlo k ovlivňování svědků… Soudce Novotný se to ani nepokusil nějak prošetřit, ignoroval to,“ dodává Šimák.

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Aleš Sosík informace o nátlaku na Šimáka nemá. „Vyjma toho, co v procesním postavení obžalovaného vypověděl v hlavním líčení. V této souvislosti neobdržel státní zástupce žádnou stížnost na postup policejního orgánu,“ uvedl Sosík. Na otázku, nakolik věrohodný je klíčový svědek Petr Pfeifer, Sosík odpověděl, že těžiště dokazování je v řízení před soudem, tomu také přísluší posoudit věrohodnost svědků.

„V řízení před soudem soud postupuje v souladu s právními předpisy a zásadami trestního řízení s náležitou péčí a důrazem na základní zásady trestního řízení, mimo jiné zásadu presumpce neviny,“ odpověděla na otázky týdeníku Euro ohledně nátlaku na Šimáka mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová. Protože se podle ní provádějí výslechy obžalovaných, nepovažuje soud za vhodné se do pravomocného rozsudku vyjadřovat.

Policie na základě svědeckých výpovědí tvrdí, že obžalovaný Shahram Zadeh prostřednictvím dalších dosud neznámých osob řídil činnost spoluobžalovaných a jiných osob, jejichž identitu zatím muži zákona neznají. Íránec to ale popírá. „Po dvou letech strávených ve vazbě je evidentní, že policie celou dobu lhala, žádní svědci neexistují, nikdo stále neví, kdo jsou ony neustanovené osoby, a jmenovaných deset spoluobžalovaných neznám. Oni mne také ne, nikdy jsem je neviděl a nebyl s nimi v kontaktu,“ vzkázal týdeníku Euro.

Šimák tvrdí, že ho policie nutila ke křivé výpovědi, aby mohla Zadehovi prodloužit vazbu. Vše už prý bylo domluvené se státním zástupcem Sosíkem i soudcem Novotným.

„Zoufalý pokus policie dodatečně pomocí výhrůžek, vydírání a nátlaku získat křivou výpověď a nezákonně zajistit beztrestnost Petru Pfeiferovi mne nijak nepřekvapuje, tvrdím to od počátku,“ uvádí Zadeh.

Šokující z pohledu práva na spravedlivý proces je podle něj skutečnost, že sám soudce Novotný o celé věci prokazatelně věděl nejpozději od listopadu 2015. Jako soudce má přitom v případě, že se dozví o možném spáchání trestného činu, povinnost věc oznámit státnímu zástupci nebo policii. „Soudce to však zcela ignoroval a neudělal nic. Mám se tedy domnívat, že policie Šimákovi nelhala, když říkala, že už je vše se soudcem předem domluvené?“ předjímá Zadeh tvrdý verdikt. Není přitom vyloučeno, že skutečně padne.

Policisté mu údajně sepsali výpověď, kterou měl převyprávět a stát se takzvaným spolupracujícím obviněným. Šimák to odmítl.

O autorovi| hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
APU Raven Ridge pro desktop oficiálně podporují paměti DDR4 na 2933 MHz
Nejlevnější cesta k HBO vede přes SledováníTV: tuhle IPTV si pustíte úplně všude a je i ve Full HD (vyzkoušeno)
Hledání min, Liero a další hry, se kterými jste prokrastinovali v 90. letech bez internetu
Tide Pod Challenge? Lidé kvůli youtuberům konzumují prací prášek
Soutěžte s ABBYY a vyhrajte nejlepší softwarové řešení pro práci s dokumenty
Hry pro příležitostné hráče