Tvrdík odvolán, CEFC se chce soudit

21. května, 00:00 - BRZ
21. května, 00:00

Investice Skupina J&T převzala kontrolu v tuzemském zastoupení společnosti CEFC. Podle finančníků Číňané nezaplatili včas 11 miliard

Čínská éra podnikání Jaroslava Tvrdíka se podle všeho blíží ke konci. Hlavní postava tuzemských aktivit čínské skupiny CEFC ještě nedávno tvrdila, že čínský státní konglomerát CITIC Group v řádu dní uhradí dluhy ve výši 11,5 miliardy korun, které má CEFC China Energy vůči společnosti J&T Private Investments (JTPI).

CITIC Group před nedávnem převzala 49procetní podíl v CEFC Europe poté, co začal být šéf čínské skupiny a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming ve své vlasti vyšetřován z hospodářských zločinů. Pád tajemného šéfa byl také počátkem problémů kolem čínských aktivit vČesku.

Podle JTPI však závazky navzdory Tvrdíkovu tvrzení v dohodnutém termínu uhrazeny nebyly. Věřitelé minulý čtvrtek proto převzali v CEFC Group (Europe) výkon akcionářských práv, odvolali představenstvo včetně Tvrdíka a dosadili krizový management v čele s Peterem Kubíkem a Dušanem Palcrem.

To CEFC Europe označila za nepřátelské převzetí. Podle Tvrdíka byla CITIC odhodlaná peníze v dohodnutém termínu zaplatit. „J&T o připravenosti zítra (pátek 18. 5. - pozn. red.) do 14.00, v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China byla před svým rozhodnutím informovaná,“ napsal Tvrdík na sociální síti Twitter.

A stejným způsobem mu odpověděl i spolumajitel J&T Patrik Tkáč. „Jarda lže. Obrovské úsilí najít dohodu ale stále bez úspěchu. Namísto placení 40 předběžných opatření. Jsme připraveni přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče,“ napsal Tkáč.

CEFC Europe později uvedla, že je odhodlaná se proti krokům J&T bránit a podniknout veškeré právní kroky.

Kolem CEFC se každopádně rozjíždí ostrá bitva a objevují se také první spekulace o budoucnosti majetku v hodnotě 38 miliard korun, který čínská společnost v uplynulých letech nakoupila. Podle serveru Neovlivní.cz je už přichystán prodej všeho kromě strojíren Žďas, které zapadají do strategie Číňanů. To by znamenalo podíly v letecké společnosti Travel Service, skupinu pivovarů Lobkowicz, pražskou fotbalovou Slavii a řadu nemovitostí.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Už se těšíte na Vánoce?
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Auta
Škoda Kodiaq RS nenabízí sportovní emoce, ale především…
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Alfa Guilia QV, Jaguar i-Pace, Ateca Cupra
Blockchain technologie píše novou kapitolu v automobilovém průmyslu
DB Schenker přináší revoluci v doručování
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Technologie
Intel odhalil big.LITTLE procesor s pěti jádry: 3D vrstvený čip s technologií Foveros
MediaTek vzdal high-end. Helio P90 ale zvyšuje výkon ve střední třídě
Nvidia opět zlevňuje a aktualizuje magickou krabičku Shield TV
Čtvrtina domácností již přijímá DVB-T2, 4 % Čechů se obejde bez TV
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Hry pro příležitostné hráče